מתנגדים מפתיעים ללגליזציה: עסקי הקנאביס הרפואי

בעוד כחודש יצביעו תושבי 5 מדינות בארה”ב בעד ונגד לגליזציה ופתיחת חנויות קנאביס חוקיות. מתנגדים מפתיעים למהלך בקליפורניה, המובילה את הענף, הם דווקא עסקי הקנאביס הרפואי, שחושבים שהמחיר לצרכן צפוי לעלות ומזהירים מפני השתלטות של תאגידי ענק.

ארה”ב והעולם כולו עומדים לפני שינוי משמעותי למדי בעוד כחודש ימים. גם אם הילרי קלינטון תיבחר ולא תירשם סנסציה מרעישה בשאלת הנשיא החדש, הרי שבכל הקשור לקנאביס צפוי שינוי לא קטן באימפריה האמריקנית, זאת לאור משאלי עם על לגליזציה והפיכת הקנאביס לחוקי ב-5 מדינות.

תושבי אריזונה, מיין, מסצ’וסטס, נוואדה וקליפורניה יבחרו האם לאשר מודל לגליזציה דומה, עם שינויים קלים, לזה שבוושינגטון, קולורדו, אלסקה ואורגון, כשעל פי סקרים עדכניים לפחות ב-4 מתוך חמש המדינות נרשם נכון לעתה רוב בציבור בעד.

עיקר העיניים מופנות אל עבר קליפורניה, מדינת הקנאביס הבלתי רשמית של ארה”ב, שגם ללא לגליזציה נחשבת למובילה בתחום זה, אולי בעולם כולו. קליפורניה היא הראשונה שהביאה את בשורת הקנאביס הרפואי לעולם כשבשנת 1996 אישרה לרופאים לספק מרשמים לקנאביס שנמכר בבתי מרקחת בכל רחבי המדינה.

מאחר וקליפורניה היא הכלכלה החזקה בארה”ב ואחת החזקות בעולם כולו, רבים מאמינים שהסדרה חוקית של מכירת מריחואנה בשטחה תהיה הקש שישבור סופית את רעיון המלחמה הפלילית בקנאביס וצרכניו. אם תתקבל הצעת החוק (Proposition 64) במשאל עם יוכלו התושבים להחזיק עד 28 גרם קנאביס לשימוש אישי ולגדל עד 6 צמחים בביתם.

הייחודיות של הצעת החוק בקליפורניה, לעומת מודלים מקבילים, היא שתותר צריכת מריחואנה גם בשטחים מסחריים, כלומר חנויות שלא רק ימכרו את הקנאביס אלא גם יאפשרו שימוש בו, בדומה לנעשה באמסטרדם למשל (קופישופס).

המתנגדים: עסקי הקנאביס הרפואי

אך כעת מסתבר שלצד התנגדות חברות התרופות והאלכוהול יש גורמים נוספים – ומפתיעים – שמתנגדים להצעה החדשה ואף מצהירים שיצביעו נגדה: עסקי הקנאביס הרפואי הקיימים הפועלים היום בכל רחבי המדינה.

על פי הדיווח בלוס אנג’לס טיימס לא פחות מ-31% מהעוסקים בענף הקנאביס הרפואי בקליפורניה מתנגדים להצעת החוק החדשה (רק 31% תומכים ו-38% מתלבטים), כשבראש הטענות נגד עומד עניין המחיר הסופי לצרכן והמיסוי הכבד שמתכוון הממשל המקומי להטיל על התעשייה על פי הצעת החוק.

לנט דייויס
לנט דייויס, בעלת חנות קנאביס רפואי בקליפורניה – מתנגדת ללגליזציה

“בגלל המיסוי ועלויות הרישוי אנשים לא יקבלו את התרופה שלהם במחיר הוגן,” אומרת לנט דייויס, בעלת חנות מקומית לממכר קנאביס רפואי. “אלו שיסבלו מכך יותר מכולם הם דווקא אלו שמוגבלים, בעלי הכנסה נמוכה – הם לא יוכלו לעמוד במחיר התרופה מצילת החיים.”

בנוסף טוענים המתנגדים שהמיסוי הכבד והדרישות הדרקוניות לדבריהם ינטרלו את כל העסקים הקטנים בתחום ויתירו מקום רק לכרישי ותאגידי ענק.

מנגד טוענים תומכי ההצעה ויוזמיה – בינהם הנשיא לשעבר של פייסבוק העולמית שון פארקר שאף הודיע שיכפיל כל תרומה שתינתן לקמפיין בעד ההצעה – כי כבכל שוק חופשי אחר, ריבוי העסקים בענף יוזיל את העלויות דווקא, ולא יעלה אותן כפי שנטען.

“כל נסיון לטעון שמטופלים יידרשו לשלם יותר בעקבות הצעת החוק הוא פשוט שגוי מיסודו,” אומר דובר הקמפיין בעד ההצעה ג’ייסון קיני ומסביר שהמיסוי הכבד יתקזז עם התחרות בשוק החופשי. “כל כלכלן מסכים שמחירי המריחואנה ירדו כשהשוק יהיה חוקי ומפוקח לגמרי,” הוסיף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר