נהגים בקולורדו מתחמקים מאישומי נהיגה תחת השפעה

תופעה חדשה בקולורדו: חברי מושבעים במשפטים שנערכים לנהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת קנאביס, משחררים את החשודים ללא כל עונש. התובעים במדינה חוששים שהתופעה מעודדת עבריינות ואי ציות לחוקים. "מריחואנה עושה אותי נהגת טובה יותר," מעידה נהגת שנתפסה ושוחררה ללא עונש.

מספר הנאשמים בנהיגה תחת השפעת קנאביס בקולורדו, ארה"ב, עלה בצורה משמעותית מאז אושרו חוקי הלגליזציה בתחילת שנת 2014, על אף שמספר התאונות הקטלניות נמצא בירידה. עם זאת, על אף עבודה יסודית של המשטרה, מרבית הנאשמים יוצאים מהמשפט זכאים וללא עונש, זאת עקב תמיכה מקיר לקיר של חברי המושבעים המשתתפים במשפט.

על פי חוקי ארה"ב, חבר המושבעים, שמורכב מאזרחים מהשורה המחוייבים להתנדב, יכול לזכות נאשם במשפט גם אם כל הראיות עומדות נגדו וגם אם השופט חושב אחרת.

צפו בדיווח:

שוטרי התנועה בקולורדו עוצרים בכל שנה מעל 200 נהגים הנתפסים נוהגים תחת ההשפעה. לטענתם של התובעים במדינה, גם הנהגים שריכוז ה-THC בדמם גבוה מהמותר בחוק (5 ננוגרם למ"ל) וברמה המספיקה כדי לקחת את התיק למשפט מלא, משוחררים כמעט תמיד ללא ענישה כלל בהחלטת חבר המושבעים.

"מריחואנה עושה אותי נהגת טובה יותר"

מלאני בריינגר (Melanie Brinegar), תושבת העיר ווסטמינסטר שהואשמה בנהיגה תחת השפעת קנאביס, היא אחת מאותם רבים ששוחררו על ידי חבר המושבעים על אף שהודתה בצריכת מריחואנה ולמרות שבדמה נמצא ריכוז THC הגבוה כמעט פי 4 מהמותר בחוק.

מלאני בריניגר - זוכתה מנהיגה תחת ההשפעה למרות שהודתה בצריכת קנאביס
מלאני בריינגר: "מריחואנה עושה אותי נהגת טובה יותר"

לאחר שהודתה בצריכת מריחואנה, טענה בריינגר בפני חבר המושבעים כי הקנאביס מסייע לה לשפר את יכולות הנהיגה שלה, ולפיכך עצם היותה תחת ההשפעה לא צריך להיחשב בתור מעשה פסול.

"כשאני מעשנת, אני לא מתמסטלת," הצהירה מלאני בפני המושבעים, שמצאו לנכון לזכות אותה בטענה שהמריחואנה אינה מעיבה על יכולות הנהיגה שלה ולכן אין לייחס לצריכתה משמעות פלילית או בטיחותית.

"המדינה מסכנת חיי תושבים"

טום ריינס (Tom Raynes), העומד כיום בראש מועצת התובעים המחוזיים בקולורדו (CDAC) מספר כי התובעים במדינה זועמים על המצב ועל יחסה הקליל של המדינה כלפיו.

"המדינה מסכנת חיי תושבים," הוא מזהיר, "המסר צריך להיות ברור כאן – לא מדובר בשאלה של רפואי או לא, מדובר כאן בלהיות תחת השפעת סמים בעת הנהיגה.לא ייתכן שאדם נוהג טוב יותר תחת השפעה של כל חומר פסיכואקטיבי."

ראו עוד:
ועדת הסמים בחנה: האם להתיר קנאביס בנהיגה
מחקר חדש: אלכוהול פוגע בנהיגה יותר מקנאביס
כך שללו לי את רשיון הנהיגה בגלל מריחואנה שלא עישנתי
דו"ח חדש: צריכת קנאביס לא מגבירה את הסיכון לתאונות דרכים

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט