נשק ישראלי בשירות המלחמה בסמים

למעלה מ-2,200 כלי נשק מתוצרת ישראל נמכרו לסוכנות המלחמה בסמים של המשטרה הפיליפינית, האחראית על טבח של אלפי סוחרי סמים, צרכנים ואזרחים חפים מפשע. נשיא המדינה דוטרטה, שהשווה עצמו לאחרונה להיטלר ומוביל את הטבח, יגיע בחודש הבא לביקור בישראל.

חברת “תעשיות נשק לישראל” (IWI) מכרה אלפי רובים וכלי נשק אחרים המיועדים לשימוש על ידי סוכנות הסמים הפיליפינים האכזרית, חודשים ספורים בלבד לאחר שנשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה השווה עצמו לצורר הנאצי והכריז מלחמה על הסחר והשימוש בסמים.

נשיא פיליפינים דוטרטה עם נשק ישראלי גליל
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה מחזיק את הרובה הישראלי “גליל” (תמונה: AP)

מלחמה זו של דוטרטה בסוחרי סמים, כמו גם בצרכנים ובאלפי חפים מפשע שפשוט היו בטעות בסביבה, גבתה על פי הערכות כבר למעלה מ-12 אלף הרוגים פיליפינים. “אשמח להשמיד 3 מיליון מסוממים כמו שהיטלר השמיד 6 מיליון יהודים,” אמר אז הנשיא הפיליפיני בנאום.

לאחר תלונות מארגונים יהודיים בכל העולם התנצל דוטרטה על ההשוואה שעשה בינו לבין היטלר, והוא אף צפוי להגיע לביקור בישראל בחודש הבא (ספטמבר 2018).

למרות התנגדות של ארגונים ומדינות בכל העולם לאופן התנהלותו במלחמתו בשימוש בסמים, חושף הערוץ הישראלי באנגלית i24 כי ישראל לא רק שלא מתנגדת לפעילותו של דוטרטה, אלא אף אישרה מכירת נשק לכוחות משטרה המבצעים את הטבח.

“תעשיות נשק לישראל” היתה חברה לאומית רשמית של התעשייה הצבאית עד שהופרטה ונמכרה בשנת 2005 לאיש העסקים סמי קצב. היא פועלת ממשרדיה ברמת השרון ואחראית על ייצור ושיווק רובים ואקדחים ישראלים ידועים כמו “גליל”, “עוזי”, “תבור”, “נגב”, “יריחו”, “מצדה” ועוד.

מפכ”ל משטרת הפיליפינים רונלד דלה רוסה בודק את תת המקלע הישראלי “נגב”

על פי הדיווח זכתה החברה הישראלית בשנה שעברה (2017) במכרז רשמי שפירסמה סוכנות הסמים הפיליפינית (PDEA), ומאז סיפקה כבר 1,920 אקדחים ו-313 רובי סער המשמשים את המשטרה הפיליפינית (PNP) לרצח אלפים במדינה.

ראש הרשות הפיליפינית לאכיפת חוקי הסמים, הגנרל אהרון אקינו, אמר בחודש אפריל האחרון שהרובים הישראליים “צפויים לשדרג את יכולותיה של הסוכנות בהתמודדות עם בעיית הסמים שממשיכה להרוס חיים יקרים ושהיא שורש הפשיעה במדינה”.

עוד דווח ב-i24 כי ממשלת ישראל נתנה אישור רשמי לעסקה, מה שהוביל את קרלוס קונדה, חוקר זכויות אדם בפיליפינים, לפרסם מכתב גלוי בו טען כי “לאור העובדה שרשויות האכיפה מעורבות ברצח המונים בהקשר למלחמה בסמים, העסקה עם הישראלים לא יכולה להתפרש אלא כתמיכה בקטסטרופה”.

“לכל הפחות היתה יכולה ממשלת ישראל להבטיח בחוזה שכלי נשק אלו לא ישמשו לפגיעה בזכויות אדם וגם לבדוק ולוודא שהדרישה מיושמת בשטח והשימוש בנשק נעשה בהתאם לחוק הבינלאומי,” הוסיף.

נציגי חברת תעשיות נשק לישראל עם משטרת הפיליפינים
נציגי חברת תעשיות נשק לישראל עם משטרת הפיליפינים

דובר “תעשיות נשק לישראל” סירב להגיב לפניות בנושא ומסר רק כי “בגלל רגולציה ממשלתית איננו רשאים לחשוף כל פרט מפעילותה של החברה”.

משרד הביטחון מסר בתגובה רשמית כי “המשרד לא מפרסם את מדיניות היצוא שלו ובהחלט לא מתייחס להסכמים ספציפיים שנעשו” והוסיף כי “הכל נעשה בהתאם לחוק ולאינטרסים אסטרטגיים של מדינת ישראל”.

ממשרד החוץ מסרו רק “איננו מגיבים בתקשורת על נושאי ביטחון”.

בניגוד לממשלת ישראל חסם בשנת 2016 הממשל האמריקני עסקה במסגרתה אמורה היתה חברה אמריקנית למכור 26 אלף רובים למשטרת הפיליפינים, בטענות לפגיעה בזכויות אדם – מה שהוביל את הנשיא דוטרטה לכנות את ממשלת ארה”ב “קופים” ו”טיפשים” והודיע כי יפנה לישראל ולקוריאה הדרומית במקום זאת.

חדשות