טוען...

משרד הבריאות מצא פתרון למחסור בבתי המרקחת – אבל הוא לא עובד

המשרד פירסם הודעה מיוחדת שהיתה אמורה לענות לבעיית המחסור בקנאביס בבתי המרקחת, אך בפועל לא השתנה דבר. "כבר שבועיים אני מחפש את המוצר שהרופא רשם לי, אבל פשוט אין," אומר מטופל.

על מנת להתמודד עם המחסור הקשה בקנאביס בבתי המרקחת פירסם בתחילת החודש משרד הבריאות הודעה לפיה רשאים המטופלים לחזור למתכונת האסדרה הישנה לפחות עד סוף שנת 2019 ולקבל את האספקה ישירות מהיצרנים, אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי המחסור נמשך והחברות מסרבות לקלוט מטופלים חדשים.

עד כה הועברו לאסדרה החדשה פחות מ-10% בלבד מהמטופלים, אך למרות ששאר 90% המטופלים עדיין מקבלים אספקה לפי האסדרה הישנה, ישירות מהיצרנים, בתי המרקחת לא מצליחים למלא את המחסנים. אלו ממבין 10% שהועבו לבתי המרקחת ניסו לחזור לאסדרה הישנה בעקבות ההנחיה, אך ללא הצלחה.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי למרות ההנחיה, שהסעיף הראשון בה היה כי על המטופל “לקבל את הסכמת הספק החלופי בכתב, להעברה אליו”, במציאות אין כל אפשרות למטופלים לבצע מעברי ספק מאחר והחברות מסרבות לקלוט מטופלים נוספים ודוחות את אלו שפונים.

  • חברת “בטר” השיבה למטופל שפנה אליה: “אין באפשרותנו לקלוט לקוחות נוספים בהתחשב במצב מלאי התפרחות הקיים”.
  • חברת “שיח” משיבה למטופלים שמבקשים לעבור אליה כי “בשלב זה לא נוכל לאשר את בקשתך, במידה ויחול שינוי ניצור עמך קשר”.
  • מחברת “פארמוקן” נמסר למטופל כי “הועדה החליטה כי בקשתכם לא מאושרת”.
  • מחברת “טבע אדיר” נמסר כי “לצערנו אנו לא יכולים לקבל עוד מטופלים”.
  • מחברת “קנדוק” אמרו למטופלת שאין טעם בהעברה אליהם “כי גם ככה אתם מועברים לבתי מרקחת וזה סתם ייקח זמן”.
  • חברת “IMC” לא השיבה לפניות אך דיווחים מספרים כי גם היא אינה מקבלת מטופלים חדשים.
  • חברת “תיקון עולם” לא רשאית לקבל מטופלים בהוראת משרד הבריאות.
  • חברת “שאיפה לחיים” (BOL) היא היחידה שמוכנה לקבל מטופלים באסדרה הישנה, אך לא זוכה לפופולריות גבוהה בימים אלו.

אחת הסיבות המרכזיות לסירוב החברות לקבל מטופלים היא הוראה חדשה שהנחית עליהן משרד הבריאות השבוע בישיבה מיוחדת, לפיה הן מחוייבות להעביר לאלתר את כל הסחורה הזמינה במחסנים אל בתי המרקחת.

הנחיה זו הובילה לחשש של החברות מפני מחסור שייגרם דווקא למטופלים באסדרה הישנה בעקבות העברת הסחורה לבתי המרקחת – מהלך שגם צפוי לייקר את עלויות הקנאביס עד פי 3 ויותר.

כלומר, ההנחיה שנתן משרד הבריאות להחזיר מטופלים לאסדרה הישנה על מנת להתמודד עם מחסור בבתי המרקחת, מנוגדת למעשה להנחיה אחרת שניתנה ליצרנים להעביר הסחורה לאסדרה החדשה ואל בתי המרקחת.

בשורה התחתונה המחסור למטופלים בבתי המרקחת נותר בעינו. למרות ההיתר המיוחד שנתן משרד הבריאות על מנת להתמודד עם הבעיה, הדבר לא באמת יכול לקרות והמטופלים נותרים ללא אספקה.

“כבר שבועיים אני יושב כל בוקר ועושב סבב טלפונים לבתי מרקחת בכל הארץ,” מספר ג’, בן 40, מטופל קנאביס רפואי. “בכל המקומות אומרים שאין את המוצרים שהרופא רשם לי ובחלק אין מוצרים בכלל”. ואכן, גם בפורום קנאביס בפייסבוק ניתן להתרשם לאחרונה מעלייה במספר הדיווחים על מחסור.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר