טוען...

משרד הבריאות מאריך את תוקף רשיונות הקנאביס עקב הקורונה

משבר הגל השני: משרד הבריאות מאריך בעד 3 חודשים את תוקף רשיונות השימוש והעיסוק בקנאביס רפואי, אך בתנאים מסויימים בלבד. הארכה תינתן גם למטופלי האסדרה הישנה, שממתינים להחלטת בג"ץ בעניינם.

פרסום ראשון: בעקבות הגל השני של נגיף הקורונה ניסח משרד הבריאות נוהל הארכה אוטומטית, ללא צורך בהגשת בקשה, של רשיונות עיסוק ושימוש בקנאביס רפואי – זאת על בסיס חוק הארכת תקופות שאושר בכנסת לפני כשבועיים.

על פי הנוהל החדש שעותק ממנו הגיע למגזין קנאביס (PDF) ׁיוארך אוטומטית תוקף כל הרישיונות לשימוש בקנאביס באסדרה החדשה, כמו גם לעיסוק של חברות בענף, וכן אישורים ראשוניים של חברות בהקמה, לפי התנאים שלהלן:

  • אם תאריך הפקיעה הרשום הוא בין 1.4.20 עד 30.6.20 – מוארכים בשלושה חודשים ממועד הפקיעה הרשום, כלומר לכל המאוחר עד 30.9.20.
  • אם תאריך הפקיעה הרשום הוא בין 1.7.20 עד 31.8.20 – מוארכים בחודשיים וחצי (10 שבועות ממועד הפקיעה הרשום, כלומר לכל המאוחר עד 9.11.20.

בכל הנוגע לרשיונות “דור ישן”, של מטופלים שעדיין מקבלים אספקה ישירות מהחברות הותיקות בעבור 370 ש”ח, ובינתיים ממתינים להחלטת בג”ץ בנושא בתחילת החודש הבא, נקבע כי:

  • רישיונות דור ישן מצו הביניים שניתן בבג”צ, כלומר רישיונות שמועד הפקיעה הנקוב בהם הוא בין 1.2.19 לבין 31.7.19, ואשר הוארכו בצו האחרון עד ליום 5.8.20 – תוקפם מוארך בעשרה שבועות נוספים אלא אם ביהמ”ש ייתן החלטה אחרת.
  • רישיונות דור ישן שמועד הפקיעה הרשום בגוף הרישיון הוא בין 1.4.20 עד 30.6.20, ככל שיש כאלה – מוארכים בשלושה חודשים ממועד הפקיעה הרשום.
  • רישיונות דור ישן שמועד הפקיעה הרשום בגוף הרישיון הוא בין 1.7.20 עד 31.8.20, ככל שיש כאלה – מוארכים בעשרה שבועות ממועד הפקיעה הרשום.

גם רשיונות שימוש בקנאביס של מטופלים אונקולוגים (חולי סרטן), קטינים או אנשים עם אוטיזם, אשר הוארכו בהוראת מנהל עד ליום 30.6.20 – תוקפם מוארך אוטומטית גם כן בשלושה חודשים, עד 30.9.20.

יואב קיש (צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן)
האחראי החדש על ענף הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, סגן שר הבריאות יואב קיש (צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן)

יש לציין שנפלו בין הכסאות אלפי מטופלים ותיקים שמועד תוקף רשיונם באסדרה הישנה פג אחרי 1.7.19 ונאלצו לעבור לאסדרה החדשה בלית ברירה ולשלם סכומי כסף גבוהים יותר מבלי שבחרו בכך.

מנגד, מטופלים שכן נותרו באסדרה הישנה מתלוננים כי החברות המספקות להם את הקנאביס במחירים הקודמים (370 ש”ח לכל כמות), לא מציעות מגוון מוצרים ושהמוצרים שכן זמינים הם ברמה ואיכות נמוכים ביותר.

כזכור, שופטי בג”ץ עיכבו את החלטתם בנוגע לעתירה שמתנהלת בנושא כדי לאפשר לועדת המחירים הממשלתית להגיע למסקנות בדבר הטלת פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס הרפואי, זאת בנסיון לבלום את הזינוק בעלויות בעקבות הרפורמה.

הועדה עדיין לא הגיע למסקנה חד משמעית: משרד הבריאות תמך בפיקוח מחירים בעוד משרד האוצר התנגד. בשבועות הקרובים אמורים מנכ”לי המשרדים לדון ולהגיע להחלטה, וזו עתידה להתפרסם אולי אף עוד החודש.

למגזין קנאביס נודע כי אכן ישנה כוונה לקבוע מודל תמחור חדש כלשהו לקנאביס רפואי, אך ככל הנראה זה לא יהיה פיקוח מלא. אחת הסברות היא שיאפשרו שיווק מוצרי “פרימיום” במחירים גבוהים, אך יחייבו גם שיווק מוצרים זולים במקביל.

כמו כן חברות קנאביס שלא יעמדו בהנחיות המחירים יידחו כנראה מקבלת היתר ייצוא קנאביס לחו”ל. חברות הקנאביס הצהירו פעמים רבות כי הן מוכנות לסבסד באחוז מסויים את העלויות למטופלים בישראל אם רק יתנו להם לייצא סחורה לחו”ל.

עם זאת, ישנו חשש בקרב מטופלים שמודל כזה, שכאמור הוא בגדר סברה בלבד עדיין, יביא את החברות לייצא לחו”ל את הסחורה האיכותית ולהותיר למטופלים בארץ סחורה פחות טובה שאמנם תהיה זולה יותר אך גם טובה פחות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר