מגלגל...

משרד הבריאות צימצם את פעילות אחת מרופאות הקנאביס הפופולריות

למרות שבשנת 2019 נקבע כי בעבור רישיון קנאביס רפואי ישלמו מטופלים 278 ש"ח בלבד לשנה ויקבלו את הטיפול דרך הרפואה הציבורית, לא מעט רופאים גובים סכומי כסף גבוהים יותר ובאופן פרטי. דווקא מי ששמרה על המחיר הנמוך נאלצה לאחרונה לצמצם פעילות בהוראת המשרד, בעוד אחרים שגובים סכומים גבוהים ממשיכים כרגיל. משרד הבריאות: "התקבלו תלונות"

מדוע החליט משרד הבריאות להגביל את פעילותם של רופאים מרכזיים בתחום הנפקת הרישיונות קנאביס רפואי, והאם יש קשר למחיר הנמוך שגובים אותם רופאים? עם השאלה הזו מתמודדת בחודשים האחרונים בין היתר ד”ר לביה תמיר, מומחית לאורטופדיה ובעלת הסמכה להנפקת רישיונות לקנאביס רפואי, שעד לפני כחודשיים וחצי היתה אחראית לניפוק של מאות רישיונות כאלה מדי חודש ואולי, יש המעריכים, שעמדה לאורך השנה האחרונה בראש טבלת ניפוקי רשיונות הקנאביס בישראל.

ב-4 באוגוסט קיבלה ד”ר תמיר מכתב תמוה מעט מהיחידה לקנאביס רפואי (היק”ר) במשרד הבריאות, שאסר עליה להנפיק רישיונות חדשים למטופלים ולמעשה מתיר לה להמשיך ולטפל רק במי שכבר הנפיקה עבורו רישיון, קרי מטופלים קיימים. ד”ר תמיר עצמה העדיפה לא להתראיין לכתבה אך גורמים בענף המעורים במתרחש יודעים לספר כי “משרד הבריאות והיק”ר הפנו כל מיני טענות לד”ר תמיר, בעיקר בנוגע לקיום הנהלים השונים של היק”ר, והיא ענתה וכעת ממתינה לתשובה”.

לדבריהם, “בהתחלה, הטענה המרכזית של היק”ר היתה שד”ר תמיר גובה ישירות אליה את התשלום עבור הנפקת הרישיון, וזאת כביכול בניגוד להנחיה שנקבעה בועדת הבריאות של הכנסת ועל ידי משרד הבריאות לפיה רופאים יוכלו לנפק רשיונות קנאביס רפואי רק דרך הרפואה הציבורית ולא באופן פרטי. המחיר, שנקבע באותה ועדה על 285 שקלים לשנה או אפילו קצת פחות והתעדכן מאז והיום עומד על 350 שקלים, עומד אצל ד”ר תמיר עדיין על 285 ש”ח, אך כולם יודעים שגם רופאים אחרים גובים את התשלום ישירות מהמטופלים, ויש גם רופאים רבים שגובים סכומים גבוהים הרבה יותר, אפילו אלפי שקלים, ולא קיבלו שום מכתב שמגביל את פעילותם”.

גרף מטופלי קנאביס בישראל אוגוסט 2021
העלייה במס’ רישיונות הקנאביס הרפואי נמשכת, אבל עם האטה קלה בחודשיים האחרונים מאז צמצום הפעילות של ד”ר לביה תמיר

ואכן, עלות הנפקת רישיון לקנאביס רפואי נקבעה בשנת 2019 למעשה על ידי ועדת הבריאות, על פי תעריף של ביקור אצל רופא מומחה במרפאת חוץ, בסך של 278 ש”ח לשנה. המשרד פועל על פי קודים שלפיהם נקבע המחיר, כאשר בדרך כלל קופות החולים הן אלו המשלמות אותו לרופאים. במקרה של הקנאביס הרפואי, משרד הבריאות קבע את הקוד בתקווה שקופות החולים ישלמו את העלות, אבל הקופות מתנגדות לכך וכיום העלות משולמת לרופא שמנפיק את הרישיון לרוב על ידי המטופלים עצמם, ובחלק מהמקרים בסכומים גבוהים בהרבה משנקבע, כפי שנמצא בתחקיר שפורסם במגזין כחצי שנה לאחר הדיון בועדה.

“אנחנו לא צריכים לספר לך או למטופלים מה מצב השוק,” הוסיפו הגורמים. “יש הרבה רופאים שמוסמכים להנפיק רישיונות לקנאביס רפואי, ואין כמעט כאלה שלוקחים מחירים נמוכים, או למעשה את מחיר העלות שקבע משרד הבריאות. יותר מזה, יש רופאים שלוקחים אלפי שקלים עבור הוצאת הרישיון, כמובן על גב המטופלים”.

מה הטענות שהופנו לד”ר תמיר על ידי משרד הבריאות והיק”ר? 

“הם פשוט בודקים לגבי קיום כל התקנות והנהלים שלהם. כמובן שד”ר תמיר עובדת על פי כל התקנות, אבל הבעיה עם התקנות הללו היא שצריך להיות פרשן רש”י כדי להבין אותן ולמלא אחריהן במדויק. הן לא חדות מספיק. למשל, הם אומרים שההסמכה של הרופא להנפיק רישיונות היא רק במקומות הציבוריים שבהם הוא עובד, קרי בית חולים או קופת חולים מסוימת, אבל אנחנו יודעים על רופאים שמוציאים רישיונות ולא עובדים בשום קופה או בית חולים, אלא רק באופן פרטי. לפי הנוהל, לכאורה, אסור להם להנפיק רישיונות קנאביס. אבל הם בהחלט מנפיקים. אגב, ד”ר תמיר היא מאוד קשוחה בנוגע לקיום הנהלים, אפילו הכי קשוחה בשוק. יש למשל את נושא הנפקת הרישיונות על רקע פוסט טראומה. משרד הבריאות דורש להראות מעקב של פסיכיאטר, אבל יש רופאים ש’מחליקים’ את זה. ד”ר תמיר לעולם לא מוותרת למטופל על כך ודורשת ממנו להביא מעקב והמלצה של פסיכיאטר לקבל קנאביס רפואי”.

ד"ר לביה תמיר
ד”ר לביה תמיר

ד”ר תמיר הוסמכה רשמית להנפיק רישיונות לקנאביס רפואי בפברואר 2020 ובשנה וחצי שעברו מאז הפכה כאמור לרופאה הבולטת בתחום הנפקת הרישיונות והוציאה מאות כאלה בחודש. לדברי המקורבים, “אפשר ממש לראות שבחודש אוגוסט למשל, ברגע שהיא הפסיקה להנפיק רישיונות, היתה ירידה בכמות המטופלים שקיבלו רישיון”.

אכן, כפי שפורסם לפני כשבועיים במגזין קנאביס, בחודשים יולי ואוגוסט האחרונים ירד קצב הנפקת הרישיונות החדשים מכ-3,000 מטופלים בחודש לאורך חצי השנה הראשונה של 2021, לקצב של פחות מ-2,000 מטופלים חדשים בחודש, אבל איך זה שרופאה אחת משפיעה כל כך על קצב ניפוקי רישיונות הקנאביס הרפואי בכל הארץ? “המערכת של משרד הבריאות היא מאוד מסורבלת, ולכן הרבה רופאים שיש להם אישור להנפיק רישיונות בקושי עושים את זה”, מסביר גורם אחר המעורה בפרטים. “יש היום יותר מ-500 רופאים שמותר להם להנפיק רישיונות, אבל רק כ-100 מתוכם באמת פעילים בשוק, ומתוך ה-100 הללו רק 20 מנפיקים כמות משמעותית, של מעל לאחוז מכמות הרישיונות הכללית.”

אז מדוע מקשים דווקא עליה?

“אנחנו לא יודעים בוודאות שום דבר לגבי למה משרד הבריאות מערים על ד”ר תמיר את הקשיים הללו, אבל אפשר להפעיל היגיון בריא ולשאול מי מרוויח מכל הסיפור הזה. יכול להיות שיש כאן, לכאורה, לכאורה ושוב לכאורה, יחסים מסוימים עם מי שמרוויח, אבל שוב, אין שום הוכחה ליחסים כאלה. אנחנו פשוט רואים רופאים פרטיים שגובים אלפי שקלים על הוצאת רישיון קנאביס ומאפשרים להם להמשיך לעבוד, ואת ד”ר תמיר, שכן עובדת במסגרות ציבוריות, למשל עם קופות כמו כללית, מכבי ולאומית, מגבילים”.

בנוסף לחלופת הטענות מצד היק”ר והתשובות של ד”ר תמיר, נודע למגזין קנאביס כי לקראת סוף אוגוסט, כשבועיים אחרי שהופסקה לה האפשרות לקבל מטופלים חדשים, זומנה הרופאה לפגישת הבהרה כלשהי אצל היק”ר. למרות אותה פגישה, כרגע המצב בפועל הוא שעדיין אסור לה לנפק רישיונות חדשים.

רופא משמעותי נוסף בתחום הנפקת הרישיונות הוא ד”ר עובד כהן, הרופא המרחבי של קופת חולים מאוחדת במרחב השרון במחוז מרכז ומנתח לב בבית החולים רמב”ם, שגם הוא הוזכר באותה כתבה כרופא הגון הגובה סכומי כסף בהתאם למה שנקבע בועדת הבריאות.

ד"ר עובד כהן
ד”ר עובד כהן

כמו ד”ר תמיר, גם ד”ר כהן הוזמן לאחרונה לפגישה עם ראשי היק”ר, שאותה הוא מתאר דווקא כ”חיובית, הגיונית וטובה”.

“קודם כל חשוב לי לציין שאני עובד כרגיל ולא קיבלתי שום הגבלה על קבלת מטופלים חדשים. בכלל לא דובר איתי על הפסקת הנפקת רישיונות”, מבהיר ד”ר כהן. “שמעתי שיש כל מיני התקלות מצד היק”ר ושמעתי גם שחלק מהרופאים הפסיקו להנפיק רישיונות, אבל אצלי זה לא קרה”.

מה נאמר לך בפגישה עם ראשי היק”ר?

“מטרת הפגישה, לפחות מהפרספקטיבה שלי, היתה להבהיר ולחדד את נהלי היק”ר, שזימן קרוב לוודאי את כל הרופאים שיש להם פעילות ענפה בתחום לשיחה. לפחות איתי, אולי אפילו בניגוד לציפיות, ראשי היק”ר פשוט ריעננו ביחד איתי את הנהלים של מה צריך ומה לא וביקשו להקפיד בצורה טובה יותר על כל מיני נושאים. נושא חשוב ששמו עליו דגש הוא האישורים על כל חידוש רישיון. הבהירו שחשוב להקפיד על כך שיהיה אישור מעקב מהרופא המטפל. 

“עוד נושאים שעלו היו תעריפים, תיעוד רפואי, למי להפנות ובהתאם לאיזה אבחנות, אינדיקציות של מתי מותר לתת רישיון ומתי לא ועוד. למעשה, על 99 אחוזים מהרגולציה שביקשו ממני להקפיד כבר הקפדתי קודם, אבל השיחה הזו בהחלט חידדה אצלי דברים שלא היו ברורים לי קודם, גם כי כל נושא ניפוק הרישיונות היה מעט לא ברור.

“בסך הכל, כל הדברים שדוברו שם היו לטובת המערכת, לטובת המטופלים, לטובת הגנה על הרופאים שמוציאים את הרישיונות, וגם לטובת היק”ר. לא היתה שום דרישה חריגה, שום טון מאיים ושום דבר שמגביל אותך מעבר להגבלות האובייקטיביות שאכן צריכות להיות.

“הדברים התנהלו בצורה טובה, ואם אני מצטט את ראש היק”ר יובל לנדשפט, שנכח בפגישה, הוא אמר ש’אתם הרופאים המנפקים, אתם הידיים שלנו בשטח. אנחנו רוצים לחזק ולתגבר אתכם ולתת לכם לעשות את העבודה הזו עבורנו’. זה היה בהחלט משהו שלא חשבתי שייאמר בטון הזה ובהחלט נפרדנו כידידים. יצאתי מרוצה ואני ממשיך בעבודה כרגיל”.

חשוב להזכיר כי ברקע לכל הנושא נמצא מכתב רשמי ששיגר ביוני השנה מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ’ חזי לוי, לכל הרופאים המוסמכים לניפוק רישיונות קנאביס רפואי בישראל. באותו מכתב, כך לטענת גורמים בענף, קיים מה שנראה כמו ניסיון לעצור לאלתר את הזינוק החד בקצב ניפוק הרישיונות, שחצה כאמור את רף 100 האלף ועומד על יותר מ-1% מכלל האוכלוסייה בישראל.

במכתב, שעותק ממנו הגיע למגזין קנאביס ונראה כמעין תזכורת כללית אבל עם ניחוח בולט של אזהרה, מפורטים 18 סעיפים שגובשו על ידי משרד הבריאות והיק”ר, ביחד עם הסתדרות הרופאים (הר”י). המכתב, לדברי המנכ”ל פרופ’ לוי, גובש “לאחר תהליך של הפקת לקחים, בתום תקופה ראשונית של פעילות, ובעקבות פניות, שאלות ובקשות להבהרה”.

בין השאר מזכיר לוי לרופאי הקנאביס שעל פי הנוהל, שנקבע כאמור בוועדת הבריאות בשנת 2019, חל איסור על רופאים לנפק רישיונות קנאביס במסגרת הרפואה הפרטית, אלא רק במסגרת הציבורית. בנוסף, לכאורה, על אף שהמספר אינו נקוב במכתב, הם רשאים לעשות זאת בעבור 278 ש”ח לשנה, לכל היותר, ואף ללא גביית תשלום נוספת וללא הצבת תנאי כלשהו לקבלת הרישיון כלומר גם לא בעקיפין דרך שירותי יעוץ או מתווכים למיניהם.

על פי חלק מההערכות בתעשייה, מדובר במעין מענה של משרד הבריאות לכך שבניגוד לנוהל, רוב מוחלט של הרופאים המנפקים כיום רישיונות קנאביס רפואי עושים זאת במסגרת פרטית ובעבור סכומים גבוהים בהרבה מ-278 ש”ח לשנה. אחד הרופאים העריך בשיחה עם מגזין קנאביס שכ-70% מהרישיונות מונפקים במסגרת פרטית ורק כ-30% במסגרת ציבורית.

כזכור, בדצמבר 2019, כחצי שנה לאחר אישור הנוהל הוועדה, נמצא באותו תחקיר של מגזין קנאביס כי כ-42% מהרופאים המוסמכים ממשיכים לעשות זאת במסגרת הרפואה הפרטית, עבור 1,054 ש”ח בממוצע – כלומר יותר מפי 3 מהמחיר שנקבע. כ-25% נוספים נמצאו כמנפקים רישיונות גם במסגרת פרטית וגם בציבורי ורק כ-8% במסגרת הרפואה הציבורית בלבד. עם זאת, מאז כבר הצטרפו לתחום כמה רופאים חדשים, שמקפידים כנראה כן לנפק את הרישיון בפחות מ-300 שקל.

מצד אחד, יש מי שמעריכים שהצעד של משרד הבריאות כשנתיים לאחר אישור הנוהל בוועדה הוא החלטה “לשים סוף לחגיגה” ולהתחיל לאכוף. מצד שני, יש מי שלא מאמינים שתהיה אכיפה, כפי שלא היתה עד כה. להערכתם, גם אם ירצו ליישם אכיפה, אין לכך כוח אדם זמין במשרד. כך או כך, שני הצדדים מסכימים שאם אכן תהיה אכיפה, המשמעות היא צמצום חד במספר הרופאים המנפקים ובהתאם גם בקצב מתן הרישיונות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “בתום תקופה ראשונית של פעילות, ובעקבות פניות, שאלות, בקשות להבהרות ותלונות שהתקבלו ולאחר תהליך של הפקת לקחים, גובשו הוראות המנהל ובהן הבהרות לעניין התנהלות המנהלים שהוסמכו. מתן רישיונות למטופלים לשימוש עצמי ולהחזקה בקנאביס על ידי מנהלים שהוסמכו להנפקת רישיונות במסגרת ציבורית חייב להיעשות עפ”י דרישות הדין ובכלל זה הוראות המנהל – מנכ”ל משרד הבריאות.לאחרונה התקבלו מספר תלונות בעניין מספר רופאים בעלי הסמכת ‘מנהל’ כי לכאורה אינם פועלים עפ”י אחת או כמה מההנחיות הנ”ל, המצויות בתהליכי בירור, כאשר כל תלונה המתקבלת נבחנת בכובד ראש ומתבררת ללא אפליה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר