משרד הבריאות לחולה שביקשה קנאביס: “קודם עוד נרקוטיקה”

חולה שנטלה עשרות תרופות אופיאטיות במשך תקופה ארוכה קיבלה סירוב לקנאביס רפואי כי “לא לקחת מספיק תרופות אופיאטיות” – וזאת למרות המלצת רופאיה ולמרות ששלחה את פירוט התרופות שקיבלה. “לא האמנתי למשמע אזניי, מתי יספיק להם, כשאמות?” היא אומרת..

רק הבוקר דווח כי 99% מהרופאים בארה”ב מספקים עד פי 10 יותר תרופות מהנדרש, ומשרד הבריאות הישראלי מראה מדוע זה כנראה ככה גם בישראל.

עינב מוגרבי, תושבת מרכז הארץ בת 33 הסובלת מכאבים חריפים שנובעים מפריצות דיסק ומטיפול רפואי כושל שעברה, סורבה מלקבל רישיון קנאביס רפואי – למרות המלצת הרופאים ולמרות שטופלה בעשרות סוגי תרופות ממכרות – כי לא נטלה מספיק נרקוטיקה, כך לדברי ד”ר מיכאל דור, מנהל יק”ר.

במכתב הסירוב שקיבלה עינב הופיע ההסבר המפתיע: “לא טופלת כלל באופיאטים… נדרש מיצוי טיפול קונבנציונאלי ובכלל זה נרקוטיקה במשך ובמינון משמעותיים” – וזאת למרות שבצמוד לבקשתה לקנאביס רפואי הופיעה רשימת תרופות אופיאטיות ארוכה בהן השתמשה וכן המלצת רופאים מומחים.

“קחי יותר נרקוטיקה”

בין התרופות שנטלה עינב בשנים האחרונות: ‘בטרן’, ‘אינדוביז’, ‘פרקוסט’, ‘רוקסט פלוס’, ‘דפלפט’, ‘גבפנטין’, ‘טרמדקס’, ‘ליריקה’, ‘סימבלטה’ ותרופות רבות נוספות. במהלך תקופה זו התדרדר מצבה הרפואי בצורה משמעותית, היא איבדה 17 ק”ג ממשקל גופה, וכן נגרמה לה דלקת קיבה חמורה, כך על פי חוות דעת שמסרו לה 2 מרופאיה המטפלים.

עינב מוגרבי - לפני ואחרי 18 חודשים של טיפול במשככי כאבים
עינב מוגרבי – לפני ואחרי 18 חודשים של טיפול במשככי כאבים

“בנוסף לכל תופעות הלוואי הנוראיות, לא היה אף לא כדור אחד שהצליח לעזור לי בכאבים מבלי להשבית אותי למיטה או כדור שבאמת פתח את התיאבון, או עזר לישון כמה שעות בלילה,” היא מספרת בראיון שערכנו עמה. “שום כדור ושום כימיקל שרשמו לי הרופאים לא נתן מענה.”

“מעדיפים לטפל בי עם מורפיום”

במהלך הטיפול התרופתי המסיבי, החלה עינב לטפל בעצמה באמצעות קנאביס, וגילתה כי הטיפול יעיל בהרבה לעומת החלופה הכימית. “אני מצליחה לעשות פעילות שגרתית בצורה תקינה סוף סוף,” אמרה. עם זאת כשניסתה לקבל המלצה רפואית לטיפול מסודר בקנאביס, היא נתקלה ביחס הבעייתי של מערכת הבריאות לנושא.

חלק מהתרופות שנרשמו במהלך הטיפול - "המיצוי התרופתי יגיע כשאמות?" (מסורבת רישיון קנאביס: "המיצוי התרופתי יגיע כשאני אמות?")
חלק מהתרופות שנרשמו במהלך הטיפול – “מעדיפים לטפל בי עם מורפיום”

“כמה רופאים שונים יצאו מגדרם כדי להסביר לי עד כמה קנאביס רפואי זה מסוכן, ושורף תאים חיוניים במוח,” היא מספרת, “הסתכלו לי בעיניים ואמרו לי שהם מעדיפים לטפל בי עם מורפיום ולא עם קנאביס.”

למרות הקשיים, הצליחה עינב לקבל לבסוף המלצה לקנאביס רפואי ממרפאת הכאב של קופת החולים “מכבי”, אליה הצטרפה מספר ימים לאחר מכן המלצה נוספת החתומה על ידי אורתופד מומחה שהעריך כי הקנאביס הוא “התרופה היחידה שמומלצת במצבה הרפואי”.

לאחר צליחת הקשיים וקבלת ההמלצות, הגישה עינב בחודש שעבר בקשה למשרד הבריאות לקבלת רישיון קנאביס, לצד כל המסמכים הנדרשים.

אך יחידת הקנאביס הרפואי (יק”ר), שממשיכה כך נראה למרר את חייהם של חולים המבקשים רישיון לקנאביס רפואי, דחתה אמש (א’) את בקשתה.

היק”ר: “לא טופלה כלל באופיאטים”

למרות ההמלצה המפורטת מרופאיה, ועל אף דו”ח רכישת התרופות הארוך שהגישה עינב ליק”ר (ראו מטה) ומפרט את כל עשרות התרופות שצרכה במהלך התקופה, קבע היק”ר כי “החולה לא טופלה כלל באופיאטים” וכי עליה לעבור מיצוי תרופתי לפני בקשת הרישיון.

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/Prescription_Log.pdf

“התקשרתי למוקד שלהם כדי לברר מה קורה עם הבקשה, ונמסר לי שטרם פניה לאישור קנאביס נדרש מיצוי טיפול קונבנציונלי, הכולל נטילת נרקוטיקה במשך ובמינון משמעותיים,” היא מספרת, ומוסיפה, “לא האמנתי למשמע אוזניי, איך ייתכן שאחרי כל התרופות שלקחתי עד עכשיו, פשוט אומרים לי להמשיך לקחת?”

“אני מיואשת לחלוטין ולא מבינה איך האטימות המערכתית הזו יכולה להימשך כשמדובר באנשים חולים וסובלים,” הוסיפה, “מתי המיצוי התרופתי יגיע, כשאני אמות?”

ברקת שיף
ד”ר ברקת שיף-קרן

“כל הכדורים שקיבלה המטופלת, כגון ‘פרקוסט’ ו’פנטניל’, מוגדרות כמשככי כאבים אופיאטיים חזקים,” מבהירה ד”ר ברקת שיף בשיחה שערכנו עמה הבוקר.

שיף אמנם אינה הרופאה האישית של עינב, אך בהחלט מכירה היטב את סוגי התרופות שנטלה. “לעניות דעתי המטופלת קיבלה את כל המיצוי התרופתי שניתן לרשום לחולת כאב, ואין טעם להמשיך את הטיפול בתרופות דומות.”

הפוסט שפרסמה עינב בפייסבוק וגרף מאות תגובות ושיתופים:

מהו מיצוי?רציתי לשתף ולפרוק את תחושת הזעם והכעס שאני חווה ברגעים אלה.שמי עינב אני בת 33 והסיפור שלי מתחיל לפני מעל שנה…

Posted by Einav Mugraby on Thursday, March 24, 2016

 

ראו עוד:
“הספר הירוק”: כך רופאים יספקו קנאביס לחולים
קופות החולים: “אלפי בקשות נאבדות במשרד הבריאות”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר