מתכון להכנת ‘אדמת-על’ – לגידול קנאביס איכותי

האדמה בה צומח הקנאביס היא אחד הגורמים החשובים ביותר בהתפתחות של צמח בריא ומשגשג. כך תכינו “אדמת על” מועשרת, שתפנק את השורשים והצמחים בתזונה מיטבית ותביא לפריחה עשירה וריחנית. מדריך למתחילים ומתקדמים.

ככל צמח אחר, גם קנאביס מתחיל את דרכו מזרע קטן שנבט באדמה. הוא גדל ומצמיח ענפים, עלים ולבסוף גם פרחים. אך דווקא החלק הנסתר שלו, השורשים שמתחת לאדמה, הם בעלי חשיבות רבה ביותר לצמיחה מעולה.

הענקת סביבה נוחה עם תנאים אידאליים לשורשים היא עניין חשוב ומהותי עבור מגדלים החושקים בקצב צמיחה מהיר ותפוקה שופעת ולשם כך יש לדאוג שהאדמה בה צומח הקנאביס תהיה עשירה ומפנקת. כך תעשו זאת נכון:

תפקיד האדמה בחייו של צמח קנאביס

לתערובת אדמה המשמשת כמצע גידול יש שני תפקידים מרכזיים:

עוגן – תפקיד טכני גרידא. מטרת השורשים לאחוז את גבעול הצמח ולהעניק לו תמיכה שתאפשר לו לעמוד זקוף ולהתפתח לגובה ולרוחב.

תזונה – רוב האדמות המשמשות לגידול קנאביס בבית מכילות יסודות ואלמנטים המעשירים את הצמח בחומרי תזונה הכרחיים להתפתחותו. יחד עם זאת מומלץ לשלב באדמה תוספים שישדרגו וישפרו את המצע.

super soil - huge cannabis plant
אדמה עשירה ביסודות יכולה לגדל צמחי קנאביס מרשימים

הרכב האדמה

לפני שניגש למלאכת שדרוג האדמה, בואו נבדוק מה יש ברוב אדמות המשתלה בשוק:

כבול – חומר דחוס ורקוב חלקית המורכב בעיקר משרידי צמחים ומצוי באזורים עם אדמות סחף או ביצות. יש לו יכולת אחיזת מים גבוהה.

פרלייט – חומר אינרטי (מנותק, אינו מגיב כימית לסביבה) ונקבובי העשוי מגרגירים לבנים (כמו ה’שלג’ שמפוררים מקלקר), בעל יכול אחיזת מים גבוהה ורמת חומציות ניטרלית. מבנה הגרגירים יוצר כיסי אוויר המאפשרים אספקה של חמצן לאזור השורשים.

אדמה מעורבת עם פרלייט
אדמה עם פרלייט

סיבי קוקוס – רבים מוסיפים לתערובת האדמה גם סיבים טבעיים ואורגניים המופקים מקליפת אגוז קוקוס. לעתים, בגידולים הידרופוניים, משמש הקוקוס כמצע גידול בפני עצמו או בשילוב עם פרלייט בלבד.

כיצד להכין ‘אדמת-על’ (Super Soil)

תערובות של אדמות שתילה נמכרות במשתלות במחיר ממוצע של כ-35 שקלים לשק של 50 ליטר. אדמות אלו בהחלט מספיקות לגידול קנאביס, אך ישנם מגדלים המעדיפים לשדרג את מרקם התערובת ואת הערכים התזונתיים שלה. בכדי לשפר את המרקם והאוורור של האדמה ניתן לשלב בה בנוסף עוד בין 10% ל-50% פרלייט. יותר פרלייט משמעותו אדמה יותר מאווררת – אך בהתאם לכך יש גם צורך בביצוע של יותר השקיות.

יש לא מעט מתכונים מומלצים להכנת תערובת אדמה מועשרת, רובם ככולם מתבססים על שילוב חומרים אורגניים המשפרים את כמות התוספים והמזינים במצע ומגדילים את מספר החיידקים הטובים בה.

המתכון הבא מבוסס על המלצה של המגדל ומפתח הזנים המוכר מחברת הזרעים “Subcool – “TGA Seeds:

ציוד נדרש

 • מיכל גדול לערבוב החומרים (גיגית שטוחה וגדולה, ברכת שחיה לילדים או כל יריעה שתאפשר ערבוב חומרים ללא זליגה)
 • את חפירה (או כלי יעיל לערבול)

חומרים ומינונים

 • 100 ליטר תערובת שתילה בסיסית (אדמת משתלות)
 • 22 ק”ג הומוס תולעים (Worm Castings)
 • 2.5 כוסות (כ-650 מ”ל) קמח/אבקת עצמות דגים (Fish Bone meal)
 • 2 ק”ג גואנו (Bat Guano)
 • 2 ק”ג קמח/אבקת דם (Blood Meal)
 • 1 ק”ג קמח/ אבקת עצמות (bone meal)
 • 3 כוסות קליפות צדפה (Oyster Shell)
 • 3 כוסות קמח/אבקת אצות (Kelp Meal)
 • 3 כוסות קמח/אבקת אלפלפה (אספספת – Alfalfa meal)
 • ¾ כוס מלח אפסום (מלח אנגלי – Epson Salts)
 • 1 כוס דולומיט (Dolimite Lime)
 • 2 כוסות אזומיט (Azomite)
 • 2 כפיות חומצות הומיות (Humic Acid)

שימו לב כי חלק ניכר מהחומרים המצוינים ברשימה כמעט שאינם נמצאים בשימוש בישראל, אך את רובם ניתן להזמין מחו”ל ללא קושי.

הכנת המצע

מכינים מראש אזור סטרילי בו ניתן יהיה לערבב את החומרים ביסודיות.

מתחילים לבנות שכבות בהדרגה – אדמה, גואנו, אדמה, אבקת אצות, אדמה, אבקת אלפלפה וכן הלאה, בתבנית קבועה של אדמה-תוסף-אדמה. מומלץ לערבב לאחר כל הוספה של רכיב חדש בתערובת, כמו בבישול בסיר.

mixing-organic-super-soil-marijuana
משטח נוח וכלי עבודה מתאים יקלו על מלאכת ערבוב האדמה

לאחר שכל החומרים הוכנסו פנימה, יש לבצע ערבוב אחרון ויסודי ביותר.

מומלץ “לבשל” את התערובת בסגנון קומפוסט, כלומר להשאירה עומדת למשך חודש ימים לפחות, זאת על מנת לשפר את אוכלוסיית החיידקים הטובים באדמה. בזמן זה יש לערבב את התערובת פעם ביומיים-שלושה ולהוסיף מעט מים (שיוסיפו לחות אך מבלי להפוך את האדמה לספוגית).

כעבור כחודש ימים התערובת מוכנה לשימוש.

תערובת זו עשויה להכיל כמויות גבוהות של מוליכות חשמלית, לכן יש הממליצים להימנע מלשתול ייחורים או זרעים ישירות באדמה שכזו, אלא ראשית לגדלם שבועיים-שלושה באדמה רגילה ורק לאחר מכן לבצע שתילה מחודשת באדמה המועשרת.

העיקרון הוא העיקר

המתכון למצע המצוין לעיל זכה ללא מעט תשבוחות ודיווחים חיוביים על קצב צמיחה מהיר ותנובה פורה, אך במקביל יש המבקרים את המתכון וטוענים כי הוא מכיל יותר מידי אלמנטים יקרים ומיותרים שהשפעתם כמעט שלא ניכרת בנוכחות של החומרים האחרים המצויים בתערובת.

יישום של המתכון עצמו במדויק הוא לא המהות כאן בכל מקרה. מה שחשוב הוא העיקרון של העשרת האדמה לשתילה, כך שתספק את כל המרכיבים הדרושים למחזור חיים שלם של הקנאביס.

היכרות טובה עם החומרים השונים המרכיבים את מצע הגידול, תאפשר למגדל לערוך מניפולציות והתנסויות אישיות באדמות בעלות הרכבים מגוונים ועל ידי כך למצוא את מצע הגידול האידאלי לצרכיו הפרטניים.

ראו עוד:
גידול קנאביס אורגני
“גואנו” ינפח לכם את הגאנג’ה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר