טוען...

משרד הבריאות נגד רופא הקנאביס: “ניפק רישיונות לאנשים בריאים”

בתגובה לעתירה שהגיש בדרישה להשיב לו את ההיתר לניפוק רישיונות קנאביס רפואי, תוקף משרד הבריאות את ד"ר יעקב פוגלמן ומציג שורת טענות והאשמות על פעילות חריגה הכוללת מתן רישיונות קנאביס לאנשים בריאים, בעבור אלפי שקלים ואף לכאורה על בסיס מסמכים החשודים כמזוייפים

בתגובה לעתירה שהגיש בחודש שעבר ד”ר יעקב פוגלמן נגד משרד הבריאות בדרישה להשיב לו את ההיתר לניפוק רישיונות קנאביס רפואי שנלקח ממנו לאחרונה, מציג המשרד שורת טענות חמורות נגד הרופא, לפיהן הוא לכאורה ניפק רישיונות קנאביס רפואי לאנשים שכלל אינם חולים ואינם עומדים בתנאים הנדרשים לשם כך וזאת בניגוד לנהלים.

בנוסף עולות טענות המרמזות על “תעשייה” של ממש בניפוק רישיונות בצורה מקוונת, דרך צדדי ג’ המקשרים את המטופלים אל הרופא, לעתים בסיוע מסמכים החשודים כמזויפים וכל זאת באופן פרטי ולא דרך הרפואה הציבורית ובעבור סכומי כסף גבוהים מכפי שנקבע בועדת הבריאות (כ-280 ש”ח לשנה) ומגיעים עד אלפי שקלים.

לדברי המשרד, “ד”ר פוגלמן פעל במשך חודשים בניגוד לתנאי הסמכתו, גבה סכומים משמעותיים ממטופליו בשעת מצוקתם, לא תיעד את פעולותיו כנדרש, לא פעל במסגרת המוסדות הציבוריים כנדרש, לא דיווח על הפסקת העסקתו במוסדות אלו והמשיך לתת למטופלים רישיונות שעה שהסמכתו פקעה”.

יעקב פוגלמן
ד”ר יעקב פוגלמן

לתגובה לבית המשפט צירף משרד הבריאות עותקים ממיילים ובהם תלונות שנשלחו למשרד מחברות קנאביס רפואי ומאזרחים מודאגים, למשל בנוגע למטופל אובדני “אשר קיבל קנאביס משני מקורות הספקה בכל חודש, כשאחד מהם ברישיון שניתן לו על ידי הרופא תוך הכפלת המינון הקודם באופן חריג ולא מוסבר. הרופא הסביר כי ‘עקב טעות שלי הוצא רישיון על 120 גרם ולא על 60 גרם’, אך עם זאת לא תיקן את הרישיון בהתאם”.

תלונה יעקב פוגלמן

תלונה נוספת שצוטטה על ידי משרד הבריאות היא של ק’, שטענה כי ד”ר פוגלמן גבה ממנה באופן פרטי סכום של 1,100 ש”ח עבור קבלת רישיון – סכום הגבוה מהמותר גם במסגרת הציבורית (כ-280 ש”ח כאמור). במקרה אחר, “הרופא נתן רישיון למטופל המצוי במאסר… לא ברור איך וכיצד נפגש הרופא עם המטופל… הרופא הגיב כי ‘אכן היתה טעות והרישיון יבוטל’.”

תלונה יעקב פוגלמן

מקרה נוסף, הנוגע לחשד לזיוף מסמכים, תואר בפנייה ששלח למשרד הבריאות פרופ’ יצחק שילר, שלברי המשרד “קיבל מייל יידוע על כך שאושר למטופלים שלו רישיון לקנאביס עקב המלצתו כביכול, זאת על אף שהם כלל אינם מטופלים שלו והוא לא המליץ דבר בעניינים”. לדברי פרופ’ שילר, 12 מתוך 13 המטופלים כלל לא נבדקו על ידו והוא לא מילא שום טופס או המלצה בעניינם, והם נחשדים כמזוייפים.

תלונה יעקב פוגלמן

תלונה נוספת שנשלחה ליחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) על ידי י’, מתארת פעילות של הרופא לכאורה בניגוד להנחיות, גביית סכומי עתק ממטופלים ללא קבלות, מתן רישיונות ללא פגישה ואספקת רישיונות לאנשים בריאים שלא זקוקים לכך. לטענת י’, “בשנה האחרונה אני נוכח לבריונות קשה מצד ד”ר פוגלמן ובנו אסף שעוברים על נהלי היק”ר, מוציאים רישיונות ללא מסמכים, סיכומי מידע רפואי מזוייפים בידיעתם, מעסיקים מנפיק שיושב בבית עם קישור למחשב בשם אייל שגר בטירת הכרמל ובנוסף לכל זה הם מוסיפים משנעים שלא קשורים לרישיונות בעודם סוחרי סמים עבריינים שמשתלטים על רישיונות של אנשים אחרים שלא בידיעתם, מחליף משנעים כמו גרביים, הם כולם סוחרי סמים עם עבר פלילי…”.

תלונה יעקב פוגלמן

במקרה הזה הסביר ד”ר פוגלמן בתגובה למשרד הבריאות כי מדובר במתלונן “שמנסה להפעיל מנופי לחץ”. לדבריו, מדובר לכאורה במאכער בעצמו שעבד עם רופא אחר, ד”ר חנוך אלרן, וחיפש רופא חדש לעבוד איתו לאחר שנעצרה גם פעילותו של ד”ר אלרן. לטענתו הוא סירב ולכן אותו מתלונן מפיץ נגדו שמועות זדוניות. “אני מכיר את המתלונן, הוא עבד עם ד”ר חנוך אלרן ומאז הוא מחפש רופא אחר שימלא את החסר, הוא פנה אליי וסירבתי בתוקף. האם יש קשר בין מכתבו לעובדה שפעילותו של ד”ר אלרן הופסקה?”.

בנוסף התקבלו ביק”ר פניות מא’, שביקש לעדכן בכך שלפני כ-3 שנים אימו ז”ל היתה מטופלת אצל ד”ר פוגלמן ונדרשה לשלם סכומי עתק כאשר את חלקם הוא ביקש לכאורה במזומן ללא קבלה וחשבונית ומבלי שנערכה פגישה.

תלונה יעקב פוגלמן

כמו כן, בדומה לתיק אחר המתנהל בביהמ”ש במקביל מול ד”ר לביה תמיר, שגם היא מנועה מניפוק רישיונות חדשים בעקבות החלטת משרד הבריאות (אם כי במקרה שלה לא הוצגו עדויות כמו הנ”ל), טוען משרד הבריאות כי אף אחת מקופות החולים לא אישרה שד”ר פוגלמן עובד איתה.

“הרופא לא עידכן את משרד הבריאות בדבר סיום העסקתו בבית חולים רמב”ם ובקופת חולים לאומית, מה שמהווה הפרה חמורה של תנאי הסמכתו,” נטען. “קופת חולים כללית מסרה כי הוא אינו פועל בה אלא מנהל מרפאה עצמאית אותה הוא שוכר במבנה בו עובדים רופאי הקופה אך ללא קשר לקופה.”

תלונה יעקב פוגלמן

עוד קובע משרד הבריאות כי “הרופא פועל בחוסר ניקיון כפיים ומציג בעתירתו תמונה עובדתית שאינה נכונה לקבות הטעיה של ממש. בניגוד לטענותיו הוא אינו עומד בקריטריונים לחידוש הסמכתו והמסמך שהוא מציג כ’אישור מוסד ציבורי’ אינו מהווה אישור… הוא מנסה לייצר תמונה לפיה הוא מועסק על ידי קופת חולים כללית”.

המשרד מפרט עוד כי על פי רישומיו, “במהלך שנת 2021 העניק וחידש ד”ר פוגלמן רישיונות שימוש בקנאביס 16,130 פעמים… לא מדובר במספר המטופלים שכן בחלק מהמקרים מדובר בחידוש רישיון או שינוי אחר אך יחד עם זאת מדובר במספר חריג. למעשה, מספר הרישיונות השנתי הממוצע (הענקה וחידוש) לרופא עומד על כ-1,300 בשנה ואילו הרופא העניק בשנת 2021 כ-1,400 רישיונות בחודש.”

“הרופא נתן את המספר הגדול ביותר של רישיונות מלבד רופאה אחת והם מהווים 9% מכלל הרישיונות שניתנו בתקופה זו,” קובע המשרד. “התנהלות זו במסגרתה נתן כ-8,000 רישיונות, מעלה חשש ביתר שאת שעה שהתקבל ידע לפיו העותר גבה ממטופלים סכומי עתק הגבוהים פי כמה מהניתן לגביה במסגרות הציבוריות”.

לגבי טענות הרופא בעתירה על כך שהפסקת פעילותו פוגעת במטופלים חולים, משרד הבריאות טוען שהרופא לא הציג הוכחה לכך. עם זאת, המשרד לא פוסל אפשרות שבעתיד כן יאפשר לרופא קבלת הסמכה מחודשת, לאחר תיקון ליקויים.

בשלב זה צפוי בית המשפט לקבוע דיון להמשך ההליך המשפטי בין הצדדים או לדחות את עתירתו של ד”ר פוגלמן על הסף.

מטעמו של ד”ר פוגלמן נמסר בתגובה: “ד”ר פוגלמן פועל במסירות ואהבה למען קהילת מטופלי הקנאביס משנת 2018, היה לאוזן קשבת, סייע ותמך בעשרות אלפי חולים במקצועיות וביושרה. הטענות בדבר מתן רישיונות למטופלים שאינם עומדים בקריטריונים, הסתמכות על מסמכים מזויפים, אי קיום פגישה עם מטופלים וגביית תשלום גבוה במסגרת פרטית ולא ציבורית, משוללות יסוד, ומסתמכות רובן ככולן, על מספר תלונות בודדות של “מטופלים”, בעלי אינטרס מובהק לפגוע בשמו הטוב, היות שאלה מתפרנסים מהכוונת מטופלים פוטנציאליים לעמיתיו של ד”ר פוגלמן, והיו שמחים לראותו מחץ לתחום. אפילו לשיטת משרד הבריאות – ד”ר פוגלמן טיפל בשנת 2021 בלבד בלמעלה מ-16,000 מקרים של הוצאות רישיון, וחידוש רישיון למטופלים, כאשר נגדו עלו בכל התקופה 2-3 תלונות בלבד – דבר המצביע דווקא על שירות מקצועי ואדיב ברמה הגבוהה ביותר – רובם המכריע של מטופלי ד”ר פוגלמן, אלפים רבים של מטופלים, קיבלו יחס ושירות מעולה, יצאו מאוד מרוצים ושיפרו את איכות חייהם עד מאוד. ד”ר פוגלמן מעולם לא הסתמך על מסמך מזויף ומדובר בטענת סרק שכל כולה הבל הבלים. ד”ר פוגלמן קיבל הסמכה כדין הן מבית החולים רמב”ם והן מקופת חולים לאומית, וכשאלה תמו, הודיע מפורשות על כך למשרד הבריאות. ד”ר פוגלמן גבה כדין – ואף לעתים תשלום נמוך יותר מעמיתיו למקצוע – בגין ייעוץ בתחום מומחיותו במסגרת רפואה פרטית. לעניין הפגישה עם חלק מהמטופלים, כפי שיודע היטב משרד הבריאות, בתקופת הקורונה קבל ד”ר פוגלמן אישור מהמשנה למנכ”ל משרד הבריאות דאז, הפרופסור איתמר גרוטו, שלא לפגוש את המטופלים, וליתן להם סיוע רפואי על בסיס מסמכים רפואיים – וכך נהג כעשרות רופאים אחרים בתחום. כעת, במקום לדאוג לבניית אלטרנטיבה ראויה לציבור המטופלים שתייתר מאליה כל צורך בייעוץ ברפואה פרטית, החליט משרד הבריאות להילחם בד”ר פוגלמן ולבטל את הסמכתו, תוך הפקרת קהילת המטופלים, בטיעונים לא מבוססים, המשחירים את פניו בניגוד לדין. ד”ר פוגלמן ימשיך לתת את הלב לכל מטופל הנזקק לשירותיו, ובכוונתו להילחם בהכפשות מספר בודד של מטופלים בעלי אינטרס, למען קהילת מטופלי הקנאביס.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר