הנחיה חדשה: מטופלים בקנאביס לא יורשו להחליף ספק

הנחיה חסרת תקדים של משרד הבריאות: החל מה-1.6 מטופלים בקנאביס רפואי לא יורשו לעזוב את ספק הקנאביס הרפואי שלהם, אלא לאחר חצי שנת טיפול לפחות. “זו הוראה בלתי חוקית,” טוען עו”ד מארגון המטופלים.

משרד הבריאות פירסם הנחיה חדשה לפיה ייאסר מעבר של מטופלים בקנאביס רפואי בין ספקי הקנאביס השונים, אלא לאחר חצי שנת המתנה לפחות. הסיבה להחלטה השרירותית אינה מפורטת במסמך, אך על פי הערכות מדובר בחשש של משרד הבריאות שמטופלים יוכלו לקבל את תספוקת הקנאביס החודשית, לעבור ספק ולקבלה בשנית.

יובל לנדשפט, מנהל יקר
יובל לנדשפט, מנהל יק”ר

כבר לפני כחודש הורה יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי), על איסור מעבר בין ספקים, אך לאחר תלונות חריפות מצד מטופלים ועיתונאים שונים, החליטה וועדה בין משרדית לבטל את הוראתו של לנדשפט.

כעת מפרסם המשרד מסמך חדש בו הוא קובע כי בקשת מטופל למעבר מספק קנאביס אחד לספק קנאביס שני תידון רק בהינתן:

  • חלוף לא פחות מ- 6 חודשים מעת תחילת קבלת הקנביס מהספק הראשון
  • בעת חידוש רישיון שימוש
  • הרישיון המקורי יוחזר עם הבקשה למעבר ספק
  • הבקשה למעבר תידון באותו האופן בו נידונות הבקשות לשימוש בקנאביס

כניסת ההוראה לתוקפה, כך על פי המסמך, החל מה-1.6.2014.

האזינו לדיווח בתכנית “סדר יום” עם קרן נויבך:

מספר שאלות עולות בעקבות פרסום המסמך, ביניהן מדוע חתומה עליו קרין צ’ונין, הפקידה של לנדשפט, ולא הוא עצמו? האם נשמעה עמדת האנשים שנפגעים מההחלטה? מה מקור הסמכות החוקית להגביל זכות של מטופל לבחור את ספק הטיפול שלו? האם אין כאן פגיעה בלתי מידתית על יסוד חוק זכויות החולה ומדוע התקבלה החלטה שכזו לאחר שנדחתה כאמור בוועדה הבין משרדית?

שלומי סנדק
שלומי סנדק

“נראה כי הם יושבים להם שם למעלה ולא חושבים על כלום מלבד על איך להקשות על המטופלים ואיך לחנוק עוד יותר את המטופלים,” מסר שלומי סנדק, נציג המטופלים. “אין ספק שזה פוגע במטופלים, שהרי זה מקשה עליהם להגיע לזן האידאלי עבורם. הסיבה היחידה לנוהל מוזר זה – כדי לחסוך מהם את ההתעסקות עם הבקשות למעבר ספק. אין לזה שום הסבר הגיוני אחר. אם חולה ביקש מעבר ספק וגילה כי טעה, שהרי אין אפשרות לנסות תרופה מראש – אזי יהיה עליו לסבול חצי שנה?”

“בהחלטה ישנן שתי הפרות חוק בוטות,” מסר עו”ד שגיא בנאו ממקר”ב, ארגון המטופלים בקנאביס רפואי. “הראשונה שבכל בקשה יש להחזיר את הרישיון המקורי דבר ההופך את המטופל באופן מידי מחולה לעבריין. השניה שמדובר בהסכם ‘כובל’ אשר בית משפט העליון קבע בבגץ קו לעובד כי אינו חוקי ופוגע בחירות וכבודו של אדם. בימים הקרובים ישלח מכתב למשרד הבריאות לביטול ההחלטה בטרם נפנה להגנת בית המשפט.”

יש לציין כי כבר לפני מספר שנים ניסה משרד הבריאות לקבוע מדיניות זו, אך בעקבות עתירות בוטלה ההחלטה ומנכ”ל משרד הבריאות היוצא רוני גמזו אף פירסם מסמך רשמי בו קבע כי יש לאשר כל בקשה של מעבר ספק.

הנחיה זו באה בצמוד למדיניות נוקשה שהחיל משרד הבריאות בחודשים האחרונים, במסגרתה צמצום כמויות הקנאביס הניתנות לחולים, קיצור משך הרשיונות והתניית חידוש רשיונות בבדיקות שתן, טיפולים פסיכולוגיים שונים והפניות למרב”ד (המכון לבטיחות בדרכים). כל זאת כמובן לצד שאר הקשיים שחווים המטופלים.

בכירים במשרד הבריאות טענו על פי הדיווח כי לשרת הבריאות יעל גרמן יש אינטרסים הקשורים לחברות התרופות.

משרד הבריאות מסר בתגובה שההחלטה באה בעקבות עומס בכמות הבקשות למעבר בין ספקים.

https://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/sapak.pdf

לפנייה ליעל גרמן בנושא כתבו בדף הפייסבוק שלה.

ראו עוד: ביקש העלאה במינון – קיבל ביטול רשיון
ראו עוד: משרד הבריאות: “תופסק מכירת מוצרי מזון המכילים קנאביס”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט