מגלגל...

נורה וולקוב מודה: אין הוכחה ששימוש מזדמן בקנאביס מסוכן

לטענת ראש ה-NIDA אין שום הוכחה מדעית ששימוש מזדמן בקנאביס מסוכן למבוגרים, יתרה מכך היא מציינת שבקרב צרכני קנאביס נמצאו נתוני BMI נמוכים מה שעשוי לסייע לבריאות. עוד לטענתה הסטיגמות כלפי צרכני הקנאביס פוגעות במאבק במשבר הסמים

הלגליזציה של קנאביס במדינות רבות בארצות הברית מובילה בשנים האחרונות שינוי גדול בתפיסה הציבורית כלפי הצמח, שמתוכו צומח גם שינוי בתפיסה הממשלתית.

כך, למשל, ראש הרשות למניעת שימוש בסמים בארה”ב (NIDA) – המקבילה האמריקאית לרשות למלחמה בסמים בישראל, הפסיכיאטרית נורה וולקוב, הודתה אתמול (שלישי, 30.11) לראשונה כי “אין הוכחה לכך ששימוש מזדמן בקנאביס מזיק למבוגרים”.

וולקוב, המכהנת בתפקיד משנת 2003, אמרה את הדברים בראיון לאתר “FiveThirtyEight” והוסיפה כי “למיטב ידיעתי אין ראיות לכך שלשימוש מזדמן במריחואנה יש השפעות מזיקות. אני לא יודעת על שום הוכחה מדעית לכך ואני לא חושבת שזה הוערך. אנחנו צריכים לבדוק את הנושא”.

מדובר כמובן בהודאה יוצאת דופן, בהתחשב בכך שהרשות האמריקאית עשתה ועושה באופן היסטורי מאמצים רבים כדי להדגיש את הסיכונים הפוטנציאליים של צריכת קנאביס.

נורה וולקוב
נורה וולקוב, ראש ה-NIDA, הרשות האמריקנית למניעת שימוש בסמים

האמירה של של וולקוב בלטה גם בכך שהיתה חלק מכתבה שניסתה דווקא להדגיש את הסיכונים האפשריים של השימוש בקנאביס, תוך מתן סקירה כללית של מחקרים העוסקים במגוון ההשפעות שלו על בריאות האדם. 

וולקוב אמרה גם שלדעתה זה “מפתיע” שמחקרים הצביעו על כך שצרכני קנאביס נוטים להיות בעלי מדדי מסת גוף (BMI) נמוכים יותר.

“הנתונים הנמוכים של ה-BMI בקרב משתמשי קנאביס היו מאוד מפתיעים”, אמרה, “שכן אנחנו יודעים ש-BMI גבוה, במיוחד ככל שמתבגרים, יכול להיות בעל השפעות שליליות. זו עוד סיבה לכך שאנחנו צריכים ללמוד את נושא השפעת הקנאביס על גוף האדם ובריאותו”.

“הסטיגמות כלפי צרכני קנאביס הן מכשול להתמודדות עם משבר הסמים”

עם זאת, האמירות הללו של וולקוב בהחלט לא מצביעות על כך שהיא, או הרשות שבראשה היא עומדת, תומכות במאמצי הלגליזציה.

אמנם מעודד לראות פקיד בכיר בממשל הפדרלי שאומר אמירות כאלה, אולם וולקוב הדגישה באותו ראיון כי היא “מודאגת מהשימוש בקנאביס בקרב צעירים”, והוסיפה כי “לצריכה יומית של מוצרים עתירי THC יכולות להיות השפעות מזיקות גם על המוח הבוגר”. בנוסף, היא הצביעה על סכנות אפשריות עבור נשים בהריון.

עבור מי שעוקב אחרי וולקוב, לא מדובר באמת באמירות מפתיעות. מוקדם יותר החודש אמרה בראיון אחר כי “הסטיגמות שיש כלפי צרכני קנאביס נותרו אחד המכשולים הגדולים ביותר להתמודדות עם משבר הסמים הנוכחי של אמריקה, והממשלה נושאת באחריות מסוימת בהנצחת הסטיגמות הללו”.

לדבריה, “מדיניות הממשלה, לרבות צעדי משפט פליליים, תורמת לסטיגמה. כשאנחנו מענישים אנשים שמשתמשים בסמים בגלל התמכרות, אנחנו למעשה אומרים שהשימוש בסמים הוא פגם באופי ולא מצב רפואי. וכאשר אנו כולאים אנשים מכורים, אנו מפחיתים את הגישה שלהם לטיפול ומחריפים את ההשלכות האישיות והחברתיות של השימוש שלהם בסמים שלהם”.

וולקוב דיברה בעבר גם על האופן שבו דה-קרימינליזציה, ביחד עם טיפול מוגבר, יהוו אלטרנטיבה מעולה לכליאת אנשים על שימוש בסמים. לטענתה, אין צורך במחקר נוסף כדי להוכיח שהפללת צרכני סמים השפיעה באופן לא פרופורציונלי על הקהילות הצבעוניות בארה”ב.

“תומכי הלגליזציה צדקו”

זאת ועוד, בראיון שהתפרסם בתחילת חודש ספטמבר השנה הודתה וולקוב בפני המראיין, פעיל הלגליזציה המוכר איתן נדלמן, כי לגליזציה של קנאביס לא הובילה לשימוש מוגבר בקנאביס בקרב בני נוער, למרות חששותיה הקודמים בנושא.

וולקוב אמרה לנדלמן כי ציפתה “שהשימוש במריחואנה בקרב בני נוער יעלה כאשר יותר ויותר מדינות עברו לגליזציה של קנאביס”, אך הודתה כי “באופן כללי זה לא קרה”. לדבריה, היו אלה דווקא תומכי הלגליזציה, כמו נדלמן עצמו, ש”צדקו בנוגע להשפעת שינוי המדיניות על בני הנוער”.

היא התייחסה גם לשינויים בחוקי הקנאביס, והודתה כי יש להם מגוון רחב של השפעות מגוונות. “בכמה מדינות שבהן עדיין אין לגליזציה, ההשפעות השליליות של השימוש במריחואנה גרועות בהרבה מאשר במדינות מסוימות שבהן יש לגליזציה”, אמרה.

לסיכום הראיון שאל נדלמן את וולקוב האם היא “יכולה לדמיין ש-NIDA תצטרף לארגונים המקדמים רפורמה במדיניות הסמים, כדי לדחוף למדיניות המבוססת יותר על בריאות הציבור ועל זכויות אדם ופחות על איסור וענישה”?

בתשובה ענתה וולקוב כי “אם המדיניות הזו תוכח כיעילה, בוודאי שכן. אני לא אוהבת רק לחשוב רק על בעיות, אני אוהבת לפתור אותן”.

אולי לאור זאת, הרשות למלחמה בסמים הגישה לאחרונה דו”ח לקונגרס שהדגיש כי הסטטוס של חומרים מבוקרים כמו קנאביס כ”לא חוקיים” מונע או מרתיע מחקר על הסיכונים ועל היתרונות הפוטנציאליים שלהם.

על פי אותו דו”ח, “ההגבלות הנוכחיות חוסמות מדענים מלחקור את מוצרי הקנבינואידים, משפיעות בפועל על המוצרים שצרכנים יכולים לרכוש בבתי מרקחת ופוגעות במחקר במידה שמהווה דאגה לבריאות הציבור”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר