מתיחות מתעוררת בין ארה”ב לשכנותיה מדרום בנוגע ללגליזציה של סמים

הדיון בנוגע ללגליזציה מגיע לדרגים הגבוהים

רעיון הלגליזציה כפתרון להתמודדות עם אחוזי הפשיעה הגבוהים מעורר מתיחות בין ארה”ב לשכנותיה מדרום.
“המשך ההתעלמות של ארה”ב מדיון על לגליזציה לא מקובל עלינו” טוענים מנהיגי מדינות מרכז ודרום אמריקה.

נשיאי קולומביה, מקסיקו, גוואטמלה, קוסטה ריקה והונדורס נפגשו היום (24/03/2012) בהונדורס בכדי להחליט על דרכי פעולה בדרך ללגליזציה. הפגישה נקבעה אחרי שנשיא גוואטמלה נשא דברים בתגובה לדבריו של סגן נשיא ארה”ב, ג’ו ביידן, שהצהיר השבוע שממשל ארה”ב מתנגד בכל תוקף לרעיון הלגליזציה של סמים כפתרון להתמודדות עם התעצמות גורמים בעולם התחתון.

ארה”ב מתנגדת ללגליזציה של סמים

סגן נשיא ארצות הברית גו ביידןסגן נשיא ארה”ב, ג’ו ביידן, נשא דברים במסגרת כנס מנהיגי מדינות מרכז אמריקה שנערך במקסיקו השבוע ויצא בהודעה חדה וברורה בנוגע להצהרות בדבר לגליזציה שפורסמו לאחרונה מפי מנהיגי המדינות השכנות: ארה”ב מתנגדת לתכניות הללו ואינה מתכוונת לשתף פעולה עם רעיון הלגליזציה של סמים.

ביידן, שיצא השבוע לסבב פגישות עם מנהיגי מרכז אמריקה אמר לעיתונאים שהוא תומך בדיון בנושא לגליזציה אך בפועל הדף כל טיעון לטובת מהלך שכזה.

ביידן סיפר שהוא מזדהה עם מנהיגי מרכז אמריקה אשר נאלצים להתמודד עם האלימות הגועשת מצד קרטלי הסמים שמנהלים סחר בין גבולות המדינות השכנות, אך הוא חושב שעל אף היתרונות המסויימים שעשויים לצמוח ממהלך של לגליזציה כמו צמצום האלימות והקטנת מספר האסירים בבתי הכלא, הנזק יהיה רב מהתועלת ויגרום לכך שמשאבים אדירים יתבזבזו על בירוקרטיה שכרוכה במהלך שכזה ועל טיפול בשטף של אנשים שיתמכרו לסמים בעקבות השינוי בחקיקה.

“אני חושב שבהחלט יש כאן נושא שצריך להיות פתוח לדיון אך אחרי שמעלים אותו לדיון מוצאים שהנזק שייגרם בעקבות לגליזציה הוא פשוט גדול מדי”, אמר ביידן.

סגן הנשיא נשא את הדברים מיד בתום פגישתו עם נשיא מקסיקו, פליפה קלדרון – שכבר הביע נכונות למהלך של לגליזציה במקסיקו וסיכם את הפגישה ביניהם כ”עניינית ומפרה”, אך טען שנושא הלגליזציה של סמים לא עלה בדיונים.

סנטוס, לובו וקלדרון - נשיאי המדינות

השכנים לא לגמרי מסכימים

נשיאי קולומביה וקוסטה-ריקה טענו כי לדעתם יש לקיים דיון בנושא רגיש זה אך מי שהתעלה מעל כולם היה נשיא גוואטמלה, אוטו פרז מולינה, שאמר שבפגישה קרובה בין מנהיגי מרכז אמריקה, הוא מתכוון לקרוא בפומבי ללגליזציה של סמים.

לפני כשבועיים (10.03) הודיע נשיא הונדורס, פורפיליו לובו, כי הזמין את נשיאי מקסיקו, קולומביה, גוואטמלה וקוסטה-ריקה לפגישה בנושא לגליזציה ואלו סיכמו להיפגש ב-24/03/2012 ולדון בנושא זה וכן בעניין אחריות המימון של המלחמה בסמים.
“התשובה של מר ביידן איננה מספקת שכן המצב הנוכחי ממשיך לגבות את חייהם של אזרחים ויש למצוא פתרון לעניין זה אחת ולתמיד!”, אמר לובו.

עד כה נאלצו מנהיגי מרכז ודרום אמריקה להתמודד בעצמם עם גורמי העולם התחתון במדינותיהם אך כעת מצהירים המנהיגים כי אין זה ייתכן שהם ייאלצו להתמודד לבד עם מימון המלחמה בסמים שכן הלקוח העיקרי – וזה שיוצר את הדרישה לחומרים – היא דווקא ארה”ב.

בדיון שנערך ביום שבת (24/03) לא נתקבלה החלטה מפורטת לתכנית פעולה אך נשיא גוואטמלה, אוטו פרז מולינה, הודיע כי עצם העובדה שהתקיימה פגישה שכזו משמעה הסרת הטאבו מהדיון בנושא הסמים ומסר לאזרחים כי המיתוסים המקובלים נשברו ויש לשנותם.
מולינה סיכם את הפגישה ואמר: “אנו מרוצים מהפגישה ועל אף שלא נקבעו החלטות לפעולה מיידית, ישנם רעיונות מעניינים ותכניות להמשך שיתוף פעולה בנושא וכן נקבע להעלות את נושא הלגליזציה לדיון בחודש הבא ב’פגש האמריקות’ השנתי אשר יתקיים בקולומביה” (כנס בו נוכחים כלל מנהיגי צפון, מרכז ודרום אמריקה).

התומכים בלגליזציה בארה”ב זועמים

דבריו של ביידן גרמו לרעש רב בקרב התומכים בלגליזציה בארה”ב שכן הממשל הנוכחי בראשותו של ברק אובמה הבטיח שינוי בנושא זה לפני כניסתו לתפקיד אך מאז נראה שהתהליך הולך לכיוון ההפוך וזאת על אף שבסקר שנערך לפני מספר חודשים נמצא שרוב האמריקאים בעד לגליזציה.
אובמה כבר הותקף בנושא אחרי שבדומה ליאיר לפיד שלנו – בחר להתעלם מהשאלה שהגיעה למקום הראשון בעמוד היוטיוב שלו בנוגע ללגליזציה.

קיראו עוד:

[wp_lightbox_anchor_text_display_external_page link=”http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4179659,00.html” width=”900″ height=”500″ title=”יאיר לפיד מצנזר שאלות על לגליזציה” rel=”nofollow” text=”יאיר לפיד מצנזר שאלות על לגליזציה.”] [wp_lightbox_anchor_text_display_external_page link=”http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4180730,00.html” width=”900″ height=”500″ title=”ברק אובמה בעקבות יאיר לפיד – מצנזר שאלות על לגליזציה.” rel=”nofollow” text=”ברק אובמה בעקבות יאיר לפיד – מצנזר שאלות על לגליזציה.”] רון פול המועמד לנשיאות ארה”ב: “המלחמה בסמים מגוחכת”.

צפו: מושל ניו-יורק לשעבר מצטרף לתומכים בלגליזציה של מריחואנה.

כן, גם הם עישנו

כך מתנהלת הברחת הסמים בגבול מקסיקו-ארה”ב

[wp_lightbox_anchor_text_display_external_page link=”http://www.nytimes.com/2012/03/06/world/americas/us-remains-against-drug-legalization-in-mexico-biden-says.html?_r=1″ width=”900″ height=”500″ title=”מקור” rel=”nofollow” text=”מקור”]

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר