“רימו אותנו”: למרות ההבטחה – החלה עליית מחירי הקנאביס הרפואי

כדי לנסות ולהימנע מפסיקת בג"ץ הודיע משרד הבריאות לפני כחודשיים על הארכת תוקף האסדרה הישנה עד סוף השנה (31.12). כעת מסתבר כי ההבטחות הופרו לחלוטין. עליית המחירים תחל באופן מיידי. הודעות נשלחו למטופלים.

לקראת הדיונים בבג”ץ על העתירה נגד רפורמת בתי המרקחת, בין השאר בגלל העלייה החדה במחירי הקנאביס הרפואי, פירסם משרד הבריאות הבטחה רשמית לפיה כלל המטופלים יוכלו להמשיך לקבל אספקה כרגיל, לפי האסדרה הישנה, עד סוף שנת 2019. ילדים וחולי סרטן יוכלו לפי ההנחיה להמשיך באופן דומה עד חודש יוני 2020.

כעת מסתבר שלמרות הבטחה מפורשת זו, התיר משרד הבריאות לאחרונה לחברות הקנאביס הרפואי להעביר את כלל המטופלים לאסדרה החדשה, אל בתי המרקחת, באופן מיידי ותוך עליית מחירי הקנאביס במאות אחוזים – אף עד כ-2,000 ש”ח ל-50 גרם קנאביס, לעומת 370 ש”ח בלבד לכמות זו עד כה.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי במשרד הבריאות מתכחשים לטענה כי הובטח לשמור על מחירי הקנאביס הנמוכים של האסדרה הישנה. לטענתם, ההבטחה להשאיר את המטופלים באסדרה הישנה עד 31.12 לא כוללת את סוגיית המחירים, אלא רק את אופן האספקה – ישירות מהחברה ולא דרך בתי המרקחת.

עם זאת, מסתבר כעת כי שתי ההבטחות – לשמור על מחירי הקנאביס נמוכים כשהיו ועל אופן האספקה לפי האסדרה הישנה – הופרו לחלוטין. בימים האחרונים נשלחו למטופלים הודעות SMS או שיחות טלפון מרוב החברות, כולל “בטר”, “קנדוק”, “שיח”, “IMC” ועוד, בהן נמסר כי מאחר ומלאי הקנאביס הרפואי של האסדרה הישנה אזל, יאלצו המטופלים לעבור לאסדרה החדשה לאלתר, 3 חודשים לפני מועד המינימום שנקבע בהנחיה המקורית וכאמור תוך עליית מחירים חדה ביותר.

הודעות אלו נשלחו על ידי החברות באישור משרד הבריאות, בין השאר בעקבות ההודעה שפירסמה היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) על “תפיסה” (החרמה) של כלל התוצרת במחסני החברות. במקביל הורה המשרד לחברות להעביר 30% לפחות מהתוצרת אל בתי המרקחת – וזאת למרות שתוצרת זו אינה עומדת בתקנים שנקבעו כחובה עבור שיווק בבתי מרקחת. בימים הקרובים יונחו החברות להעביר 20% נוספים מהתוצרת אל בתי המרקחת ועד סוף השנה יצטרכו להעביר את מלוא המלאי.

כך למשל חברת “בטר” הודיעה לפני כשבוע על סגירת מוקד האספקה הראשי שלה החל מ-1.10 ועוררה את זעם המטופלים. בחלוף מספר ימים הצטרפו אליה גם החברות האחרות. הבוקר קיבלו גם מטופלי “שיח” הודעה בה נכתב כי “אנו צופים כי לקראת סוף חודש אוקטובר 2019 ייגמר מלאי מוצרי האסדרה הישנה לחלוטין ומיום זה ואילך רכישת המוצרים תתבצע דרך בתי המרקחת המורשים בלבד”.

שינוי זה מגיע כאמור למרות ההנחיה הרשמית שפירסם משרד הבריאות ותוך התעלמות מדרישת שופטי בג”ץ לעשות הכל על מנת שלא להעלות את מחירי הטיפול לחולים. הורי הילדים האוטיסטים למשל, שהיו אמורים לשלם 370 ש”ח בחודש עד חודש יוני 2020, יאלצו גם הם מעתה לשלם עד 1,500 ש”ח ויותר בחודש עבור הטיפול.

“רימו אותנו,” טוען ח’, מטופל ותיק בקנאביס רפואי המשוייך לחברת “שיח”. “בהתחלה נלחצתי כשסיפרו על עליית מחירים, אבל אז משרד הבריאות הודיע שכל הרישיונות יוארכו באופן אוטומטי עד 31.12 והכל יישאר כמו שהיה במתכונת הישנה. הבוקר קיבלתי הודעה מהחברה בה כתבו שאני חייב לעבור לבתי המרקחת ועכשיו צריך לשלם אלף שקל בחודש במקום 370 ש”ח בלבד. איך אני אמור לממן את זה?”

מטופל אחר, הלום קרב, טוען שבעקבות הדיווחים במגזין קנאביס על העלייה במחירים, שאצל חלק מהחברות מגיעה עד כ-400 ש”ח לשקית אחת בלבד, הוא מתכוון לוותר על הטיפול ולחזור לכדורים. “הטיפול בקנאביס הציל את חיי,” הוא אומר. “זה חסך ממני 400 כדורים בחודש. עכשיו עם עליית המחירים והעלמת הזן שעזר לי, אני נאלץ לחזור לטיפול התרופתי הזול בהרבה – כמה עשרות שקלים עבור מאות כדורים”.

על מנת להתמודד עם הביקורת מנסה בימים אלה משרד הבריאות לשכנע את החברות לסבסד את הטיפול בשמני קנאביס עבור הילדים עד חודש יוני 2020 כפי שהבטיח, אך לא יכול להתחייב לכך. חולים אחרים, “רגילים”, יאלצו להתמודד עם עליית המחירים מוקדם מהצפוי ולמרות ההבטחות, בחלק מהחברות כבר בשבוע הבא (1.10) ואצל אחרות מסוף אוקטובר.

בינתיים משרד הבריאות טוען כי הוא מנסה לקדם הליך של פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס כך שיעלו רק בעשרות אחוזים יותר מבעבר ולא במאות אחוזים, אך עד כה לא נראה שתיתכן התקדמות משמעותית בעניין זה בקרוב. גם הניסיון להוסיף את הקנאביס לסל הבריאות נדחה לאחרונה, כפי שנחשף לראשונה במגזין.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר