טוען...

משרד הרווחה מונע טיפול בקנאביס מנכה סיעודית הסובלת משיתוק

נטלי, נכה 100% סיעודית, לא מקבלת את הטיפול הרפואי בקנאביס שרשם לה הרופא, בגלל נוהל שהמציא משרד הרווחה בראשות השר איציק שמולי. לטענת המשרד הנוהל מבוסס על נהלי משרד הבריאות, שמכחיש זאת.

למרות ששר הרווחה איציק שמולי (העבודה) הצהיר עם כניסתו לתפקיד כי יפעל למען הנכים והנזקקים, מסרב משרד הרווחה עליו הוא אמון לאפשר טיפול רפואי בקנאביס כפי שהמליץ הרופא לנכה הסובלת משיתוק וממחלה נדירה, ומאושפזת כבר 3 שנים במעון נכים – כל זאת למרות שבידיה רישיון שימוש חוקי מטעם משרד הבריאות.

נטלי, בת 37, סובלת משיתוק עקב מחלת טרשת נפוצה (MS) וחיה עם כאבים כרוניים עוצמתיים בפניה בעקבות מחלה נדירה בשם ‘נוירלגיה טריגמינלית’ (Trigeminal Neuralgia). המחלה נקראת גם “מחלת המתאבדים” מכיוון שהיא גורמת לאחד מהכאבים הנירופטיים החמורים והפוגעים ביותר באיכות החיים.

מעון נכים נתניה, בו מאושפזת נטלי מזה 3 שנים, מסרב לאפשר לה שימוש בתפרחות קנאביס רפואי כפי שקבע הרופא. לטענת הנהלת המעון, כמו גם לטענת משרד הרווחה, א’ רשאית להשתמש בשמן קנאביס בלבד, לא בעישון, זאת בגלל שלדברי המעון הנוהל אוסר על הצוות הסיעודי לספק לחולים סיוע פיזי בעישון.

נטלי, נכה סיעודית, לא מקבלת טיפול בקנאביס רפואי
נטלי, נכה סיעודית. משרד הרווחה מסרב לאפשר לה טיפול בקנאביס רפואי

בתגובה לפניית מגזין קנאביס טוענים במשרד הרווחה כי הנוהל האוסר על סיוע בעישון מבוסס על נהלי משרד הבריאות, אם כי מתשובת משרד הבריאות עולה כי לא כך הדבר. לתגובתו אף צירף משרד הבריאות נוהל טיפול בקנאביס בבתי חולים סיעודיים, בו מופיע בפירוש ההיתר לאפשר למטופלים לעשן קנאביס בהגבלות ותנאים מסויימים.

אמה של נטלי, פנינה, מסבירה בשיחה עם מגזין קנאביס כי הטיפול בשמן לא מסייע לבתה כפי שמסייע הטיפול בעישון, ולכן היא מתעקשת. יש לציין שטענה זו מגובה גם מחקרית והיא גם הסיבה לכך שמשרד הבריאות מאפשר שימוש בקנאביס בתצורת עישון. פנינה פנתה במיילים חוזרים אל צוות המעון והנהלתו, אך נענתה בשלילה.

במסגרת פניותיה כתבה פנינה גם לד”ר דיצה מורלי שגיב, ראש אגף בכיר במערך המעונות הממשלתיים של משרד הרווחה, שהשיבה בשלילה.”טיפות קנאביס ניתן לתת, ויש נוהל, סיגריות אסור וגם לא ינתנו,” כתבה ד”ר מורלי שגיב במייל בתשובה לאם והוסיפה: “אני טיפלתי בזה באופן אישי ושיניתי את הגישה במעון”.

פנינה לא ויתרה והשיבה לד”ר מורלי שגיב במייל כי “קנאביס זו תרופה לכל דבר גם אם אינך מסכימה לכך. מנהל מרפאת טרשת נפוצה, נוירולוג בכיר באיכילוב, המליץ על קנאביס מאחר ונטלי נוטלת את כל התרופות האפשריות נגד כאבים. הינך מוזמנת לבדוק את רשימת התרופות שלה, אין סיבה שהיא מבוקר עד ערב תבכה מכאבים”.

איציק שמולי (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
שר הרווחה איציק שמולי, מסרב לאפשר למטופלת לעשן קנאביס רפואי למרות קביעת רופא (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

עוד הוסיפה פנינה: “אנו חסרי אונים ולא יכולים לעזור לה. יש לציין שהסכמתי לשמן קנאביס בשעות הבוקר אבל זה לא עוזר לה. האם כל זה מפני שאין ‘נוהל’? סליחה, עם כל הכבוד, זה ממש מגוחך שבמסגרת כל כך גדולה עדיין אין נוהל. את הרישיון לקנאביס קיבלנו ממשרד הבריאות ואתם לא מכבדים את הוראות משרד הבריאות”.

בעקבות תחינותיה הסכימה בתחילה הנהלת המעון לאפשר לפנינה להגיע בעצמה ולסייע לבתה בעישון קנאביס, דבר שלטענתה לא סביר מכיוון שאין ביכולתה להגיע מדי יום. “כשחליתי בקורונה לא יכולתי להגיע בכלל,” היא מספרת בשיחה עם המגזין. “נאלצתי לבקש טובה מעובדת מטבח במעון, אבל היא כבר לא יכולה להמשיך”.

כל ניסיון לשכנע את הנהלת מעון הנכים לקבל את הטיפול באופן קבוע בסיוע צוות המעון ובהתאם להנחיות הרופא באישור משרד הבריאות, כשל. “אני לא יודעת מה עוד לעשות,” היא אומרת כעת. “הכאבים מהמחלה של נטלי הם עצומים, זה לא משהו רגיל, זה כאבי פנים כאילו עוקרים לך שיניים בלי הרדמה, זה נורא”.

ממשרד הרווחה נמסר כי “נהלי משרד העבודה והרווחה בדבר מתן טיפול רפואי במעונות הממשלתיים, מושתתים על הנחיות משרד הבריאות ועוברים התאמה לאוכלוסיות המטופלות ומסגרות המשרד. מטופל הנמצא במסגרת מעון ממשלתי – האחריות על שלומו ובריאותו, כמו גם על ניהול הטיפול הרפואי היא על צוות המעון. על כן, טיפול בקנאביס מתאפשר באופן בטוח ובהשגחה באמצעות מתן טיפות או משאף, אך לא באמצעות עישון שכן אופן מתן כזה אינו מאפשר מעקב מדויק על מינון והשגחה על קבלת הטיפול. יחד עם זאת, הנהלת המעון אישרה לדיירת לקבל סיגריות קנאביס על ידי משפחתה ככל שיידרש”.

ממשרד הבריאות נמסר כי “אין לנו מידע על ההתנהלות במוסדות באחריות משרד הרווחה. משרד שפונה אלינו במטרה לגבש נוהל ייחודי לפי צורך קיים מקבל מענה ופתרון כדוגמת משרד החינוך. הנוהל לשימוש בבתי החולים שתחת משרד הבריאות מפורסם באתר ביק”ר.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר