מגלגל...

ניו זילנד אישרה מכירת “סמים חוקיים”

ממשלת ניו זילנד אישרה את החוק המתיר מכירת סמים סינטטיים (“סמי פיצוציות”). על פי החוק יוכלו יצרני הסמים הסינטטיים למכור את תוצרתם בתנאי שיוכיחו כי אינם מזיקים – באותו האופן בו נבדקות תרופות רגילות.

בנסיון להתמודד עם הפופולריות הגואה של “הסמים החוקיים” שנמכרים בקיוסקים בכל פינה ברחבי העולם וגורמים לנזקים בריאותיים רבים, בעיקר בקרב צעירים, החליטה ממשלת ניו זילנד לנקוט בצעד יוצא דופן ולאשר את מכירתם של חומרים אלו שרק לאחרונה הוגדרו על ידי האו”ם כמגפה של ממש.
ראו: דו”ח הסמים השנתי של האו”ם לשנת 2013.

ממש באותו השבוע בו הכריזה כנסת ישראל על מלחמת חורמה בסמים החוקיים ואישרה בקול גדול למשטרה לפשוט על בתי עסק החשודים בהחזקה או מכירה של סמים סינטטיים גם ללא צו חיפוש, נקטה ממשלת ניו זילנד בגישה קצת אחרת ואישרה, ברוב של 119 מול 1, את החוק החדש המתיר מכירת סמים סינטטיים ומגדיר מסגרת ברורה לבדיקות, ייצור ומכירה של חומרים אלו.

בכך הפכה ניו זילנד למדינה הראשונה בעולם שמבצעת למעשה סוג של “לגליזציה” של השימוש באותם “סמים חוקיים” (מריחואנה סינטטית ושאר סמי פיצוציות). חומרים אחרים כגון קנאביס, פטריות הזיה, קוקאין וכד’ לא יותרו למכירה.

“כשמוציאים מהחוק חומר אחד, מיד צצים אחריו עוד שניים או שלושה אחרים,” אמר אתמול רוס בל, מנכ”ל רשות הסמים בניו זילנד. “אי אפשר להוציא מהחוק חומרים שעוד אינם קיימים והמאמצים הכבירים המושקעים בנסיון לאסור את אלו הקיימים מעלים חרס.”

“חוק החומרים הפסיכואקטיביים החדש הוא הראשון מסוגו בעולם שמציע פתרון אמיתי להתמודדות עם תופעת ‘הסמים החוקיים’ ויאפשר שליטה ובקרה על הבעיות הנגרמות משימוש בהם,” הוסיף בל. “בזמן שמדינות אחרות ממשיכות בעיוורונן להוציא מהחוק סם אחרי סם, אנחנו החלטנו על צעד הגיוני, פרגמטי וחדשני להתמודדות עם בעיה סבוכה זו.”

בין סעיפי החוק החדש הוגדרו קווים ברורים לייצור ומכירת החומרים שייאלצו לעבור בדיקות קליניות בדומה לאלו שעוברות תרופות רגילות. המכירה תיאסר לילדים מתחת לגיל 18, על אריזות המוצרים תופענה אזהרות שימוש ורשיונות ייצור יינתנו לתקופה של עד 3 שנים.

ראו גם: האמת על נייס גאי וסמי הפיצוציות – מהאיש שהמציא אותם
ראו גם: עזבו את מיסטר נייס גאי בשקט!

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר