ניו ג’רזי לא תפליל צרכנים, פנייה לטראמפ: חנון את האסירים

השבוע בארה"ב: סלבריטאים ואישי ציבור מבקשים מטראמפ לחנון אסירי קנאביס; בניו ג'רזי, שלושה שבועות לאחר אישור לגליזציה במשאל-עם, מורה התובע הכללי לחדול מהגשת כתבי אישום נגד צרכנים המחזיקים עד 50 גרם לשימוש עצמי.

התובע הכללי של מדינת ניו ג’רזי הנחה את התובעים במדינה לחדול מלהגיש כתבי אישום על החזקת עד 50 גרם קנאביס בעקבות תוצאות משאל העם בו בחרו התושבים בעד לגליזציה. סלבריטאים ואנשי ציבור פנו במקביל לנשיא טראמפ בבקשה שיחנון לפני סיום תפקידו כמה עשרות אסירים המרצים עונשים קשים בגין עבירות קנאביס.

עוד לפני הלגליזציה: מפסיקים להפליל שימוש עצמי בניו ג’רזי

לאחר שתושבי ניו ג’רזי אישרו בתחילת החודש במשאל-עם את הצעת החוק ללגליזציה, מודיע התובע הכללי במדינה כי בינתיים, לפחות עד סוף ינואר 2021, התביעה לא תגיש כתבי אישום בגין עבירות של שימוש עצמי בקנאביס.

בהנחייה ששלח התובע גורביר גריוול (Gurbir Grewal) לתובעים המחוזיים נכתב כי לאור החלטת התושבים, ולמרות שהחוק לא נכנס עדיין לתוקף אלא רק אושר במשאל-עם, יש לחדול בינתיים מהגשת כתבי אישום כאמור.

“ההגינות מחייבת אותנו להקפיא את הליכי הגשת כתבי אישום לגבי עבירות הקשורות להחזקה בזמן שאנו ממתינים להנחיות מהמחוקק אודות מאפייני הפסקת ההפללה והלגליזציה של שוק קנאביס חוקי למבוגרים,” כתב.

“זה פשוט לא הגיוני, וגם לא צודק, להמשיך עם הגשת כתבי אישום בגין עבירות שבקרוב אמורות לעבור הליך חקיקה,” הוסיף, וציין כי הדגש החדש רלוונטי נכון להיום לעבירות החזקת קנאביס במשקל של עד 50 גרם.

בהודעה לעיתונות שהופצה אתמול (רביעי) מטעם משרד התובע הכללי גריוול הוסבר כי ההנחיה החדשה לא נוגעת לאישומים נגד חשד לסחר והפצת קנאביס או החזקה שלא לשימוש עצמי בכוונה לסחור, אלו ימשיכו להיחשב עבירות ויאכפו כרגיל.

במקרה שמדובר באירוע המערב כמה עבירות שאחת מהן היא החזקת קנאביס, על התובעים לדברי גריוול להשתמש בשכל הישר שלהם ולבחון האם נכון לעכב את ההליך כולו או לחילופין לוותר על סעיף האישום הנוגע לקנאביס ולהתקדם עם האחרים.

פנייה לטראמפ: חנון אסירי קנאביס לפני סיום תפקידך

במקביל פנו פוליטיקאים וסלבריטאים במכתב אל נשיא ארה”ב היוצא דונלד טראמפ, בבקשה שעוד בטרם עזיבתו את הבית הלבן בחודש ינואר הקרוב, יחתום על צו חנינה שיביא לשחרורם מהכלא של אסירים המרצים עונשים קשים בגין עבירות קנאביס.

במכתב, עליו חתומים מעל 50 דמויות מוכרות יחסית, בין השאר גם כוכב ה-NBA לשעבר קווין גארנט, מצויין כי החתומים עליו “מאמינים מאוד שהצדק מחייב הפעלת חנינה נשיאותית במקרים כאלה”.

לבקשתו של היועץ הבכיר של טראמפ, ג’ארד קושנר, צירפו החותמים רשימה של 24 מקרים נקודתיים לגביהם הם חושבים שיש להפעיל את החנינה. בחלק מהמקרים מדובר אמנם בעבירות סחר, אבל גם בעונשים חמורים כולל מאסרי-עולם.

כך למשל במקרה של לוק סקרמצו, אחד השמות ברשימה, מדובר בתושב ארה”ב שנשפט ל-22 שנות מאסר בכלא פדרלי בגין ניהול חנות קנאביס רפואי בקליפורניה.

“הבעת תמיכה בזכותן של מדינות ארה”ב להטמיע חוקי קנאביס כראות עינן, במיוחד כאשר מדובר בשימוש למטרות רפואיות,” נכתב. “למרות שישנן מספר הצעות חוק שנידונות בקונגרס במטרה לשים סוף לאיסור על קנאביס, הן לא מביאות מזור למי שכבר מרצה מאסר בגין מכירת קנאביס”.

“לך ורק לך בלבד ישנו הכח לחשוף את הצביעות הזאת של הממשלים הקודמים,” הוסיפו. “בזמן שקנאביס הולך וצומח, השוק החוקי מעשיר רבים, הקודמים לך בתפקיד התעלמו מהאנשים שמרצים עונשי מאסר ארוכים בגלל שעשו את אותו הדבר בדיוק”.

בין החותמים, מלבד גארנט, גם נבחרי ציבור רפובליקניים מקנזס, מיין ומיזורי, כמו גם התובע הכללי של ארה”ב לשעבר דני טריו, כמו גם מושל ניו מקסיקו והמועמד לנשיאות לשעבר גארי ג’ונסון, ועוד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר