משרד הבריאות: נפשוט על מחסני הקנאביס הרפואי; עליית מחירים צפויה

משרד הבריאות מאיים על חברות הקנאביס הרפואי: אם לא תשחררו לבתי המרקחת את הסחורה שאתם שומרים, נפשוט על המחסנים ונחרים את התוצרת. המטרה: להתמודד עם המחסור בבתי המרקחת. המהלך צפוי להוביל לעליית מחירים חדה.

משרד הבריאות מאיים על יצרני הקנאביס הרפואי: אם לא תספקו מיד מוצרים לבתי המרקחת, נפשוט על המחסנים והמפעלים שלכם.

בפגישה שנערכה הבוקר והסתיימה לפני שעה קלה נקבע כי משרד הבריאות “תפס” למעשה את כל הקנאביס שבמחסנים, לפי נוהל למצב חירום.

בנוסף נקבע שניתן למכור מעתה קנאביס בבתי מרקחת גם אם מדובר בתוצרת מהאסדרה הישנה, ולגבות עליו כל סכום שרוצים. החל מה-1.9 כל התוצרת צריכה להיות בתקן IMC-GMP.

הדברים נאמרו בדיון שנערך בשעה זו במשרד הבריאות על ידי המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ׳ איתמר גרוטו ועל ידי מנהל היק”ר יובל לנדשפט, זאת לאור המחסור בבתי המרקחת.

“על פי הוראות האמנה מותר לתפוס את החומר, ואנו מודיעים שמעכשיו אנחנו תופסים את כל החומר במדינת ישראל,” אמר לנדשפט.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
“אנו מודיעים שמעכשיו אנחנו תופסים את כל החומר במדינת ישראל” – יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

בעניין העיכוב של הייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל נקבע כי משרד הבריאות ינסה לשכנע את הרשויות האירופיות “ליישר קו” עם התקינה הישראלית.

“הודענו למגדלי הקנאביס כי עליהם להעביר את כל הקנאביס לבתי המרקחת, כדי שכל מי שנזקק לקנאביס רפואי יוכל לקבל את זה בלי עיכובים,” מסר סגן השר ליצמן הערב.

מהלך זה לדעת מומחים לא סביר שיתקיים בקרוב ועל כן הייצוא יתעכב. הבשורה הטובה היא שיהיה למטופלים מספיק סחורה שלא תצא לייצוא ותישאר בארץ. מנגד, עבור המשקיעים ושווי החברות בבורסה, מדובר ככל הנראה בפגיעה קשה שצפויה.

ההחלטה מגיעה בעקבות המחסור כאמור, שלטענת משרד הבריאות נגרם בגלל שהחברות מעדיפות להמשיך לספק את הסחורה במסגרת האסדרה הישנה – כלומר ישירות למטופלים ולא דרך בתי המרקחת.

לטענת המשרד מלבד שני היצרנים “שאיפה לחיים” ו”שיח”, המספקות מזה כארבעה חודשים את הסחורה לבתי המרקחת, שאר היצרנים שומרים את האספקה במחסנים ומסרבים לשחררו לבתי המרקחת ולכן נגרם המחסור.

ממידע שהגיע למגזין קנאביס עולה כי במשרד הבריאות מעריכים שהחברות מחזיקות בכ-7 טון קנאביס רפואי במחסנים ומסרבות לספקו לבתי המרקחת.

ככל הנראה ישנן שתי סיבות מרכזיות בגללן החברות מסרבות לשחרר את האספקה: האחת היא כלכלית – במסגרת האסדרה הישנה היצרן מקבל את כל התשלום אליו, בעוד באסדרה החדשה הוא מקבל אחוזים בודדים כשהחלק הארי הולך לבתי המרקחת ושאר החוליות בשרשרת הייצור.

הסיבה השנייה היא חשש שמא הפניית הסחורה לבתי המרקחת תגרום למחסור הפוך, אצל המטופלים שעדיין נמצאים באסדרה הישנה. נכון להיום רק כ-10% מהמטופלים עברו לאסדרה החדשה והעברת סחורה אליהם עלולה לגרום לחסר אצל מי שעדיין מקבלים ישירות מהספקים.

לאחרונה האריך משרד הבריאות את האסדרה הישנה עד 31.12 וביטל זמנית את התכנית לחייב את כלל המטופלים לעבור לאסדרה החדשה עד סוף החודש (31.8), זאת כאמור בעקבות המחסור.

יש לציין שמשרד הבריאות עדיין לא הטמיע את התכנית לפיקוח מחירים על הקנאביס הרפואי, כך שהעברת המטופלים בכח אל בתי המרקחת תגרום לעלייה חדה בתשלומים עבור הטיפול. מהלך זה של פיקוח מחירים לא עתיד להיכנס לתוקף בקרוב ועל פי הדברים בדיון נראה שייתכן ומשרד הבריאות אף זנח את הרעיון הזה.

גורם שנכח בדיון מסר למגזין קנאביס כי ההערכה היא שההחלטה מגיעה בעקבות התערבות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהודיע בשבוע שעבר כי הוא החליט לבחון את הבעיות בענף. “הוא כנראה הוריד הנחיה שבבתי המרקחת תהיה סחורה ולכן הגיעה ההנחיה החדשה,” אומר גורם בענף.

לדברי הגורם המהלך יוביל לעליית מחירים קשה, ואף שנושא המחסור לא ייפתר. “המהלך הזה מורכב מביורוקרטיה שכוללת הנחיות של העברת הקנאביס בין חוליות הייצור רק בכפוף לאישור היק”ר. רק לאחר אישור ניתן לבצע את המעבר. מדובר בהליך שיעכב את כל הפרוצדורה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר