מגלגל...
x

משתמש בקנאביס רפואי? כך תקבל קצבת נכות

עו”ד אייל פייפר גילה פירצה בחוק במסגרתה יכולים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי לקבל קצבאות נכות מביטוח לאומי. “אחד המטופלים קיבל מיליון ש”ח מהביטוח,” הוא מספר.

מאת: עו”ד אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר פירסם לפני כחודש טור מיוחד ובו הסביר כי בעקבות הנהלים החדשים של משרד הבריאות, אלפי מטופלים בקנאביס רפואי יוכלו לקבל קצבאות נכות מביטוח לאומי.

אייל פייפר
עו”ד אייל פייפר

“הביטוח נאלץ לשלם לאחד המטופלים מיליון ש”ח בגין אובדן כושר העבודה,” הוא מספר. “לא מדובר כאן במקרה יחידני. כל מטופל הסובל ממחלות וכאבים שמגבילים אותו יכול לקבל את הקצבה.”

כעת מפרסם עו”ד פייפר מדריך מפורט למטופלים בקנאביס רפואי ומסביר כיצד המחזיקים במרשם המבוקש יכולים לקבל קצבאות נכות כללית ואובדן כושר עבודה.

“פרסום הכתבה האחרונה בעניין הקשר שבין אבדן כושר עבודה לבין השימוש בקנביס עורר שאלות רבות,” הוא מסביר. “על כן, ריכזנו בעבורכם שאלות ותשובות לשאלות שנשאלו על ידי הקוראים.”

נכות כללית

איך נקבעת הזכאות לקצבת נכות כללית?

על מנת שמבוטח יהיה זכאי לקצבת נכות כללית, עליו להגיש ראשית בקשה לסף נכות רפואית. סף נכות הינו 40% עם סעיף ובו 25% אחוזי נכות בשל פגיעה, מחלה, או 60% נכות בשל מחלות שונות מהם סובל התובע.

אולם מי שהגיע לסף מזכה בנכות רפואית, אין הדבר אומר כי הוא זכאי לקצבת נכות. כעת עליו לעבור את מבחן עובד השיקום.

מהי השיחה אצל עובד השיקום?

השיחה אצל עובד השיקום קובעת למעשה את הזכאות לקצבת נכות. השיחה היא שיחה מאוד חשובה ועל התובע להראות כי הבעיות הרפואיות השונות מהם הוא סובל מקשות עליו את היכולת לעבוד בכל סוג עבודה שהיא.

למי שקיבל אישור לשימוש בקנאביס, סיכויים גבוהים יותר לעבור את השיחה אצל עובד השיקום עם אחוזי נכות המזכים בקצבה, אולם ככל שיראה התובע לעובד השיקום כי הבעיות הרפואיות מהם סובל מקשות עליו את התפקוד, יוכל לזכות באחוזי נכות גבוהים יותר.

עד לאחרונה הוועדות הרפואיות ועובדי השיקום לא נתנו את הדגש לשימוש בקנאביס ובחרו לתת למשתמשים אחוזי נכות רגילים כמו תובעים אחרים אשר אינם משתמשים בקנאביס, אולם כאמור מאז המקרה הראשון שאושר בוועדות על רקע השימוש בקנאביס, השתנתה הגישה במוסד לביטוח, וכיום ניתן דגש ייחודי לעצם השימוש בסם הרפואי.

למשל, באחד המקרים בהם טיפל המשרד היה מדובר בתובע בן 45 אשר סובל מבעיות אורתופדיות קשות, בעיות נוירולוגיות שונות קלות, וכאבים בכל גופו – פיברומיאלגיה. ללקוח אושר שימוש בקנאביס לפני שנתיים, אולם תחילה הוועדות הרפואיות הסכימו לתת ללקוח רק 60% נכות אי כושר תוך שהם בוחרים להתעלם מהעובדה כי הלקוח משתמש בקנאביס.

אולם במסגרת תביעת החמרת מצב שהוגשה לאחרונה שונו ללקוח אחוזי נכות ונקבעה לו קצבה מקסימלית, תוך שהוועדות מתייחסות לשימוש בקנאביס ומעלות ללקוח את אחוזי הנכות הרפואית וכן את אחוזי האי-כושר שנקבעו לו.

המקרה של הלקוח הוא אינו היחיד, וההמלצה היא להתעקש על אחוזי הנכות שנקבעים לכם.

למי הסיכוי לזכות באחוזי נכות מקסימליים?

הנתונים של המוסד לביטוח לאומי מראים כי ככל שגיל התובע מבוגר יותר הסיכוי שלו לזכות באחוזי נכות מקסימליים גובר. עוד מראים הנתונים של המוסד לביטוח לאומי כי החל מגיל 40, הסיכויים לזכות באחוזי נכות מקסימליים גבוהים יותר.

אולם אין לקחת את הנתונים כמובנים מאליו. גם למי שנמצא בגיל צעיר יותר ואשר נוטל את הקנאביס, סיכויים גבוהים יותר לזכות באחוזי נכות מקסימליים.

לרוב המוסד לביטוח לאומי יעדיף לפסוק למי שמשתמש בקנאביס בגיל צעיר אחוזי נכות זמניים לשנתיים ולאחרים, אם אין שינוי במצבם, יהפכו אחוזי הנכות לקבועים.

לא אחת נתקלתי במשתמשי קנאביס צעירים עם בעיות רפואיות קשות שנעשה להם עוול, ונפסקו להם אחוזי נכות נמוכים אשר לא משקפים את מצבם בפועל.

קיבלתי 74% נכות אי-כושר, ואני משתמש בקנאביס מספר שנים – איך אוכל להגיע ל-100%?

מי שקיבל 74% אחוזי נכות והוא משתמש בקנאביס, ומצבו החמיר יש לו סיכויים גבוהים מאוד להגיע לרף 100%. כל שצריך הוא להגיש תביעת החמרת ולטעון כי חל שינוי במצב הרפואי.

אחד המקרים בהם נתקלתי הוא של לקוח בגיל 50 שנקבעו לו 50% על מחלת פרקים קשה ביותר. בשל שימוש בקנאביס הועלו ללקוח אחוזי הנכות הרפואיים ל-68% ונקבעו לו 100 אחוזי נכות אי-כושר.

כך שבהחלט שווה לבדוק אם הסיכויים להחמרת מצב ולהגעה לקצבה מקסימלית.

נכות עבודה

מדוע חשוב להעלות את אחוזי הנכות בפגיעה?

העלאת אחוזי נכות שווה פיצוי כספי גדול יותר. ככל שתראה שיש לך נזק גדול, אתה תהיה זכאי לפיצוי מוגדל יותר, ולכן חשוב להתעקש על קביעת אחוזי הנכות.

הגשתי תביעה לנכות עבודה לפני 5 שנים וכיום אישרו לי שמוש בקנאביס, האם יש לכך משמעות?

בהחלט סביר להניח שכן – אם אישרו לך שימוש בסם הרפואי ככל הנראה מדובר בהחמרת מצב. החוק מאפשר לך לפנות לרופא תעסוקתי בקופת החולים בה אתה חבר ולתבוע החמרת מצב. הוועדות הרפואיות יבדקו את מצבך הרפואי ויבדקו אם יש שינוי לרעה במצבך.

מאז הפציעה הקשה אני ניסיתי לעבוד אך ללא הצלחה כל פעם אני ניאלץ לסיים מקום אחד ולעבור למקום עבודה. כיום אישרו לי שימוש בקנאביס, מה הסיכוי שלי להגדיל את אחוזי הנכות?

יש לבדוק מדוע אתה לא מצליח להשתלב במעגל העבודה – אם הסיבה היא כתוצאה מהתאונה, בהחלט יש מקום לבדוק החמרת מצב ולבדוק אם ניתן להגדיל את אחוזי הנכות.

להלן מספר דוגמאות למחלות בהם שימוש בקנאביס עשוי להגדיל את הפיצוי ללקוחות שמצויים בתביעה:

פגיעה פוסט טראומטית
לא אחת מי שנפגע באירוע קשה סובל מפגיעה פוסט טראומטית אשר נילווה אליה דיכאון קשה, פחדים ותחושת תסכולים. גם נפגעים אלו יכולים להעלות את אחוזי הנכות הרפואית שנקבעים להם בשל השימוש בקנאביס.

איציק (שם בדוי) נפגע בתאונה קשה ביותר, תוך שהוא נפל מגובה של 5 מטרים. בתחילה הוועדות הרפואיות פסקו לאיציק רק 10% בשל פגיעה פוסט טראומטית קשה, אולם בוועדות עררים שונתה התמונה, והוועדות הסכימו להעלות את אחוזי הנכות ל-20%.

פגיעות ומחלת פיברומיאלגיה
לא אחת לחולים במחלות אלו מאושר שימוש בקנאביס. חולים אלו מתקשים מאוד לתפקד בשל הבעיות של הכאבים, קל וחומר לאחר שהם לוקחים את הסם.

בעיות אורתופדיות
חולים רבים סובלים מבעיות אורתופדיות – דבר שמקשה עליהם את התפקוד היום יומי. על כן, על מנת להקל עליהם בבעיית הכאב ניתנים להם אישורים לשימוש בקנאביס רפואי.

מה לעשות אם ביטוח לאומי לא מקבל את הטענה להעלאת אחוזי הנכות עקב השימוש בקנאביס?

אמנם לא בכל מקרה המוסד לביטוח לאומי חייב להכיר באחוזי נכות גבוהים יותר עקב שימוש בקנאביס, אולם בהרבה מקרים קיימת זכאות להכרה בשימוש בקנאביס כדבר שמגדיל את אחוזי הנכות.

על כן, יש להתעקש מול המוסד לביטוח לאומי ולמצוא את הדרך להגדיל את אחוזי הנכות.

מאחר ומדובר בטענה חדשה בוועדות הרפואיות קיימים קשיים רבים בהכרה, אולם ככל שתובעים רבים יותר יתעקשו על ההכרה בהגדלת אחוזי הנכות, הם יזכו בקצבאות מוגדלות יותר, וכך תהיה הכרה גם למקרים אחרים.

הכותב הוא עו״ד אייל פייפר, מומחה לתביעות מול חברות הביטוח וביטוח לאומי.

עו”ד אייל פייפר בראיון לתכנית “שאלה משפטית”:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר