מתוך בחירה אישית: כך תפסיקו לעשן קנאביס

פרויקט חדש שיזם צעיר ישראלי, מנסה להדריך ולסייע לצרכני קנאביס החפצים בהפסקה מהתחביב המוכר והאהוב. “אינני מטיף נגד קנאביס,” הוא מבהיר.

זה אולי לא נעים להכיר בכך, אבל לא הכל ורוד בעולם הקנאביס: למרות העובדה שהצמח נחשב לאחד מהחומרים משני התודעה הבטוחים ביותר הידועים לאדם כיום, עדיין ניתן לעשות בו שימוש לרעה בדיוק כמו כל מוצר או הרגל אחר שעשוי לצאת מכלל שליטה.

היום בישראל ישנם לא מעט צרכני קנאביס המוכנים להודות בפה מלא כי הם פיתחו “תלות” לצריכת הצמח, וכי הקנאביס תופס יותר מידי מקום וזמן בחייהם הפרטיים. אולם פעמים רבות אלו ימנעו מלגשת למוסדות הפורמליים בכדי לטפל בבעיה הזו.

למעשה המדינה עצמה יצרה פרדוקס גדול: הגופים הממסדיים האמונים על טיפול בבעיות מן הסוג הזה (כמו “הרשות למלחמה בסמים” למשל) הם אותם גופים המפיצים תעמולה מגוחכת, על גבול המסיתה כנגד אותן אוכלוסיות שאמורות לכאורה לפנות לגופים הללו בכדי לקבל עזרה – כי בינינו, מי ירצה לגשת לטיפול אצל מישהו שכבר הספיק להשוות אותו למחבל מתאבד?

הפסקה “בראש טוב”

“בימינו אנו חווים בכל העולם ואט אט גם בארץ את שינוי היחס כלפי הקנאביס שהופך מקובל יותר ויותר, עם השינוי המבורך הזה, ראוי שגם אנחנו מעשני הקנאביס נלמד לעשות בחומר שימוש ראוי ומכבד, ולעזור לאלו מאיתנו שהעישון הפך בעבורם לתופעה שלילית”. הטקסט הנ”ל, הלקוח מאתר הפרוייקט “מתוך בחירה אישית”, מהווה רק דוגמא אחת לגישה המזמינה בה הם דוגלים: לא מתנשאים, לא שופטים – מגישים עזרה למי שחפץ בכך.

יוזם הרעיון, ומי שכתב את התכנים באתר, הוא אשל עוזר, צעיר שלא חושש להביע גם היום את תמיכתו המוצהרת בהפסקת ההפללה והסדרת שוק הקנאביס.

גם זה בטח יעניין אותך

אשל (24) מכיר מקרוב את עולם העישונים. את “השיטה” המדוברת הוא פיתח לאחר שהוא עצמו עבר תהליך אישי של “גמילה” מהעשב המתוק. “אני בעצמי הייתי מעשן כבד מאוד וכך גם הרבה מחברי (וחלקם עדיין כאלה),” מספר אשל לכתב המגזין. “בשלב מסוים לכל צרכן קנאביס עוברות מחשבות על רצון להפסיק או לפחות להפחית, בדרך כלל מחשבות אינסטינקטיביות אלו, מלוות בפחדים והתלבטויות כמו: ‘אני לא יכול ליהנות בלי זה’, ‘אני לא רוצה להיות כמו הסאחים’ וכו’… השיטה מיועדת למעשנים שנמצאים בשלב הזה”.

מה לדעתך הם הסימנים לכך שצרכן קנאביס צריך להתחיל לשקול האם כדאי לו להפסיק לעשן?

לדעתי יש סימן אחד ברור שקובע האם עליך לשקול להפסיק לעשן והוא: השאלה האם אתה רוצה להפסיק לעשן. השיטה שבניתי “מתוך בחירה אישית”, אינה מבקשת לשכנע אף אחד לעשן או לא, אלא מתחילה בנקודה שבה אתה כצרכן קנאביס אינך מרוצה מדרך או עצם העישון שלך. השיטה מתחילה ב”שלב קבלת ההחלטה”, בו אתה מתעמת עם פחדים אלו שמשותפים למספר רב מאוד של אנשים, וכך אתה יכול להחליט האם אתה באמת רוצה להפסיק בנקודה זו. אם בכל זאת צריך לבקש “סימפטום” שמעיד על כך שיש לשקול לעשות הפסקה – זו כנראה תהיה התחושה של “תקיעות” בחיים.

“השיטה” הכתובה באתר נראית מעמיקה ומעשית – ספר קצת על פי מה פיתחת אותה וכיצד היא נבנתה?

לפני כשנה וחצי הייתי מעשן כבד, שבכל זמן פנוי מעשן גראס. כל היחסים החברתיים שלי היו מבוססים על עישון ובכלל הגראס תפס חלק גדול מחיי, בדומה להרבה אנשים בני גילי. בשלב מסוים עברתי משבר אישי-נפשי שהתפתח על רקע הבלבול שנבע בעיקר מהצורך לבחור נתיב בחיים (משבר ידוע שקורה להרבה אנשים בשנות ה-20) והתגבר עקב העישון הכבד שלא התאים לתקופה ההיא בחיי. המשבר הגיע לשיאו עקב טריפ רע של LSD שהוביל לתקופה ארוכה של התקפי חרדה רצופים וקשים.

שיטת שלושת השלבים של "מתוך בחירה אישית"
שיטת שלושת השלבים של “מתוך בחירה אישית”

בעקבות התקפי החרדה נאלצתי להפסיק לעשן, שכן אם הייתי מעשן הייתי חוטף התקף כאוב במיוחד. כך בעצם הפסקתי לעשן מתוך הכרח. מצד אחד התגעגעתי לתקופת העישון והרגשתי שהעישון “נלקח ממני” ומצד שני עצם העישון במצב כזה לא היה מהנה יותר בשבילי ואפילו גרם לי סבל. בשלב זה הייתי במצב של מלחמה על החיים וריכזתי את כל כוחותיי בהחלמה הנפשית, לכן למדתי לעומק ויישמתי על עצמי כל שיטה פסיכולוגית או אלטרנטיבית שעוסקת בריפוי התקפי החרדה והדיכאון שפקדו אותי. במשך חצי שנה התעמקתי בשיטות של CBT, קואוצ’ינג, טיפול בהתמכרויות, ולמדתי על כל נושא החרדה, הנפש והשפעות הסמים כל מה שיכולתי.

כשנה אחרי חווית האסיד הלא נעימה חזרתי לעשן קנאביס. ערב אחד חזרתי מאירוע חברתי בו עישנתי והרגשתי שעשיתי זאת למרות שהייתי מעדיף לא לעשן. נזכרתי בימים שבהם חיפשתי שיטה שתעזור לי להפסיק והחלטתי לכתוב כמה מילים מהניסיון שלי לאנשים שרוצים להפסיק ומתקשים או לא מצליחים להחליט. התחלתי לכתוב והמילים כאילו זרמו ממני, הרגשתי תחושת השראה שלא יכולתי לתאר, תחושה שכל מה שקרה לי בשנים האחרונות, העישון הכבד וההשתייכות לעולם המעשנים, המשבר הנפשי, הפסקת העישון, אהבת הכתיבה, הטיפולים והספרים בנושא טיפול שקראתי, כל זה הביא אותי לרגע הזה שבו אני אוכל לעזור לאחרים לחסוך מעצמם את הסבל שאני עברתי.

"איני מטיף כנגד קנאביס, להפך" אשל עוזר
“איני מטיף כנגד קנאביס, להפך” אשל עוזר
במשך מספר שבועות עבדתי על השיטה עד שהרגשתי שהיא מושלמת. תוך כדי הפרויקט ממש עיבדתי את מה שעבר עלי בשנות העישון ולראשונה בחיי הרגשתי שהשימוש בקנאביס עבר לשליטתי המוחלטת והמלאה ללא פחד או התמכרות. תוך כדי הכתיבה קיבלתי תגובות דומות מחברים מעשנים שנחשפו לשיטה תוך כדי כתיבתה. לאחר מכן העברתי את החומר למעצב נועם לבקוביץ שעזר המון בבניית האתר.

המדינה היום מציעה אף היא מספר תכניות “גמילה” מקנאביס (וחומרים אחרים) – מה לדעתך הם ההבדלים המהותיים בין השיטה המוצעת באתר לבין תכניות הגמילה של הגופים הממסדיים?

למען האמת אני לא מכיר אישית את תוכניות הגמילה של המדינה ולכן אני לא יכול להעריך את האיכות שלהם כטיפולים. אבל אני יכול להגיד דבר כזה: אני כמעשן קנאביס לא הייתי פונה למדינה על מנת לקבל עזרה. הקנאביס אינו חוקי והמדינה רואה בי עבריין ומסומם. ההבדל הגדול בין שיטת “מתוך בחירה אישית” לבין כל השיטות האחרות, היא שאני מגיע מתוך קהילת המעשנים. אני איני מטיף כנגד קנאביס ולהפך, אני חושב שקנאביס הוא חומר צריכה לגיטימי בתרבותנו כפי שמעיד שם השיטה “מתוך בחירה אישית”.

הגישה השונה הזאת מתבטאת בכל שלב בגישה, לדוגמא:

1. שיטת “מתוך בחירה אישית” לא קובעת שעליך “להיגמל” מקנאביס – מטרתה היא לעזור למי שרוצה בכך לעבור חודש ללא צריכת קנאביס. לאחר חודש אותו אדם יקבל כלים שבעזרתם יוכל לקבוע את מידת השימוש הנכונה לו.

2. כל שיטה אחרת תבקש ממך להתנתק מכל חבריך המעשנים. כנראה שאותם אנשים שכתבו את השיטות האחרות חושבים שאפשר לקנות חברים חדשים בסופר, או שמעשני קנאביס הם אנשים מסוכנים שיש להתרחק מהם. שיטת “מתוך בחירה אישית” טוענת שחבריך יעודדו אותך לעשות מה שטוב לך ואף ישאבו ממך השראה, ונותנת לך כלים איך להמשיך לבלות עם חבריך המעשנים ללא עישון.

3. שיטת “מתוך בחירה אישית” אינה מתייגת אותך כ”מכור” או “מסומם”, אלא כאדם נורמלי שמנסה לעשות שינוי מסוים בחייו ועושה את הצעד הגדול ביותר שהוא יכול לעשות – ללמוד ולבקש עזרה.

לסיכום, נראה כי דווקא בימים אלו בהם טאבו הקנאביס נעלם וצריכת הצמח הופכת אט אט להיות חלק בלתי נפרד מתרבות המיינסטרים בישראל – רצוי להכיר גם בצדדים הפחות טובים של המטבע ולדעת שיש מקומות בהם ניתן לקבל עזרה במקרה הצורך. כל התכנים באתר “מתוך בחירה אישית” פתוחים ללא עלות, כך שכל מי שמעוניין לקחת הפסקה מצריכת הקנאביס שלו ומחפש כלים שיעזרו לו בתהליך – מוזמן להיכנס.

ראו גם:
לראשונה בישראל: סדנת גמילה מקנאביס – “לסטלנים בלבד”
הבית של גדי: מכון שיקום פסיכואקטיבי

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר