טוען...

משרד הבריאות מציע לאשר נהיגה בהשפעת מעט קנאביס, אבל יש קאץ’

בעקבות עתירה לבג"ץ פירסם היום (א') משרד הבריאות טיוטה להערות הציבור ובה תיקון שיתיר לראשונה נהיגה בהשפעת קנאביס. עם זאת, מדובר בגבול מותר נמוך ביחס למדינות שאישרו לגליזציה (עד 3 נאנוגרם למ"ל דם בלבד) כך שהוא צפוי להמשיך להוריד מהכביש חפים מפשע. כידוע, שרידי רכיבי קנאביס נותרים בגוף זמן רב לאחר השימוש גם כשההשפעה פגה

משרד הבריאות פירסם היום (א’) להערות הציבור את טיוטת התקנות שמטרתן להגדיר באילו תנאים נהג לא יחשב כמי שנוהג בשכרות כשהוא תחת השפעת קנאביס.

כיום, צרכני קנאביס, גם אם לא מעשנים בסמוך לנהיגה, ייחשבו כמי שנהגו בהשפעת קנאביס ורישיונם יישלל אף עד שנתיים, מכיוון ששרידי רכיבי קנאביס, בניגוד לאלכוהול, נותרים בגוף עד ימים ארוכים לאחר השימוש.

פרסום הטיוטה מגיע בעקבות עתירה שהוגשה כבר לפני כשלוש שנים לבג”ץ על ידי אורן ליבוביץ’ בייצוג עו”ד חץ-דוד עוזר. לאחרונה הורו השופטים למשרד הבריאות לפרסם את טיוטת התקנות עד ל-1.7.22. משרד הבריאות ביקש ארכה קצרה והיום הטיוטה מתפרסמת כאמור.

בטיוטה מציע משרד הבריאות לאפשר נהיגה תחת השפעת קנאביס, כל עוד בגוף יימצאו עד 3 נאנוגרם למ”ל דם ולא יותר. במקרה כזה, הנהג לא יחשב עבריין באופן אוטומטי, בתנאי שמדובר ברכב פרטי, בנהג בן 24 ומעלה, שהוא לא נהג חדש, ולא עם סמים אחרים.

כמו כן, לדברי המשרד, “ההסדר לא מתיר או מאשר לנהוג בעת נטילה כדין של סם מסוכן אם הדבר גורם לכך שהפרט נוהג ‘בקלות ראש, או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית שנקבעה’.”

כלומר, משרד הבריאות משאיר סייגים שמבטלים למעשה את התקנה המוצעת, למשל כאשר שוטר יקבע שהנהג נהג במהירות מוגברת או בצורה לא נאותה, לפי שיקול השוטר, גם אם הנהג לא עבר את המהירות המותרת בכביש.

טיוטת נהיגה בהשפעת קנאביס
עיקרי הטיוטה שפורסמה היום

על פי הנוסח המוצע, “קנבוס לא יחשב סם מסוכן, אם מצוי בגופו של הנהג או הממונה על הרכב עד 3 ננוגרם THC למ”ל דם או עד 6 ננוגרם THC למ”ל פלסמה/סרום. מטרת התקנות המוצעות לקבוע מתי אדם שמשתמש בסם מסוכן מסוג קנבוס לא יחשב ‘שיכור’.”

המודל הזה, הדומה לנהוג עם אלכוהול (החוק מתיר נהיגה עם אלכוהול בכמות של 290 מיקרוגרם לנהגים בוגרים), מאפשר אמנם תיאורטית נהיגה בהשפעת קנאביס, אך יש לציין ש-3 נאנוגרם הוא רף נמוך מאוד.

לשם השוואה, במדינות שאישרו לגליזציה הרף הוא לרוב 5 נאנוגרם עד 15 נאנוגרם, כך ששינוי כפי שמציע משרד הבריאות ימשיך להביא לענישה והורדה מהכביש של נהגים שלא עישנו בעת האחרונה אך שרידים של רכיבי קנאביס נותרו בגופם בכל זאת.

הטיוטה פתוחה להערות הציבור עד 7.8 כאן, ולאחריה אמורה הממשלה להתקין את התקנות הללו. עם זאת, לא בטוח שהממשלה תוכל לעשות זאת ללא תמיכת האופוזיציה, בדומה לנוגע לתקנות “קנאביס במרשם רופא” שנמצאות בימים אלה בשלבים שלאחר הערות הציבור.

המכשיר DrugWipe של Securetec
המכשיר שישמש שוטרי תנועה לביצוע בדיקות רוק לאיתור שרידי קנאביס וסמים אחרים אצל נהגים

יש לציין שעל פי החוק הנוכחי לא רק צרכני קנאביס לפנאי, אלא גם מטופלי קנאביס רפואי, הצורכים קנאביס בכמויות גבוהות יותר ובהמלצת רופא, נחשבים עברייני כביש אם נוהגים בהשפעת קנאביס ואם בגופם נמצאת כל כמות של קנאביס. גם במקרה שלהם עלולים חלקם לספוג שלילת רישיון לפי התקנות החדשות.

בתי משפט קראו לממשלה להסדיר את הסוגיה של מטופלים הנוהגים בהשפעת קנאביס בכמה וכמה תיקים בשנים האחרונות, בעיקר לאחר שכמה מהם אף פרסמו פסקי דין שביטלו ענישה כלפי מטופלים שנתפסו נוהגים בהשפעת קנאביס.

בכדי “לשחרר” מטופלים ברישיון מבדיקות נהיגה בהשפעת קנאביס, אמור שר הבריאות ניצן הורוביץ למסור לידי המשטרה גישה למאגר מידע שיאפשר לשוטרי תנועה לבדוק האם הנהג רשום כמטופל קנאביס רפואי ברישיון. התקנה החדשה לא פותרת למעשה את הבעיה המהותית הזאת והורוביץ עוד יצטרך להחליט האם הוא מוכן למסור לידי המשטרה את הגישה.

את הבדיקות להימצאות שרידי קנאביס בגופם של נהגים יבצעו שוטרים באמצעות מכשיר חדש בשם DrugWipe שנבחר לאחרונה במכרז שערכה המשטרה. המכשיר, שבודק את שרידי הקנאביס ברוק, מיובא לישראל על ידי חברת שייזים (Shizim) שבהובלת ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו.

המכשיר DrugWipe יודע לבדוק לא רק שרידי רכיבי קנאביס (THC) אלא 7 סוגי חומרים כולל אמפטמינים, מטאמפטמינים (אקסטזי, MDMA), קוקאין, בנזודיאזפינים, הרואין, קטמין.

מחקרים שנערכו במהלך השנים לא מצאו קשר ישיר מוכח בין נוכחות THC בגוף לבין סיכון מוגבר לתאונות דרכים. כן ניתן להגיד, בהסתמך על מחקרים, שכאשר ריכוז ה-THC בדם עובר גבול מסויים, הסיכון לתאונה עולה, אך לא נקבע מה הוא הגבול הזה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר