מתנה למזכ”ל האו”ם: עוגת קוקה

מזכ”ל האו”ם באן קי-מון חגג יום הולדת 70 וקיבל במתנה עוגת עלי קוקה מאיבו מוראלס, נשיא בוליביה, הפועל ללגליזציה של צמח הקוקה.

מזכ”ל האו”ם, באן קי-מון, הגיע לביקור בבוליביה כדי להשתתף בכינוס מדינות ה-G77 שנערך במטרה לדון בדרכים להפחית את אחוזי העוני הגבוהים בעולם, וזכה למתנה מיוחדת לכבוד יום הולדתו ה-70 שחל אתמול (ו’), כשקיבל מנשיא בוליביה, איבו מוראלס, עוגה העשויה מעלי צמח הקוקה.

“אזרחי בוליביה לא ישכחו את ביקורך כאן,” אמר על פי הדיווח מוראלס לקי-מון אמש, בזמן שהציג בפניו את עוגת עלי הקוקה שהזמין עבורו. עם זאת, קי-מון סירב לטעום מהעוגה, “Torta de Coca”, בפומבי וגם לא מסר את עמדתו בנוגע ליחס כלפי הצמח במחלוקת. “לבוליביאנים יש לב גדול וחכמה אדירה,” השיב קי-מון למוראלס. “חייתם במשך אלפי שנים בהרמוניה עם הטבע.”

עוגת קוקה מתנה

צמח הקוקה, ממנו מיוצר הקוקאין, הוא עבור נשיא בוליביה צמח מיוחד וחשוב אשר שימש במהלך ההיסטוריה להפקת תה, ממתקים ותרופות. מוראלס, שהיה בעבר בעל חוות קוקה משל עצמו, הגדיל לעשות כשבשנת 2012, שבמהלך נאום שנשא מעל בימת האו”ם ובו הצהיר כי בוליביה תעזוב את איחוד המדינות, שלף שקית פלסטיק קטנה עם עלי קוקה טריים ולעס אותם אל מול חברי האו”ם הנדהמים.

צמח הקוקה הוכרז על ידי וועדת האו”ם בשנת 1961, יחד עם הקנאביס, כצמח בלתי חוקי, לצד קוקאין, הרואין ומורפין ובעקבות נאומו של מוראלס הכירה וועדת האו”ם בערך שיש לצמח עבור הבוליביאנים והתירה שימוש חוקי בו במסגרת מסורתית. בעקבות ההתרה חזרה בוליביה לאו”ם, וזאת על אף התנגדותן של 15 מדינות, ביניהן ארה”ב ושאר מדינות ה-G8.

בוליביה היא היום אחת מיצרניות הקוקאין הגדולות בעולם, יחד עם פרו וקולומביה.

ראו גם: קוקאין: מתרופת פלא לסם מסוכן
ראו גם: בוליביה: קוקה קולה יוכרז כמשקה לא חוקי

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר