נהג תחת השפעת קנאביס רפואי וזוכה: “החוק לא ברור”

האם מטופלי קנאביס רפואי יכולים כעת לנהוג ללא חשש מאישום נהיגה תחת השפעת סמים? בית המשפט זיכה נאשם שנתפס נוהג תחת השפעה לאחר שהובהר שהחוק אינו ברור מספיק. “המילים ‘בעת השימוש’ אינן ברורות ומאפשרות פרשנויות שונות,” הסבירה השופטת.

רישיון הקנאביס הרפואי בו מחזיקים 25 אלף חולים בישראל מתיר אמנם שימוש קבוע בקנאביס, אך מזהיר את החולים כי “בעת השימוש בסם המסוכן חל איסור מוחלט על נהיגה”. מאחר ורכיבי הקנאביס נשארים בגוף גם עד 3 שבועות לאחר השימוש, הפכו בשנים האחרונות המטופלים בקנאביס רפואי לעבריינים בעל כורחם.

למעשה העוול פוגע בכל אדם שצרך קנאביס לאחרונה, שבבדיקת שתן של המשטרה יימצא כאילו נהג תחת השפעה, אך במקרה של החולים המחזיקים ברישיון קנאביס מדובר בעוגמת נפש גדולה עוד יותר.

רישיון שימוש בקנאביס רפואי: איסור נהיגה "בעת השימוש"
רישיון שימוש בקנאביס רפואי: איסור נהיגה “בעת השימוש”

התנגשות זו של החוק האוסר על נהיגה תחת השפעה מול השימוש החוקי בקנאביס הרפואי ששרידיו נשארים זמן רב לאחר תפוגת השפעתו, הגיעה לבית המשפט בעקבות מקרה בו חולה המחזיק ברישיון נתפס נוהג תחת השפעה בשנת 2013. הוא נעצר לבדיקת אלכוהול, נמצא נקי, ונדרש לתת גם בדיקת שתן לאחר שנמצאה שקית קנאביס רפואי ברכבו.

שרית זוכוביצקי-אורי, שופטת בית משפט השלום לתעבורה בירושלים, זיכתה בשבוע שעבר את הנהג לאחר שהודה בצריכת קנאביס לפני הנהיגה, אך הסביר שחשב שמותר לו לנהוג לאחר 6 שעות מהשימוש, כך לדבריו על פי הדרכה שקיבל.

למרות שהמשטרה טענה שעל פי הבדיקה נמצא שהוא עישן פחות מ-6 שעות לפני שעלה על ההגה, השופטת החליטה כי הסבר זה מותיר ספק בדבר אשמתו.

נהיגה תחת השפעה
מהי נהיגה “בעת השימוש”?

על פי הדיווח בהחלטתה התייחסה השופטת לבעייתיות בחוק וציינה כי המילים ‘בעת השימוש‘ אינן ברורות די ומאפשרות פרשנויות שונות.

“יש קושי רב בכך שמשרד הבריאות מעניק רישיון לשימוש בסם למשך זמן רב בידיעה שהשימוש יהיה יום-יומי ומשכך תוצרי הסם יהיו בשתן באופן קבוע, ומאידך משרד הרישוי אינו נוטל ממקבלי הרישיון הרפואי את רישיון הנהיגה,” כתבה.

“יש בכך משום מעשה של ‘לפני עיוור לא תיתן מכשול’, שכן בעת שהמדינה יודעת היטב שאדם משתמש בסם בהיתר עליה לפסול את רישיונו לתקופת ההיתר, ולהמשיך ולפסול כל עוד רישיונו הרפואי בתוקף, כפי שעושה כן למי שידוע לה שסובל מבעיה רפואית שאינה מאפשרת נהיגה,” הוסיפה. “זו אחריותה של המדינה ואין להתנער מכך ולהותיר את שיקול הדעת ואת מרווח הטעות האפשרי למשתמש הבודד”.

“במקרה שלפניי מדובר בטעות כנה ואמיתית מצד הנאשם ואין לצפות ממנו לברר אם שגה המדריך עת הסביר לו שמותר לנהוג לאחר שחלפה השפעת הסם לאחר שש שעות,” סיכמה.

ראו עוד:
כך קנאביס מפחית את הסיכון לתאונות דרכים
מחקר: קנאביס בשתן אינו מדד לכשירות לנהיגה
ועדת הסמים בחנה: האם להתיר קנאביס בנהיגה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר