טוען...

משרד הבריאות מודה: נתוני ה-THC בקנאביס נמוכים מהמוצהר

החל מעוד כחודש יצרני הקנאביס הרפואי שלא ישתמשו בשיטה ספציפית לבדיקת אחוזי THC יחוייבו להציג בתעודות האצווה של זני הקנאביס שלהם הודעה כי "קיימת אפשרות כי הריכוז של חומרים פעילים במוצר זה נמוך מהמוצג". החל מיום 1.10.22 כל היצרנים יחוייבו להציג נתונים מדוייקים בלבד על פי שיטת בדיקה אחידה אחת

יצרני הקנאביס הרפואי יחוייבו החל מעוד כשלושה חודשים (1.10.22) להשתמש בשיטה אחת אחידה לצורך בדיקת אחוזי THC בקנאביס רפואי והצגתם על גבי האריזות, כך על פי נוהל שפורסם הבוקר, וזאת כדי למנוע הטעיית צרכנים.

הנוהל החדש לבדיקת אחוזי THC בקנאביס פורסם בעקבות טענות בדבר הצגת נתונים גבוהים שלא מייצגים נאמנה את המציאות. החברות עושות זאת כמובן מתוך הבנה שמדובר במקדם מכירות יעיל שכן המטופלים מחבבים את הזנים החזקים.

כדי לייצג נאמנה את אחוזי הקנבינואידים, בראשם THC ו-CBD, יש לבצע חישוב מיוחד (שפורסם במגזין קנאביס בשנת 2020) אשר מנטרל את הלחות שבפרחי הקנאביס (“תפרחות”), מכיוון שבעת הצריכה, כאשר החומר נשרף, היא כמובן מתאדה.

כאשר ניטרול זה לא מתבצע, הנתונים העולים בבדיקות המעבדה מייצגים את אחוזי הקנבינואידים בקנאביס בטרם הבעירה, ולכן עשויים להיות גבוהים מאלו שמתקבלים בפועל בעת הצריכה.

אחוזי THC באריזת קנאביס רפואי
אחוזי THC על אריזת קנאביס רפואי

בעקבות הפרסום במגזין קנאביס הורה אז משרד הבריאות לחברות להקפיד על בדיקה נכונה, אך עם זאת, הוא התיר להן לעשות זאת בשתי שיטות: האחת נקראת “קארל פישר” (KF) והשנייה “אבדן חומר בייבוש” (LOD).

בשיטת “קארל פישר” (KF) מבוטא איבוד המים בלבד, ואילו בשיטת “אבדן חומר בייבוש” (LOD) מבוטא איבוד של כלל החומרים הנדיפים, מה ש”מותיר” יחס גבוה יותר של קנבינואידים, ולכן כנראה היצרנים העדיפו שיטה זו.

עם זאת, לדברי משרד הבריאות כעת, “יישום שיטת הבדיקה LOD על מוצרי קנאביס אכן חשוף להטיות ולטעויות וכתוצאה להצגת ערכים גבוהים יותר של החומרים הפעילים, מאחר שבשיטה זו החומר הפעיל נמדד לאחר אידוי כלל הנדיפים”.

“למרות היות שיטת LOD פשוטה יחסית לא נדרש בה שימוש בסטנדרטים ולכן היא פחות אמינה,” נכתב עוד. “עבור מוצרי הקנאביס שיטת הבדיקה KF אמינה, מדויקת ופחות חשופה להטיה, מאחר שמבטאת רק איבוד של מים”.

“כדי לוודא שריכוז חומר פעיל בקנאביס, המשוקף למטופלים דרך סימון המוצרים, יהיה נכון ומדויק, יש לחשב את ריכוז החומרים הפעילים על בסיס ‘יבש’ כלומר: לאחר הפחתת משקל המים בלבד ממסת התפרחת – כפי שנבדק בשיטת KF,” מוסבר כעת.

בהתאם לתובנות אלה, עוד בינואר 2022 בוצע עדכון של נוהל 152 של היק”ר (“דרישות איכות לייצור מוצרי קנאביס רפואי”), אז נקבעה בין היתר הדרישה לחישוב אחוזי חומר פעיל בקנאביס רפואי על בסיס יבש באמצעות שיטת קארל פישר- KF בלבד.

ההנחיה היתה אמורה להיכנס לתוקף בעוד כחודש, ביום 1.7.22, אך משרד הבריאות נותן כעת לעוסקים שלושה חודשי אורכה, עד 1.10.22 כאמור, כדי להטמיע את הנוהל החדש שחלק מהיצרנים לא הספיקו להטמיע.

אף על פי כן, על פי ההנחיה מהבוקר, החל מיום 1.7.22 חברה שעדיין לא עברה לשיטת KF תהיה מחוייבת לצרף הודעה לתעודת האצווה של כל מוצר ובה ייכתב כי “קיימת אפשרות כי הריכוז של חומר/ים פעיל/ים במוצר זה נמוך/ים מאלו המוצג/ים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר