מגלגל...
x

נזק בלתי הפיך? אספקת הקנאביס של חברת פארמוקן נעצרה בגלל סכסוך עם חוות עין חצבה

חוות עין חצבה המשמשת כספקית הקנאביס העיקרית של חברת פארמוקן שכבר לא מגדלת קנאביס בעצמה, עצרה לה את האספקה בטענה לחוב של 880 אלף ש"ח. פארמוקן מצידה טוענת שמדובר בסכנה לנזק בלתי הפיך לחברה ופנתה לבית המשפט בניסיון למנוע מעין חצבה למכור בינתיים את הסחורה לאחרים

לאחר כ-15 שנים של גידול קנאביס וניסיון לא מוצלח של כניסה לבורסה שנגמר בכשלון, בוטל בשנת 2022 רישיון הגידול של חברת הקנאביס הישראלית הוותיקה פארמוקן (Pharmocann) והיא הפכה למעין “מותג” שמתווך עסקאות בקנאביס על ידי רכישת סחורה מחוות של צדדים שלישיים במתכונת White Label, ושיווקה באמצעות צדדי ג’ אחרים באריזות ממותגות שלה אל בתי המרקחת.

ספקית הקנאביס העיקרית של פארמוקן וככל הנראה כרגע גם הבלעדית היא חוות עין חצבה – חווה אנונימית יחסית השוכנת במושב עין חצבה שבערבה. בעקבות סכסוך הכולל טענות של עין חצבה לחובות בסך מאות אלפי שקלים שלא שולמו לה על ידי פארמוקן, עין חצבה מעכבת את כ-700 ק”ג קנאביס של פארמוקן אצלה ובכך מותירה את פארמוקן ללא אספקה, עד כדי סכנה מהותית לקריסה מוחלטת של פעילותה.

בהסכם שיתוף הפעולה בין הצדדים נקבע בין היתר כי פארמוקן תשלם בכל עונת גידול מקדמה בסך 250 אלף ש”ח ותמסור בנוסף שיק ביטחון ע”ס 750 אלף ש”ח, על בסיס הזמנה שנתית בהיקף של 1 טון לפי מחיר של 4.5 ש”ח לגרם. עם זאת, בסוף 2022 בוטל רישיון הגידול של פארמוקן והיא ביקשה לאחסן את הבנק הגנטי (צמחי האם) של הקנאביס שלה תמורת 24 אלף ש”ח בחודש.

לטענת עין חצבה, היא עמדה בכל ההסכמים אך פארמוקן אינה משלמת את החוב. לדבריה, “פארמוקן אינה מקיימת את הוראות ההסכם מזה תקופה ארוכה, אינה משלמת באופן מלא ו/או בזמן עבור התוצרת שסופקה ומסופקת לה, ובעקבות כך צברה חוב כספי אדיר בסך מעל ל-880,000 ש”ח שגדל מדי יום ואינו משולם, כולל עבור סחורות שסופקו לה עוד בשנת 2022 ועבור טיפול ותחזוקת הבנק הגנטי”.

בעין חצבה מאמינים שהסחורה שהם גידלו עבור פארמוקן, שייכת להם ולא לפארמוקן, ובהתאם, זכותם למכור אותה הלאה לגורמים אחרים בענף על מנת לא להפסיד מאובדן ערכה ככל שהזמן חולף: “התוצרת לא שייכת לפארמוקן וככל שיש לה זכות כלשהי בתוצרת הרי ששווי התוצרת בניכוי 4.5 ש”ח לגרם, קטן יותר מגודל החוב הכספי שפארמוקן חייבת”.

פארמוקן מצידה טוענת כי עין חצבה מנסה להשתלט על תוצרת השייכת לה ועל נכסיה, תוך ניצול התלות המסחרית של פארמוקן בה. “הגם שהתמורה בגין התוצרת שהופקה מתכנית השתילה של 2023 שולמה במלואה, בחרה עין חצבה להפר את התחייבויותיה, להתל בנו, להוליך אותנו שולל ולנסות בבריונות להובילנו למערבולת במטרה להשתלט על נכסי החברה,” טוענים בפארמוקן.

עוד טוענת פארמוקן כי בניגוד לדברי עין חצבה, היא כן עמדה בכל התחייבויותיה ושילמה את כל החובות הכספיים. כמו כן, לטענתה היא הדריכה והכשירה מקצועית על חשבונה את עובדי עין חצבה והפכה אותם למומחים בתחום גידול הקנאביס, וגם העמידה לעין חצבה הלוואה בסך 1 מיליון ש”ח למימון הקמת מתקן Post Harvest, התקינה מערכת החשכה בעלות של 450 אלף ש”ח בחממות החברה ועוד.

לסיכום טוענת פארמוקן כי “עין חצבה היא ספק עיקרי של פארמוקן אך התנהלותה, לאור הקושי התזרימי שפארמוקן מצויה בו, עלולה לגרום לפגיעה אנושה. לאור כך שאין ביכולותיה הכספיות של פארמוקן לרכוש מלאי נוסף, עלול להיגרם לה נזק בלתי הפיך, לרבות איום על המשך קיומה כעסק חי”. לבסוף היא מזהירה את עין חצבה כי “אם יתברר שעין חצבה מכרה את התוצרת לצד ג’, פארמוקן תהיה זכאית לפיצוי בסך 2 מיליון ש”ח”.

פארמוקן עודנה חברה ציבורית הנסחרת בבורסה, אם כי היא הועברה לרשימת השימור, כלומר לרשימת החברות שהמסחר בהן לא פעיל בגלל שוויין הנמוך, שבמקרה של פארמוקן עומד על כ-3 מיליון שקל בלבד. בעל השליטה בפארמוקן מאז שנת 2022 הוא יריב לרנר והפעילות מנוהלת בין היתר בידי בא כוחו עו”ד גיא סיגורה. החברה ביצעה לאחרונה מספר גיוסי הון כדי לנסות ולכסות את ההפסדים, אך הם לא הצליחו כמצופה.

חוות הקנאביס בעין חצבה שייכת לחברה הפרטית עין חצבה אגש”ח בע”מ, המופעלת למעשה מטעם המושב. החברה הינה בבעלות משותפת (25% כל אחד) של גיא קפלן, אברהם קפלין, יעקב סלוין ומרדכי סוולין – כולם חברי מושב עין חצבה הנחשב למושב הקטן ביותר בישראל הכולל כ-10 משפחות בלבד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר