נחשף: משרד הבריאות ניפק רישיונות קנאביס על סמך מסמכים מזוייפים

בזמן שהמשטרה עוצרת רופאים בחשד שניפקו רישיונות שימוש בקנאביס ללא הצדקה רפואית, ייתכן שדווקא היחידה לקנאביס רפואי היא שניפקה בעצמה את עיקר הרישיונות הללו, על סמך מסמכים מזוייפים שנשלחו אליה דרך אתר משרד הבריאות. משרד הבריאות בתגובה: "התהליך מצוי בחקירת משטרה"

משטרת ישראל ומשרד הבריאות מפעילים יד קשה כלפי ארגונים ורופאים שעל פי החשד ניפקו רישיונות שימוש בקנאביס למטופלים לכאורה ללא הצדקה רפואית אמיתית, למשל בפרשת פרומדיס הזכורה, במסגרתה נעצרו לאחרונה 7 רופאים, וגם במקרים נוספים שפורסמו ושלא פורסמו.

אך כעת מסתבר שדווקא משרד הבריאות בעצמו הוא אולי האשם בתופעה והגורם המרכזי לתופעה. בידי מגזין קנאביס ראיות חד-משמעיות לכך שרשיונות קנאביס רפואי נופקו על ידי היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות) עצמה, בחתימתו של מנהל היק”ר יובל לנדשפט, על סמך המלצות-רופא מזויפות.

הרישיונות הללו אושרו על ידי היק”ר כנראה לאחר שסמכו “בעיניים עצומות” על מסמכי ההמלצה שנשלחו אליהם על ידי הזייפנים מתוך מערכת הנפקת הרישיונות של משרד הבריאות, שכזכור, בשבוע שעבר נחשף כי פירצה במערכת זו אפשרה לכל אדם להגיש בקשה לרשיון בשמו של כל רופא.

השיטה הזו היא גם כנראה זו שאפשרה בשנים האחרונות למאכערים למיניהם להבטיח רישיונות קנאביס “ללא עבר רפואי” ו”בתוך 24 שעות”. חלקם הבטיחו זאת רק כדי לקבל כסף ולהיעלם, ואחרים כנראה ממש בנו תיק מסמכים מפוברק, זייפו חותמת של רופא מומחה, ושלחו בקשה ליק”ר, שאושרה ללא בדיקה נוספת כנראה.

רמזים לשיטה הזו נתגלו כבר לפני יותר משנה, בתחילת שנת 2022, כאשר המשטרה עצרה את אביעד נעים בחשד לזיוף, התחזות, עבירות מחשב וקבלת דבר במרמה, לאחר שהשתמש באתר משרד הבריאות לצורך זה. הדבר נתגלה כשמרבית הבקשות היו עבור גברים, כשבמסמכים צוינו בעיות רפואיות האופייניות לנשים.

הטענה לזיוף מסמכי המלצה נשמעת מצד רופאים רבים בתקופה האחרונה, לאחר שהם מגלים בדיעבד שחותמותיהם זויפו והודבקו על מסמכי המלצה שנשלחו לאישור רופאים אחרים או היק”ר. טענה זו עלתה גם במסגרת פרשת פרומדיס, כאשר חלק מהרופאים טענו זאת בחקירותיהם במשטרה.

על אף הזמן הרב שחלף מאז גילוי השיטה לראשונה, רק בשבועות האחרונים נסגרה הפירצה באתר משרד הבריאות סופית, כך שכעת בכדי להגיש המלצה לרישיון קנאביס רפואי נדרש הרופא לעבור גם תהליך זיהוי במערכת ההזדהות הלאומית. כמובן שלמרות מנגנון זה עשויים להיות זיופים, אך הדבר בוודאי יקשה על כך.

לא ידוע בשלב זה בוודאות כמה רישיונות קנאביס רפואי נופקו על ידי היק”ר ומשרד הבריאות על סמך מסמכים מזוייפים, אך על פי הערכות מדובר על אלפים לפחות, אם לא עשרות-אלפים. כזכור, באופן כללי במהלך שנת 2021 נופקו כ-3,000 רישיונות חדשים מדי חודש, בשנת 2022 כ-1,000 מדי חודש, בשנת 2023 כ-100 בחודש בלבד.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “משרד הבריאות מנוע מלהגיב על תהליכים שמצויים תחת חקירת משטרה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר