מגלגל...

משרד הבריאות מסתיר מהיכן מגיע קנאביס שנמכר בישראל

משרד הבריאות לא מחייב את היבואנים לציין "ארץ ייצור" על אריזות מוצרי הקנאביס, וגם מפר לכאורה את חוק חופש המידע כשלא חושף נתונים אודות מקור הקנאביס מתוצרת חו"ל אשר נמכר בחנויות בישראל. בכך מחזק שמועות על שיווק בישראל של חומר גלם לא איכותי.

ישראל הפכה בשנה האחרונה ליבואנית הקנאביס המובילה בעולם, כך עלה מבדיקת מגזין קנאביס לפני כחצי שנה. מאז ינואר 2020 ועד היום הובאו לישראל על פי הערכות מעודכנות כ-15 טון קנאביס מ-6 מדינות: קנדה, אורוגוואי, פורטוגל, ספרד, אוגנדה ולסוטו.

אף על פי כן, בניגוד למוצרים אחרים מוצרי הקנאביס לא נושאים סימון “ארץ ייצור” על גבי האריזה, והסיבה לכך היא שמשרד הבריאות לא מחייב את היבואניות והיצרניות לציין זאת בטענה כי המדיניות היא כמו במוצרי פארמה.

בתשובת המשרד לפניית המגזין בעניין זה נמסר כי למרות שקנאביס אינו מוגדר כתרופה, בוחר המשרד להתייחס אליו בדומה למוצרי פארמה ולכן לא מחייב זאת, שכן “בתחום הפארמה אין חובה ולא נהוג לחייב ספקים לציין ארץ ייצור”.

עם זאת, במשרד ציינו כי הם כן יהיו מוכנים לבחון את המדיניות הזו מחדש בעקבות הפנייה, למען השקיפות. לדבריהם “כחלק מהגברת השקיפות מול המטופלים, מדיניות זו לגבי מוצרי הקנאביס הרפואי תיבחן”. עד כה, בחלוף כחודש, לא עודכנה המדיניות.

מכיוון שחלק מהחברות לא חושפות את פרטי ארץ הייצור, פנה מגזין קנאביס כבר לפני כשלושה חודשים אל משרד הבריאות בבקשה לפי חוק חופש המידע, עם שאילתה למסירת כלל הנתונים אודות כל ייבוא של קנאביס שנעשה לישראל בשנה שחלפה.

בבקשה נתבקש המשרד למסור לידי מגזין קנאביס “את כל נתוני הייבוא של קנאביס לישראל לפי שם חברה מייצרת, ארץ ייצור, שם חברה מייבאת, משקל בק”ג, תאריך נחיתה בישראל, חברה קולטת, חברת אריזה, ומועד תחילת שיווק בחנויות”.

אך משרד הבריאות מסרב להשיב לבקשה, לכאורה בניגוד לחוק, ובסירובו רק מחזק שמועות עיקשות בענף על “תרגיל” לכאורה של חברה כזו או אחרת, שעשויה לשווק בישראל בעטיפות צבעוניות חומר גלם זול, לא איכותי, ממדינה נחשלת.

בתגובה הבודדת שמשרד הבריאות כן נתן לפנייה לחשיפת נתוני הייבוא של קנאביס לישראל, שנשלחה כאמור לפני כחודשיים, נמסר רק כי במשרד ממתינים לעדכון בנושא מטעם “גורמי המקצוע” (ככל הנראה היק”ר, מ”ק).

בחלוף 30 יום מהגשת הבקשה הודיע המשרד על ארכה ב-30 יום, וגם בחלוף 60 יום לא נמסר המידע. עקב הסירוב לחשוף את המידע שלח היום (א’) עו”ד לידור איזון מכתב התראה לפני הליכים משפטיים למשרד בדרישה לחשוף אותו תוך שבוע.

“מעשיכם לא מתיישבים עם עקרונות המשפט המנהלי, חזקת הכשרות שעומדת לכם, ובטח לא עם דברי המחוקק,” כתב עו”ד איזון. “למעשיכם אין עיגון בחוקים הכלליים הדנים בחובת ההנמקה ולא בחוקים ספציפיים כדוגמת חוק חופש המידע”.

כזכור, בשבוע שעבר נחשף כי במהלך החודשיים האחרונים של 2020 נעצר לגמרי מתן רישיונות הייבוא לקנאביס מחו”ל, זאת על בסיס נוהל חדש שדורש בדיקות מעבדה כוללניות, חלקן ישנות מאוד, שנכון לעכשיו לא נמצאה מעבדה שתבצע אותן.

לטענת גורמים במשרד מטרת הנוהל החדש היא הגנה על בריאות הציבור, אך זה כנראה לא מקרי שהנוהל עודכן מעט לאחר איום משפטי ששלחו חברות ישראליות חדשות שלא מצליחות לחדור לשוק בגלל התחרות מול תוצרת איכותית מחו”ל.

אם בתוך 7 ימים לא ימסור משרד הבריאות את המידע המבוקש תוגש כאמור לבית המשפט עתירה על מנת לחייבו לעשות כן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר