משרד הבריאות: “30 אחוז מהקנאביס הרפואי זולג לשוק השחור”

בכנס של לשכת עורכי הדין שנערך אמש נשאו דברים נציגי משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי. “גם קציני צבא ומשטרה מעשנים קנאביס רפואי,” סיפר ד”ר יהודה ברוך. “בכל יום מוגשות כ-350 בקשות לרשיון,” מסר ד”ר מיכאל דור וטען כי 30% מהחומר זולג לשוק הבלתי חוקי.

ענף הקנאביס הרפואי בישראל רווי בפרטים ושאלות שאיש לא נותן עליהן תשובה. אמש, במסגרת כנס של לשכת עורכי הדין בו התארחו נציגי משרד הבריאות והיק”ר (היחידה לקנאביס רפואי), ניתנה הזדמנות לשמוע מעט נתונים בנוגע למדיניות הסמויה, כאשר ד”ר מיכאל דור, סגן יק”ר, וד”ר יהודה ברוך, המנהל לשעבר של ענף הקנאביס הרפואי, דיברו על פרטי המדיניות.

מיכאל דור, יקר
מיכאל דור, סגן מנהל יק”ר

ד”ר מיכאל דור, סגן מנהל היק”ר, חזר על דבריו מלפני מספר חודשים וסיפר כי בכל יום מתקבלות כ-350 בקשות לרשיון קנאביס רפואי וכי הן מטופלות באופן שוטף על ידי שלושים רופאים. בנוסף הוא התייחס לאחת הבעיות הבולטות של מטופלי הקנאביס הרפואי – וזו שבגינה הם רובם ככולם למעשה עבריינים – האיסור להחזיק בתרופה מחוץ לבית, וקבע כי על אף הקושי הברור של החולים האיסור עומד בעינו.

“חל איסור לקחת את הקנאביס הרפואי לחופשות וגם לא לבית חולים,” אמר, והסביר כי “אני לא הולך להיות שוטר אבל לא ארשה לקחת לחו”ל או לכל מקום אחר. באשפוז ניתן לקבל רישיון פרטני ומי שיש לו שתי כתובות מגורים יוכל לרשום שתי כתובות ברשיון”. ד”ר דור אף ציין כי על פי הערכות משרד הבריאות כ-30% מהקנאביס הרפואי המיוצר על ידי המגדלים החוקיים זולג לשוק הבלתי חוקי. “אם מאשרים למישהו 100 גרם בחודש והוא מנצל חצי, מהחצי השני הוא יכול ממש להתפרנס.”

עוד סיפר ד”ר דור על התכנית ליצירת 12 תמהילים קבועים במדדים שונים של THC ו-CBD (קנאביס פורטה, לייט וכו’ – כפי שדיווחנו בעבר) והבטיח כי “שראל” תנהל את הבקרה והחלוקה בבתי מרקחת, “כפי שמחולקת כל תרופה אחרת”.

בעיה נוספת אליה התייחס ד”ר דור היא זו שקובעת כי גם מטופלים הסובלים ממחלות כרוניות קבועות נאלצים להגיע לביקורות מדי מספר חודשים ולהגיש בקשות לחידוש רשיון מדי שנה בשנה, ואמר כי נוהל זה אינו צפוי להשתנות – “גם לא לאלו הסובלים מקטיעות וכאבי פנטום”.

עוד מסר דור כי משרד הבריאות מדווח למשרד התחבורה על כל חולה המחזיק ברשיון של למעלה מ-45 גרם לחודש וסיפר כי ישנם היום 19,000 מחזיקי רשיון, מתוכם כ-1,200 עם מעל 60 גרם בחודש. עוד הוא מסר כי יש מטופלים שמקבלים 120 גרם ואף יותר, ואמר ש”פייגלין יכול להגיד מה שהוא רוצה, אבל קנאביס לא מרפא סרטן, שלא יבלבל את המוח”. “הקנאביס אינו תרופה כי כל צמח שלו – אפילו מאותו הזן – הינו בעל הרכב רכיבים אחר,” הוסיף. “הנושא מורכב ואנחנו בתוך תהליך ממושך של בחינה ולימוד.”

ד”ר דור גם סיפר כיצד ניסה פעם קנאביס בעצמו: “פעם בביקור באורוגוואי ניסיתי עוגיות קנאביס אבל טעמתי וזה לא עשה עליי רושם,” סיפר. “אשתי אמרה לי לזרוק את זה והצטערתי, אבל כשהגענו לשדה התעופה והיו שם כלבים לאיתור סמים, הודיתי לה מקרב לבי.”

יהודה ברוך - כנס עורכי דין
ד”ר יהודה ברוך – כנס עורכי דין

ד”ר יהודה ברוך התייחס לנושא הנהיגה תחת השפעה ואמר שהשפעת הקנאביס פגה לכל היותר לאחר 6 שעות וכי העמדה הרפואית (שאומצה ע”י הדרג המקצועי במשרד התחבורה) היא שלאחר פרק זמן זה אין הפרעה או השפעה על הנהיגה.

“מנסים למצוא מכשיר אובייקטיבי שימדוד את רמת ה-THC בנהיגה בדומה לאלכוהול והנושא נמצא בפתחה של הכנסת שמטפלת בכך, אבל מי שצורך קנאביס אסור לו לנהוג כי החוק ברור ועמדתו הרפואית לא משנה,” הסביר. “אנחנו לא יודעים כרגע לענות על השאלה הזאת,” הוסיף ד”ר דור. “יש קצינים במשטרה שצורכים קנאביס ברישיון וגם קצינים בכירים בצה”ל,” סיפר ד”ר ברוך, אך טען כי הוא אינו יודע אם הם גם נוהגים תחת השפעה.

עוד קבע ד”ר ברוך כי אלו הסובלים מדלקת פרקים למשל, ומוצאים מזור בזן קנאביס מסויים בלבד, ייאלצו להתרגל לתערובות של כל מיני זנים וכי גם בתרופות מתבצעת החלפה של סוג התרופה וחולים מתקשים להתרגל למשהו אחר. “יש למעלה מ-200 רכיבים פעילים וידוע שרכיב אחד לבד לא פועל, אבל סאטיבקס היא תרופה עם שני הרכיבים העיקריים שבצמח,” הסביר ד”ר ברוך. “מחיר הקנאביס אחיד לכל כמות כי לפי החוק אסור למכור קנאביס, אלא רק שירותי קנאביס.”

ד”ר ברוך הסכים כי אנשים לא מתים מקנאביס אבל מתים הרבה מתחליפים סינטטיים (סמי פיצוציות) ומתרופות נרקוטיות אחרות. הוא סקר שורה של מחקרים בתחום זיהוי רכיבים, השפעה רפואית, שיטות צריכה וכדומה ואמר שזו היתה טעות לדרוש מחולה להוכיח שנת טיפול קודם במרפאת כאב כשהיא עמוס.

“אנחנו מחפשים דרך לקבוע איכות קבועה לקנאביס בכדי שנוכל לספק אותו כתרופה,” סיכם ד”ר דור. “אנחנו נאסוף את החומר מהמגדלים ונחלקו לפי קריטריונים שקבענו. סוג אחד יהיה לכאב, אחד לשינה, אחד לתאבון וכו’. המטרה היא לקבל 12 חומרים שהיחסים ביניהם יוגדרו בבירור ולעבור מאספקה של מגדלים לחולים לאספקה מסודרת בדומה לתרופות. יהיה מכרז למגדלים בקרוב וייתכן שנגיע עד לכ-15 חברות מגדלים.”

ראו עוד:
מחקר ישראלי מצא: זליגה של קנאביס רפואי זה דווקא טוב
זליגה זליגה: בין ריטלין לקנאביס רפואי
מחקר ישראלי בדק: כמה THC יש בקנאביס רפואי?
לראשונה: רופאי משפחה מאשרים חידוש רשיונות קנאביס רפואי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר