טוען...

נחשף הקונה של חוה בערבה, IMC ייבאה מאות ק”ג מקנדה

זה מה שעשו מניות הקנאביס הישראליות השבוע...

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: שמו של הקונה הצפוי של חברת חוה בערבה נחשף במסגרת הליך מול הבעלים סטורג’ דרופ, שיח מצפה לרבעון חזק עם שיא ברווחים והכנסות, טוגדר מדווחת על הקמת מעבדה, קנאשור חתמה על הסכם גידול עם אינטליקנה, IMC ייבאה מאות ק”ג מקנדה מהחברות ווגנרס ופלאוור, תיקון עולם קנביט ייצאה ייחורים לדרום אפריקה ופנאקסיה ייצאה טבליות לצרפת.

סטורג’ דרופ: התקיימו התנאים למכירת חוה בערבה, אך אי הסכמה עם המייסדות מעכבת את העסקה

חברת סטורג’ דרופ שנקראה כזכור עד לא מזמן מדיוי (Medivie) עת עסקה בתחום הקנאביס, התמזגה עם פעילות אנרגיה מתחדשת ומשכך לפי הליך המיסוי הסטדנרטי נאלצה למכור את פעילותה הקודמת. השבוע החברה דיווחה לבורסה על כך שנתקבל אישור היק”ר לרוכש עימו חתמה על הסכם למכירת השליטה (65%) בחווה בערבה. זהות הרוכש לא פורסמה למשקיעים בדיווח לבורסה, ובחברה לא רצו לגלות. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הרוכש הינו שלמה טופז, עורך דין העוסק בדיני תאגידים ומכהן כמנכ”ל ובעל השליטה בחברת הסטארט אפ הציבורית גלילאו טק, שאמור לשלם 1.5 מיליון ש”ח (600,000 שקל בתשלום מיידי + 900,000 שקל ב-3 תשלומים שנתיים).

מה שעוצר את סטורג’ דרופ מלמכור את המניות הוא סעיף בהסכם המייסדים שנחתם בזמנו בעת הקמת החברה, שאומר שלמייסדות, דנה מלצר ונועה בראל, המחזיקות ביתרת 35% מהחברה, תהיה זכות סירוב למכירת המניות של סטורג’ דרופ לצד ג’, בתנאי שהן ירכשו את המניות באותם התנאים אותם סיכמה סטורג’ עם צד ג’. סטורג’ דרופ טוענת שבגלל שהמייסדות הפרו לכאורה את התחייבויותיהן לחברה, בין היתר בכך שהגישו בקשה להסדר נושים, הן לא זכאיות לזכות הסירוב הכתובה בהסכם המייסדים.

כזכור, סטורג’ דרופ במכתב התגובה שלה לבקשה להסדר נושים השתלחה במלצר ובראל ואמרה כי הן “חסרות כל ניסיון בניהול עסקים וחסרות כל הצלחה בניהול עסקים בענף הקנאביס”, טענה שהיא בעייתית בהתחשב בכך שאם הן באמת חסרות ניסיון מדוע נתנה להן החברה בעבר סכומים מצטברים של מעל עשרה מיליון שקל? מן הצד השני, יש גם מקום לביקורת כלפי ההתנהלות הכלכלית של המייסדות שלמרות שהחברה הייתה במצב פיננסי בעייתי הן המשיכו למשוך משכורות שמגיעות לעלות שכר של כ-33,000 שקל כל אחת ובנוסף משלמות ליועץ, דוד גרוסמן, ריטיינר חודשי של כ-10,000 שקלים.

מתביעה שהגישו השבוע מלצר ובראל נגד החברה בדרישה מבית המשפט להורות לחברה לאפשר להן את זכות הראשונים לקניית מניות סטורג’ דרופ לפי המחיר שהציע שלומי טופז, ניתן לראות שהמייסדות מציינות כי הן “הציעו לחברה הצעה”, כלומר שכביכול הן יצאו הוגנות והציעו לסטורג’ דרופ “לגמור עם הסאגה”. אך מה? מפרטי ההצעה עולה כי הן הציעו לרכוש את הלוואת הבעלים בכ-150,000 שקל בלבד, זאת ביחס למעל 10,000,0000 שקל שניתנו בידי מדיוי לחווה בערבה כהלוואה לצורך הפיתוח של פעילותה, כלומר הן הציעו קצת יותר מאגורה על כל שקל שניתן בעבר כהלוואה. בנוסף הן מציעות להזרים כ-1 מיליון שקל לחווה בערבה. אך זוהי הצעה שהיא מעין “בלוף” שכן במסגרת ההסדר המוצע הן רוכשות את המניות של סטורג’ דרופ בכ-1,000 שקל בלבד, הופכות להיות הבעלים הבלעדיים של חווה בערבה והמיליון שקל שהן יזרימו ישארו בחברה שבבעלותן ולא יעברו לסטורג’ דרופ. או במילים פשוטות: הן הציעו לרכוש את ההלוואה ואת השליטה בחווה בערבה בכ-151,000 שקל בלבד, מה שמן הסתם החברה מסרבת לו וכעת שני הצדדים ימתינו לראות מה יגיד בית המשפט.

אחרי רבעון חיובי מאוד: שיח צופה זינוק בהכנסות

לאחר שהציגה תוצאות טובות מאוד לרבעון השלישי, כולל רווח מייצג של כ-2.8 מיליון שקל, זינוק של כ-273% בהשוואה לרווח מייצג של כ-0.75 מיליון שקל ברבעון הקודם וזינוק בהכנסות, מדווחת שיח מדיקל (Seach Medical) כי היא צופה הכנסות של כ-28 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2021, כאשר הנתון הרשמי שהוא לא רק הערכה יפורסם בעוד כמה שבועות. לפי הנתון המוערך, מדובר בגידול של כ-72.8% ביחס להכנסות של כ-16.2 מיליון שקל ברבעון השלישי וגידל של כ-174% בהשוואה להכנסות של כ-10.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

הגידול בהכנסות ככל הנראה מבתי המרקחת ששיח רכשה השנה, ביניהם בית המרקחת אבן חן באבן הנמצא באבן יהודה ובו רכשה החברה את השליטה (51%) בתמורה לכ-1 מיליון שקל במזומן וכ-2 מיליון שקל במניות שהיוו כ-1.08% מהחברה. ההכנסות מבית המרקחת הזה נכחו בשניים מתוך שלושת החודשים ברבעון השלישי וכעת ברבעון הרביעי הן צפויות להיות בכל החודשים. רכישה נוספת היתה של השליטה (50.01%) בבית המרקחת תפרחת שרכשה החברה בתמורה לכ-4 מיליון שקל במזומן, מניות בשווי של כ-1.2 מיליון שקל ועוד תמורה מותנית. הרכישה הזו צפויה להיכנס לרוב המוחלט של הרבעון (כל הרבעון, חוץ מ-2 ימים) ומכיוון שבית המרקחת הזה הכניס כ-7.2 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2021 והרוויח כ-702 אלף שקל, סביר מאוד להניח שהוא ישפיע באופן מהותי על הדוחות. יש לציין ששיח דיווחה השבוע כי רכשה בית מרקחת נוסף, שלישי, הפעם בתל אביב, אבל הוא טרם החל בפעילות קנאביס והחברה מסרבת לחשוף את שמו או עלות הרכישה, פרטי העסקה והנתונים הכספיים שלו.

מה שמעיד עוד על החלק המהותי כנראה של בתי המרקחת בהכנסות של שיח הוא העובדה שהחברה הודיעה שבכוונתה לרכוש עוד בתי מרקחת ולהגיע לכ-10 בתי מרקחת בשנתיים הקרובות, ככל הנראה בגיבוי קו האשראי בהיקף של כ-10 מיליון שקל שקיבלה לאחרונה מבנק הפועלים. יחד עם זאת, כן אפשר להעריך שיש חלק משמעותי בגידול גם לצמיחה אורגנית (כלומר צמיחה שאין מקורה ברכישות) מכיוון שהחברה השקיעה בפרסום ברבעון הזה.

טוגדר מדווחת על הפעלת מעבדה – אבל לא ברור מה הייחוד בה

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע שקיבלה אישור מהיק”ר להפעלת מעבדה לבחינת קנבינואידים ולחות בקנאביס, זאת כחלק מהאופרציה של המפעל שלה השוכן בסמוך ליישוב מבקיעים במתחם קניון גלובוס סנטר שאחד מבעלי המניות המהותיים בו הוא אחד מבעלי השליטה והמנכ”ל של טוגדר, ניסים ברכה. המעבדה הזו נדרשת שכן מלבד שירותי אריזה המפעל צריך גם לבדוק את אחוז החומרים הפעילים שבכל אצווה על מנת לסווג את התוצרת לקטגוריות השונות (THC גבוה, מאוזן, THC נמוך, CBD וכו’).

לא מדובר באירוע מיוחד ולפי מה שידוע כיום לכל מפעל קנאביס בארץ ישנה מעבדה לבדיקת חומרים פעילים, ובודאי למובילי מביניהם למשל קנאשור, BOL, תיקון עולם, יוניבו, פנאקסיה ובזלת.

השאלה העיקרית כעת היא האם החברה תצליח להביא לקוחות למפעל בשביל להפוך אותו לרווחי, שכן בסופו של יום עיקר העלויות במפעל קנאביס הן עלויות תקורה שהן עלויות קבועות (שכירות, פחת על מכונות, אבטחה, תקנים, תפעול מעבדה) ולכן כל גרם נוסף שמעובד או ממוצה במפעל מחלחל בצורה משמעותית יותר לשורה התחתונה. מטבע הדברים, וכפי שהעריכו בעבר בענף – ישנה לאחרונה מעין “מלחמה” בין השחקנים הפעילים בחוליית המפעלים על לקוחות וזאת בעקבות הפתיחה של מפעלים חדשים בשנה האחרונה וכן התרחבות של חלק מהמפעלים למתן שירותי לצדדי ג’.

קנאשור חתמה על הסכם גידול עם אינטליקנה

חברה קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע לעיתונות כי חתמה על הסכם גידול של הזן פרויד (Freud) מבית חברת RCK – כנראה הזן המצליח ביותר שלה ואחד המצליחים בארץ בכלל – עם חברת אינטליקנה. במסגרת ההסכם צפויה אינטליקנה לספק לקנאשור בבלעדיות את הזן פרויד שיגודל אצלה בחווה וזאת בתמורה לסכום קבוע מראש לכל גרם. 

מדובר ככל הידוע לנו בהסכם גידול עבור צד ג’ שני עליו חותמת אינטליקנה (Intelicanna), לאחר שדיווחה במארס בשנה שעברה (2021) על הסכם דומה עם חברת קאנוניק (Canonic), חברת בת של חברת אבוג’ן (Evogene) הציבורית העוסקת בהשבחה גנטית של צמחים וגם פועלת באופן מינורי בענף הקנאביס באמצעות קאנוניק. לאחרונה דווח אגב על 2 קווי אשראי בהיקף מצטבר של כ-1.9 מיליון שקל שנטלה אינטליקנה, ככל הנראה עקב מצב פיננסי רעוע.

מבחינת קנאשור, על פי ההודעה לעיתונות עולה כי מדובר בהסכם שישי, לאחר שחתמה כבר על הסכמים מעין אלו עם כ-5 חוות אינדור, כלומר בעצם כנראה עם כל חוות האינדור הפעילות בארץ כיום. ההסכמים הללו פותרים לקנאשור את בעיית הקיבולת שלה, שכן על פי הערכות מתקן הגידול שלה שמשתרע על כקומה אחת מתוך מתחם של כ-8 קומות, מגדל רק כ-500 קילוגרם בשנה, היקף פעוט למדי של תוצרת.

IMC השלימה ייבוא של מאות ק”ג מקנדה, במקביל לגידול בנתח השוק שלה שם

חברת איי.אמ.סי (IMC) דיווחה השבוע שהשלימה יבוא לישראל של כ-399 קילוגרם מתוצרת אינדור מקנדה, שגודלה על ידי החברה הבת טרייכום (Trichome), שנרכשה על ידיה לפני מספר חודשים. הסחורה – שני זנים בשם דארק הלמט (Dark Helmet) וצ’רי ג’אם (Cherry Jam) – היא חלק מהמותג הקנדי של טרייכום, ווגנרס (Wagners), שבקנדה נמכר לשוק הפנאי ובישראל ובגרמניה יסופק כמובן לשוק הרפואי.

נתון מעניין למדי הנמצא בדיווח שלדברי IMC ווגנרס מחזיקה בנתח שוק של כ-5.6% משוק הקנאביס לצורכי פנאי של מחוז אונטריו, הנחשב למחוז הגדול ביותר בקנדה מבחינת היקף כספי של תוצרת קנאביס הנמכרת בו. מדובר בעלייה משמעותית ביחס לנתח שוק של כ-3.8% לווגנרס עליו דיווחה IMC בדיווח הקודם בעניין זה, בו פירטה על כוונתה לייצא לישראל.

בנוסף, על פי כתבות שהתפרסמו בעיתונות הכלכלית ביצעה IMC יבוא נוסף של תוצרת מקנדה לישראל של חברת פלאוור (FLOWR), כפי שפורסם לראשונה עוד בקיץ 2021 במגזין קנאביס, בסך כולל של כ-825 אלף דולר ומשני זנים שונים: בי.סי בלק צ’רי (BC Black Cherry) וכן בי.סי פינק קוש (BC Pink Kush). לא ברור האם ההיקף המדובר הוא העלות של IMC או ההכנסות שהיא צופה מהתוצרת המיובאת, כאשר ההבדל בין העלות למכירות יכול להגיע לפי 2.

שני משלוחים אלו מיבוא מצטרפים למשלוח שכבר נמצא בחנויות, מחברת אוונט (Avant) הקנדית. ארבעה זנים של אוונט משווקים בבתי המרקחת בישראל בתג המחיר הגבוה ביותר בשוק, 349 ש”ח ל-10 גרם. עוד הוסיפה החברה כי במהלך שנת 2022 צפויים להגיע משלוחים נוספים.

תיקון עולם קנביט ייצאה ייחורים לדרום אפריקה, בעלת השליטה ממשיכה לקנות מניות

השבוע דיווחה חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) על כך שבעלת השליטה בחברה, ורד רוזן – אשתו של טייקון הנדל”ן ברק רוזן ומי שעומד בפועל מאחורי החברה – רכשה מניות של החברה במסגרת המסחר בבורסה בהיקף של כ-120,000 שקל (0.07% מהחברה), זאת לאחר שבשבוע שעבר רכשה מניות בהיקף של כ-2,300,000 מיליון שקל (כ-1.44% מהחברה). שוק ההון מאוד אוהב הבעות אמון שכאלו ואכן בשבוע שעבר בו ביצעה רוזן את עיקר רכישותיה זינקה מניית החברה בכ-30% והשבוע הוסיפה לעלות.

כמו כן, פרסמה תיקון עולם קנביט השבוע הודעה לעיתונות בה דיווחה שייצאה ייחורים של קנאביס פרי פיתוח החברה לדרום אפריקה, לחברה ששמה לא צוין, וזאת במסגרת אישור תיקון החלטת הממשלה מספר 4490 (חוק ההסדרים) המאפשר לעשות כן.

אינטליקנה: מזכר הבנות למכירת מוצרים משלימים

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע כי חתמה על מזכר הבנות עם מרכז קנוביישן (Cannovation) ישראל, שהינו חברה בשליטת (60%) חברת סיטרין גלובל הנסחרת בבורסת ה-OTC (בורסה לחברות בשווי שוק נמוך) לפי שווי שוק של כ-23.3 מיליון דולר (73.1 מיליון שקל). במסגרת שיתוף הפעולה צפויה אינטליקנה לשווק את המוצרים של מרכז קנוביישן, הכוללים לפי הדיווח מוצרי תמציות צמחים בצורת נטילה של כמוסות, תרסיסים ועוד.

לא דווח מהי חלוקת ההכנסות הצפויה, וכן יש לציין שכמוסות ותרסיסים אינם מותרים לשיווק בישראל ולא ידוע אם ומתי יותרו כך שמדובר בדיווח לא מספיק מבוסס. כמו כן יש לקוות, לטובת בעלי המניות, שמזכר ההבנות הזה של אינטליקנה לא יגמר כמו מזכרי הבנות רבים נוספים של אינטליקנה ושהוא אכן יצא אל הפועל.

פנאקסיה ייצאה טבליות קנאביס רפואי לצרפת (בחינם)

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע כי ביצעה ייצוא ראשון של טבליות קנאביס רפואי לצרפת, זאת במסגרת הפיילוט בו כבר הודיעה החברה בעבר שהיא משתתפת. כזכור, במסגרת הפיילוט צפויה לספק החברה תוצרת קנאביס לכ-3,000 מטופלים בצרפת, במשך שנתיים, וזאת ללא כל תמורה. הפיילוט נעשה בידי ממשלת צרפת על מנת לבחון את האפשרות לפתיחת שוק הקנאביס הרפואי במדינה.

החברה, באופן שראוי לגנותו לא מפרסמת גם הפעם כמה היא מייצאת ולא מפרטת מה העלויות של הפיילוט, במה שנראה כעוד נדבך במדיניות החברה לדווח מידע שהוא חסר וחלקי, בלשון המעטה.

עוד דיווחה פנאקסיה, ביום חמישי בערב, לאחר סגירת המסחר, על כך שהקצתה כ-7.4 מיליון אופציות (4.15%) למספר בעלי תפקידים משמעותיים בחברה ששמם לא צוין, וזאת כחלק מתנאים שנקבעו כבר בעת הכניסה של החברה לבורסה. מחיר המימוש, שהוא בדרך כלל החלק העיקרי באופציות, עומד על כ-105 אגורות למניה. מחיר המניה של פנאקסיה בבורסה עמד בסיום השבוע על כ-91.6 אגורות. תקופת החיים של האופציות עומדת על כ-5 שנים, תקופה הנחשבת לארוכה למדי.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • תיקון עולם קנביט – 23.55%+
 • אינטליקנה – 9.00%+
 • שיח מדיקל – 6.79%+
 • קנאשור – 3.48%+
 • פארמוקן – 2.55%+
 • יוניבו – 0.25%-
 • פנאקסיה – 0.99%-
 • נקסטייג’ – 1.46%-
 • טוגדר – 3.89%-
 • עמיר שיווק –  4.19%-
 • אינטרקיור – 7.20%-
 • איי.אמ.סי – 7.72%-
 • קאנומד – 7.92%-
 • וונטייז – 11.54%-
 • קנבוטק – 15.52%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר