המחוזי דחה את עתירת החקלאים ליצוא קנאביס‎ רפואי

חקלאים הגישו עתירה לביהמ"ש המחוזי בדרישה להתיר ייצוא קנאביס רפואי, בעוד הפרקליטות טענה כי הסמכות להחליט בנושא היא של הממשלה בלבד. שופטת ביהמ"ש המחוזי בירושלים דחתה את העתירה. עורכת הדין מבטיחה שתערער לבג"צ.

בתחילת השנה הגישה עו"ד חגית ויינשטוק עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בשם 14 חקלאים, בדרישה שיחייב את הממשלה לאשר את התכנית ליצוא קנאביס רפואי לחו"ל.

אך לפני מספר שבועות דחתה השופטת דנה כהן-לקח את העתירה וקבעה בפסק הדין כי מאחר ומדובר בשאלה הנוגעת בהחלטה ממשלתית ולא בשאלה מנהלית הנוגעת לפקודת הסמים – אין היא בסמכות ביהמ"ש המחוזי.

מבלי להביע עמדה בשאלת אישור היצוא פסקה השופטת כי "דין העתירה להימחק על הסף מחמת חוסר סמכות עניינית" וקבעה כי על העותרים לשלם 5,000 ש"ח שכר טרחה למדינה.

כזכור בעתירה דרשו החקלאים מהמדינה לפתוח את שוק היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל ולאשר להם לפעול במסגרת זו – כל זאת בהתאם לחוק יסוד: חופש העיסוק וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

החקלאים טענו כי הממשלה הבטיחה שוב ושוב שהיא "מתעדת להיות מעצמה עולמית בתחום" וכי משמעות הענקת האישור הראשוני שניתן לעוסקים העתידיים בתחום הינה "מתן אור ירוק" לאותן חברות להשקיע מיליוני שקלים בהקמת חוות הגידול והמפעלים.

העיכוב באישור היצוא, אותו כינתה עו"ד ויינשטוק "הונאה", גרם לדבריה לפגיעה כלכלית בעוסקים, הפר הבטחה שלטונית בחוסר תום לב ותוך התנהלות לא הוגנת ולא סבירה – ואף עלול להביא לסגירת ענף הקנאביס הרפואי כולו.

מנגד טענה בשם המדינה עו"ד מיכל שלם מפרקליטות מחוז ירושלים כי לא רק שלביהמ"ש המחוזי אין סמכות בהחלטה זו – כפי שקבעה לבסוף גם השופטת – אלא שדין העתירה להימחק גם מטעמים ענייניים והיעדר עילה.

לדברי עו"ד שלם צוות בינמשרדי אמנם המליץ לאשר יצוא של קנאביס רפואי, אך הסמכות לקבל את ההמלצה או לא נתונה בידי הממשלה ובסמכותה בלבד.

"העותרים לא הצביעו על עילה חוקית ליתן להם את הסעד המבוקש," טענה המדינה בתשובה לעתירה. "הממשלה רשאית לבחון את היתכנות הייצוא בהתייחס לכלל הגורמים ואין לעותרים זכות כלשהי לייצא קנאביס ומעולם לא ניתנו רישיונות לייצוא".

עוד טענה עו"ד שלם בשם המדינה כי "העותרים מבקשים למעשה כי בית המשפט ישים עצמו בנעלי הממשלה ויקבל במקומה החלטת מדיניות הנוגעת לייצוא קנאביס רפואי" וכן הזכירה כי בניגוד לטענת העותרים אין באי התרת היצוא פגיעה כלשהי במטופלים.

השופטת קיבלה כאמור את חלק מטענות המדינה ודחתה את העתירה מפאת היעדר סמכות. אתמול (ד') מסרה עו"ד ויינשטוק בתגובה כי בעקבות ההחלטה בכוונתה לעתור לבג"צ.

"הוגשה עתירה למחוזי ולאחר דין ודברים עם הפרקליטות הוחלט כי בשל הסמכות העיניינית העתירה תידון בבג"צ אשר יוגש בשבועות הקרובים לאחר בדיקת הנתונים של כל העותרים," נמסר מטעמה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט