מגלגל...

לאחר הביקורת תוקן הסכם “לגליזציה לחולים”: קנאביס במרשם רופא

כל רופא יוכל לרשום כל כמות של קנאביס עבור כל חולה בגין כל מחלה, על סמך חוות דעתו המקצועית וללא כל התערבות חיצונית - כך נראה התיקון להסכם "לגליזציה לחולים" שבא לאחר ביקורת קשה על פייגלין. משרד הבריאות לא עודכן בשינוי. מומחים: "זה לא יכול לקרות".

בעקבות הביקורת הקשה שספג פייגלין על ההסכם המקורי, פורסם נספח להסכם לפיו יוכל כל רופא, כולל רופאי משפחה, לנפק מרשם לכל חולה, בכל מחלה ובכל כמות של קנאביס, באופן חופשי לגמרי, ללא הגבלות.

פרטי הנספח להסכם (כאן) נחשפו לפני שעה קלה, והם מהווים למעשה חצי צעד אולי בדרך ללגליזציה בישראל, אם כי משרד הבריאות לא עודכן בשינוי כלל ולא אישר את הפרטים החדשים בו.

על פי ההסכם יתאפשר לרופאים לנפק מרשמים לקנאביס גם עבור כאב ראש או גב, בעיות שינה. כל טיעון רפואי שיציג חולה לרופא שתומך בטיפול יוכל להתקבל.

השינוי הגיע לאחר מאמצים של מס’ 2 ב”זהות”, גלעד אלפר, שהתנגד למודל המקורי שהוצע על ידי פייגלין והתעקש לשנותו.

“כל רופא ופסיכיאטר בישראל, יוכל לרשום קנאביס לכל חולה, על כל בעיה, בכל כמות שאותה ייקבע הרופא,” נכתב. “החולה יכול לשנות את סוגי הקנאביס ע”פ רצונו, במגבלת הכמויות שקבע הרופא ובאישור הרוקח. החולה לא יאלץ לשלם אגרת רישיון שכיום עומדת על 278 ש”ח”.

החוק החדש גם “יתיר רכישת קנאביס לצרכים רפואיים לכל חולה לפי קביעת כל רופא מוסמך, מכל ספק מורשה בארץ או בחו”ל – על פי בחירת המטופל. הייבוא יעשה בפיקוח הרשויות המוסמכות והרכישה וההפצה יעשו על ידי בתי המרקחת או באמצעות יבוא אישי בדרך שתיקבע בחוק, כל זאת מבלי להטיל מגבלות חיצוניות על סמכות הרופא המטפל”.

על פי ההסכם יאושר חוק זה כבר במהלך המושב הראשון של הכנסת הבאה, והוא ייקרא “לגליזציה לחולים”. בתחילה פורסם נוסח ההסכם שלא כלל פרטים אלו, אך כאמור לפני שעה קלה נחשף נספח שנשמר סודי עד כה ומציג תמונה אחרת לגמרי.

הנספח להסכם, שיהווה דרישה של הליכוד בהסכמים הקואליציוניים עם המפלגות האחרות, נחשף לאחר ביקורות קשות שספג פייגלין, גם כאן במגזין, לאחר פרסום ההסכם המקורי שלא כלל פרטים אלו וגרם לכך שנראה היה שפייגלין “התקפל” וויתר על דרישתו להקלה משמעותית בתחום הקנאביס החוקי.

עם זאת, מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי משרד הבריאות כלל לא הכיר את הנוסח של הנספח המתירני שנחתם, שם חשבו עד כה כי מדובר באותו המודל השמרני של הרפורמה שכבר אושר ואותו תכננו ליישם עם הקמת הממשלה.

כך גם טען סגן שר הבריאות ליצמן בעקבות פניות עיתונאים בעניין זה, כשקבע כי “מדובר במהלך חשוב שעל עקרונותיו הודענו במאי השנה, ופרסמנו תקנות בעניין. יחד נפעל שיאושרו מיד עם כינוס הכנסת החדשה”.

אך כעת לאחר חשיפת הנספח להסכם, נראה שמדובר במודל אחר לגמרי, שאם אכן יקויים יהווה הקלה משמעותית בהחלט.

יחד עם זאת, גורמים מומחים טוענים כי “נוסח כמו זה, שנראה שנכתב ב-10 דקות בעקבות ביקורת, לא יעמוד בשום צורה בנהלים וחוקים, ולא יכול לקרות”.

עוד נאמר כי “רופאים מחוייבים לאחריות מקצועית ונהלים, ולא יוכלו לרשום מה שהם רוצים. ברגע שנדרשת רגולציה של משרד הבריאות, הנוסח הזה כבר לא רלוונטי יותר”.

בשלב זה נותר לראות האם ייבחר נתניהו לראשות הממשלה, ואם כן האם יצליח להשיג תמיכה בהסכם מתירני זה גם ממפלגות הידועות כמתנגדות לגליזציה גדולות כמו “ימינה”, “יהדות התורה” וש”ס. יש לציין שבמהלך הדיונים על ההסכם התנגד נתניהו לביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס, למרות שהבטיח כי יתמוך בכך.

הסכם "לגליזציה לחולים" - נתניהו פייגלין
הנספח להסכם “לגליזציה לחולים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר