מגלגל...

נהג הסעות פוטר לאחר שהמעסיק גילה שהוא מטופל בקנאביס רפואי

נהג הסעות בן 42 פוטר לאחרונה מעבודתו כנהג הסעות לאחר שחבריו לעבודה מצאו קופסת קנאביס רפואי ששכח בטעות בתיקו האישי. "השתמשתי במשככי כאבים חזקים וזה לא הפריע להם להעסיק אותי," הוא אומר. "אף פעם לא נהגתי תחת השפעת קנאביס". ומה אומרים עורכי הדין?

מטופלים רבים בקנאביס רפואי צריכים להתמודד עם דילמה מורכבת: האם לספר לאחראים עליהם במקום העבודה על התרופה שלהם, תוך לקיחת סיכון שהידיעה על כך שהם משתמשים בה עלולה להפנות כלפיהם חצי ביקורת וסטיגמות מיושנות, או להסתיר את העובדה שהם מטופלים ולהסתכן באי אמירת אמת מול מקום העבודה ובאי הנעימות ואף בסכנה לפיטורים הכרוכים בכך.

מול מצב מורכב כזה ניצב ממש לאחרונה י’, גרוש בן 42, שעבד כל חייו כנהג מקצועי ובשנה האחרונה החל לעבוד כנהג בחברת הסעות השייכת למועצה מקומית, וזאת למרות שלא מעט מחקרים מצאו שקנאביס לא בהכרח פוגע בנהיגה.

י’, שסובל בשנים האחרונות מפריצות דיסק כרוניות, החל להיות מטופל בקנאביס רפואי זמן קצר לאחר תחילת העסקתו בחברה, אך כאשר גילה זאת למעסיקיו הללו איימו עליו ולדבריו אילצו אותו להתפטר.

“אילצו אותי להתפטר”

“לפני הקנאביס סבלתי מכאבים חזקים בגב, במיוחד בלילות, הייתי מטופל במשככי כאבים חזקים,” הוא מספר, “כשהתחלתי לעבוד בחברה הזו הם ביקשו ממני להמציא להם דו”ח רפואי שמפרט אם אני לוקח תרופות מרשם כלשהן, אז כמובן שהבאתי להם את הפירוט הזה והם ידעו שאני מטופל במשככי כאבים חזקים והחליטו להעסיק אותי בכל זאת”.

“חודש או חודשיים אחרי שהתחלתי לעבוד שם, הרופא שטיפל בי הבין סוף סוף שמשככי כאבים לא ממש עוזרים לי והמליץ לי לנסות קנאביס רפואי. בהתחלה לא כל כך התלהבתי מזה, אתה צריך להבין שאני מגיע ממשפחה שבה המילה קנאביס עושה לאנשים רעד בגוף. בחיים לא נגעתי או התקרבתי לזה. קנאביס נחשב סם קשה אצלנו ויש סביבו דעות קדומות וסטיגמות, אז חששתי. בנוסף, במסגרת העבודה הייתי מסיע גם ילדים, וכמובן שאסור לצרוך קנאביס רפואי כשאתה נהג הסעות”.

משככי כאבים מותר? 

“אני הייתי לוקח את הכדורים רק בלילה, אף פעם לא בשעות העבודה. בשום פנים ואופן לא הייתי מגיע לעבודה תחת השפעה של שום תרופה, בין אם זה משככי כאבים ובין אם זה הקנאביס.

“בכל מקרה, אחרי שהרופא המליץ לי על הקנאביס אמרתי לו שאברר ופניתי לחבר שהכרתי שיש לו רישיון לקנאביס רפואי. הוא נתן לי סיגריה מגולגלת עם הקנאביס שלו ואמר לי ‘תנסה, אבל בזהירות, זה חזק’. שלושה שבועות הסיגריה הזו שכבה אצלי בבית, פחדתי לנסות, אבל לילה אחד היו לי כאבים כל כך חזקים שאמרתי לעצמי על החיים ועל המוות – ועישנתי”.

ומה הרגשת?

“לקחתי שלוש שאיפות, ואחרי רבע שעה הכאבים נחלשו משמעותית, וגם נהייתי רעב. זה עזר לי מאוד, ממש מהפעם הראשונה. כמה ימים לאחר מכן הלכתי לרופא, הוא סידר לי את המרשם והרישיון והתחלתי להשתמש בקנאביס הרפואי. מאותו יום, החיים שלי השתנו. התחלתי לאכול, ישנתי כמו שצריך, לא היו עמכט כאבים. החיוך חזר לפנים שלי.

“כמובן שהקפדתי לא לעשן בעבודה אלא רק בלילה, ואף פעם לא הגעתי או הייתי בעבודה תחת השפעת הקנאביס”.

סיפרת למעסיקים שלך שאתה מתחיל להיות מטופל בקנאביס רפואי?

“לא, וזו אולי הייתה הטעות שלי. חששתי לספר, כי מבחינתי זה משהו שהוא מביך ואפילו מסוכן. פחדתי שלא יקבלו את זה טוב ויפטרו אותי”.

איך גילו בסופו של דבר?

“יום אחד שכחתי את התיק במקום העבודה, ובפנים היה פרח של קנאביס. מישהו זיהה את הריח, הסתכלו – ומצאו. כששאלו אותי מה זה כמובן שלא הכחשתי. סיפרתי מייד שזה ברישיון וכולי, אבל בדיוק כמו שחששתי, הם לא קיבלו את זה יפה ואיימו שאם לא אתפטר יתבעו אותי על הפרת אמון וכולי. בשורה התחתונה, פשוט אילצו אותי להתפטר. הם כמובן אמרו שיתנו לי את כל מה שמגיע לי כחוק, אבל עבדתי שם רק שנה ואין לי יותר מדי זכויות”.

אז כרגע אתה מחפש עבודה?

“אני מאוד מתלבט מה לעשות. המקרה הזה מביך ומפחיד אותי, ואני מאוד חושש שהוא יתפרסם ויעשה נזק לשם שלי. אני עובד כנהג כבר 20 שנה, בכל מיני חברות, אנשים שמכירים אותי יכולים להתחיל לדבר. אני חושש עד כדי כך שאפילו חשבתי לעזוב את מקום המגורים ולעבור לאזור חדש בארץ, כדי שתהיה לי התחלה נקייה”.

האם חובה על עובד לחשוף את העובדה שהוא מטופל בקנאביס רפואי?

לדברי עו”ד יאיר מושיוב, מומחה לפלילים בדגש על עבירות סמים, “מדובר בעניין מורכב שהתשובה עליו אינה חד משמעית כמו שהייתי רוצה שהיא תהיה, בעיקר בגלל שהאיש הוא נהג, ועוד כזה שמסיע ילדים. דבר ראשון, במקום עבודה רגיל כמובן שבדרך כלל אין חובה לדווח למעסיק על תרופה שאדם נוטל, ובכלל זה גם קנאביס רפואי. 

“מצד שני, נהגי הסעות מחויבים לסטנדרט אחר, הן מבחינת אישורים פליליים כאלה ואחרים שהם צריכים להמציא והן מבחינת אישורים רפואיים. הרי המעסיק והורי הילדים לא יסכימו לכך שהנהג יהיה תחת השפעה כזו או אחרת של תרופה או חומר משכר, ומבחינת החוק היבש אסור לנהוג תחת השפעת קנאביס, גם אם מדובר בקנאביס רפואי ברישיון. 

“לפי דעתי, וזו דעה ולא משהו שנבחן על בסיס קבוע בבתי משפט או בתי דין לעבודה, יש במקרים כאלה מקום לפרשנות, כי יש בהם בעיה. זה שדורשים ממנו להתפטר עלול לסתור את דיני העבודה, כי מבחינה פלילית הוא לא עבר עבירה ברמת אי השיתוף של המעסיקים בכך שיש לו רישיון לקנאביס רפואי, אבל מבחינת מה שמצופה ממנו, זה כבר משהו שמשתנה ממקום עבודה אחד לשני. זו ממש לא שאלה של שחור ולבן, אלא עניין אינדיבידואלי שבו כל מקרה לגופו”.

עו”ד איתי שרייבר, מומחה לדיני קנאביס אזרחי, מוסיף גם הוא בשיחה עם מגזין קנאביס כי “באופן כללי, בעבודה במשרד או בעבודות מהסוג הזה, אין חובה לדווח למעסיק על רישיון לקנאביס רפואי, אבל ברגע שאדם עובד בתחום הנסיעות, יש עניין של תום לב שלפיו עליו לספר למעסיק שהוא מטופל בקנאביס רפואי. היה לי מקרה שבו הרופא ביקש אישור ממשרד התחבורה להנפיק רישיון למטופל שעבד כנהג הסעות. 

“יש כאן כמה רבדים. הרובד הראשון הוא הרובד הרפואי. רופא טוב, כמו אותו רופא שדיברתי עליו, אמור לשאול את המטופל שבא להוציא רישיון לקנאביס רפואי מהי עבודתו. אם מדובר בנהיגה, על הרופא להפעיל שיקול דעת האם לבקש ממשרד התחבורה אישור להמליץ לו על קנאביס רפואי.

“רובד נוסף הוא האחריות מצד המטופל עצמו, לצד האחריות מצד המעסיק. בין שני הצדדים הללו יש הסכם שכולל תום לב. לא כולם יודעים את זה, אבל אם אני בעל רישיון לקנאביס רפואי והולך לעבוד כנהג או טייס, יש לי איזו חבה מינימלית של תום לב לדווח על כך. 

“עם זאת, המעסיק מצידו לא צריך לשאול את העובד על כך, שכן יש פה עניין של חיסיון רפואי וכולי. ברמה המשפטית, אני לא חושב שהמעסיק יכול לפטר אדם על סמך ידיעה שיש לו רישיון לקנאביס רפואי, אם הידיעה הזו לא הגיעה מהעובד עצמו.

“מבחינה משפטית אין הרבה פסיקה על מקרים כאלה, כי רובם מן הסתם לא מגיעים לבית המשפט. יש כאן מקרה שאני חושב שיכול להיות מאוד מעניין בבית המשפט”.

62% מהמעסיקים יפסלו מועמד אם ידעו שהוא מעשן קנאביס

בישראל התרחש מקרה דומה בדיוק לפני חמש שנים, באוגוסט 2016, אז פסק בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פיצויים של 35 אלף שקלים לעובד שתבע את המעסיק בתביעת לשון הרע. אותו עובד, מטופל בקנאביס רפואי, תבע את המעסיק מכיוון שאמר לעובדת אחרת במקום כי פיטר את העובד מכיוון ש”עישן ג’וינטים”. בית הדין הבהיר בפסק הדין כי התבטאות לפיה “אדם מעשן סמים” היא התבטאות חמורה העשויה להביא להשפלה.

בנובמבר 2016 פורסם סקר מטריד שחשף אפליה קשה בישראל: 62.5% מהמעסיקים אמרו שיפסלו מועמד לעבודה אם ידעו שהוא נוהג לעשן קנאביס. 19.4% מהם יפסלו מועמד גם אם אינו מעשן אלא רק עישן בעבר, ו-10.6% יפטרו עובד אם יגלו שעישן אחרי שעות העבודה. 

הסקר נערך על ידי חברת “עוקץ מערכות”, המספקת שירותי בקרה ומחשוב לעסקים. השתתפו בו מאות בכירים מחברות משאבי אנוש, שענו עליו באופן אנונימי. למרות הנתונים המחרידים, מדובר בירידה חדה לעומת שנת 2008, אז נמצא בסקר דומה שערכה אותה החברה כי לא פחות מ-87.3% מהמעסיקים היו פוסלים מועמד שמעשן קנאביס.

מקרה דומה אחר אירע בקיץ 2018 בארה”ב, בחברת הענק אמזון, שפיטרה מחסנאי מניו ג’רזי מעבודתו. המחסנאי טען כי הפיטורים הגיעו בעקבות תוצאות חיוביות של בדיקת סמים שנערכה במקום העבודה, שבה התגלה כי הוא מטופל בקנאביס רפואי, כמובן ברישיון ובאופן חוקי. לדברי המחסנאי, הקנאביס שימש לטיפול בהפרעות חרדה ונצרך מחוץ לשעות העבודה. 

כשנה לאחר הפיטורים הגיע המקרה לבית המשפט ולתקשורת, ומושל ניו ג’רזי חתם על צו האוסר על מעסיקים לפטר עובדים בשל כך שהם מטופלים בקנאביס רפואי.

מאז, אגב, שינתה אמזון את עורה. לפני כחודשיים אף הודיעה רשמית כי בכוונתה לפעול באופן אקטיבי לקידום הצעת חוק ללגליזציה וכי היא משנה את נוהל סינון העובדים שלה כך שצרכני קנאביס לא יוחרגו. “החלטנו לשנות מסלול, אנו מקווים שמעסיקים נוספים יצטרפו אלינו ושהצעת החוק ללגליזציה תקודם,” אמר ראש חטיבת הצרכנות העולמית בחברה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר