משרד הבריאות לבג"ץ: "אין מחסור בקנאביס רפואי"

משרד הבריאות מציג את העדכון הראשון מתוך סדרת העדכונים החודשיים שדרשו שופטי בג"ץ בדיון שנערך בחודש שעבר. עיקרי הטענות: אין באמת מחסור, המטופלים ממשיכים לעבור לבתי המרקחת, מנסים להוריד מחירים.

משרד הבריאות מסר לפני שעה קלה את תשובתו לבג"ץ בה קבע כי בניגוד לטענות הנשמעות אין באמת מחסור בקנאביס וכי ייתכן שהמטופלים המתלוננים מתכוונים למחסור במוצרים ספציפיים או בבית מרקחת ספציפי.

אין באמת מחסור?

"מתוך מכלול הנתונים הקיימים כעת לא קיים מחסור כולל כלשהו בגידולים, חומרי גלם ומוצרים מוגמרים", זאת לדברי המשרד מבדיקות שבוצעו בשטח בנקודות האספקה השונות. יתרה מכך קובע משרד הבריאות כי מבחינת היקף הגידולים ישנה עלייה בקצב – אף יותר מקצב הגידול במספר המטופלים.

"משמעות הדברים," לטענת המשרד, "היא כי פוטנציאל האספקה הקיים מן המגדלים הותיקים עולה כבר היום על הדרישה הקיימת". גם לגבי המפעלים קובע משרד הבריאות כי יכולות הייצור מאפשרות נכון להיום לעמוד בדרישות הייצור בהתאם למספר המטופלים.

"לפיכך עמדת משרד הבריאות היא כי אין מחסור כללי במוצרי קנאביס רפואי וכי הטענות בדבר מחסור במוצרים מופנות למחסור במוצרים ספציפיים של יצרנים ספציפיים או למחסור בבית מרקחת כזה או אחר," כך בתשובת משרד הבריאות לבג"ץ.

לדברי המשרד המחסור הנקודתי מתייחס למוצרים ספציפיים, תפרחות עתירות THC שריכוז החומר הפעיל בהן עומד על כ-20%. עם זאת מודגש כי לא מדובר במחסור כולל בקטגוריית T20 אלא במחסור במוצרים ספציפיים. "משרד הבריאות עוקב אחר המחסור וממפה את הסיבות להיווצרותו," נכתב.

ההסבר למחסור זה בתפרחות עתירות THC נגרם לדברי משרד הבריאות "בגלל כללי האיכות החדשים שהביאו לשיטות מדידה מדויקות יותר כך שמוצרים שבעבר סומנו באופן מטעה כבעלי ריכוז THC גבוה, כלומר T20, הכילו מעשה ריכוז נמוך יותר, כך שבפועל המטופלים לא קיבלו מוצר זה". לדברי המשרד "כעת, מרגע שהמוצרים עוברים בדיקות מעבדה תקינות ומסומנים כראוי, נוצר מחסור לכאורה במוצרים בעלי ריכוז גבוה יותר."

הסבר שני הוא לדברי המשרד שהביקוש למוצרים בעלי ריכוז THC גבוה גדל וזאת לאור כללי הרכש ברשיונות החדשים, המאפשרים לבתי המרקחת לנפק למטופל מוצר אשר מכיל ריכוז THC נמוך יותר מהריכוז אשר קבוע ברשיונו, אך לא מוצר בעל ריכוז גבוה יותר. "לכן ייתכן ונוצרה העדפה ברורה ובקשה לקבל מוצרים עם ריכוז גבוה שכן הדבר מתיר למטופלים גמישות רבה יותר ואפשרות לרכוש טווח רחב יותר של מוצרים".

רוב המטופלים קיבלו רשיונות חדשים

עוד מפרט המשרד כי נכון ליום 1.12 מתוך 61,000 מטופלים הונפקו רשיונות "דור חדש" (בתי מרקחת) ל-18,879 מטופלים שלא החזיקו לפני כן ברשיונות חדשים עד כה ונותרו עוד 8,270 מטופלים שמחזיקים ברישיון "דור ישן" בלבד. יש לציין שמשרד הבריאות שולח את הרשיונות החדשים על דעת עצמו ולא בהכרח בתיאום עם המטופל או הרופא המטפל.

לגבי אותם מטופלים שטרם קיבלו רשיונות "דור חדש" טוען משרד הבריאות כי הסיבות לכך הן שתיים: האחת היא שחלקם מחזיקים ברשיונות "דור ישן" שטרם פג תוקפם, כולל כ-1800 רשיונות של מטופלים אונקולוגיים שבית המשפט האריך את תוקפם עד יוני 2020, והשנייה היא היא שמדובר במטופלים שבחרו מטעמיהם לא לקבל רישיון חדש. "ייתכן כי קיימים גם מטופלים שבחרו שלא לפנות על רקע חוסר רצון לשתף פעולה עם הרפורמה".

משרד הבריאות כמובן מתעלם מהסיבה הנשמעת לרוב והיא המחירים הגבוהים של מוצרי הקנאביס החדשים שעולים היום עד פי 4 ויותר מכפי שעלו באסדרה הישנה, והם שגורמים לכאורה למטופלים לא לרכוש בבתי מרקחת בכלל או לרכוש רק כמות חלקית עקב חוסר יכולת תשלום מלא, המגיע עד אלפי שקלים בחודש.

אי אפשר להוסיף את הקנאביס לסל התרופות

באופן כללי מפרט המשרד כי בחודש ספטמבר סופקו מוצרי קנאביס לכ-80% מהמטופלים ובחודש אוקטובר לכ-71% מהם, הן באספקה באסדרה הישנה והן באסדרה החדשה בבתי מרקחת. משרד הבריאות לא חשף בפני בג"ץ כי במהלך חודש אוקטובר רק 32% ממחזיקי רשיונות האסדרה החדשה מיצו את המרשמים שלהם.

לגבי עליית המחירים החדה והניסיון של משרד הבריאות להביא לפיקוח מחירים, מעדכן המשרד כי הוחלט לפרסם קול-קורא לעוסקים בענף ואלו התבקשו להעביר התייחסויות לעניין פיקוח המחירים עד 1.12. במקביל נפגשו מנכ"לי משרדי האוצר והבריאות על מנת לקדם את נושא פיקוח המחירים.

לגבי בקשת בג"ץ לנסות ולקדם הכללת הקנאביס הרפואי בסל התרופות מציג משרד הבריאות את תוצאות העתירה לבג"ץ שהגישה חברת "שאיפה לחיים" בדרישה להכניס את שמן הקנאביס שבייצורה אל הסל. "בית המשפט הנכבד דחה את העתירה תוך שהוא עומד בפסק דינו על מורכבות הסוגיה ומקצועיות ההליכים הננקטים בטרם נקבע סל הבריאות". בנוסף ציינו כי "בית המשפט אימץ את עמדת המדינה לפיה מוצרי קנאביס אינם עומדים כיום בתנאי הסף אותם יש לצלוח לצורך רישום כתכשיר ולכן אינם יכולים לעלות לדיון בועדת הסל".

בנוסף מעדכן המשרד את בג"ץ במפגש שערך עם העוסקים בתחום הקנאביס הרפואי, עם בעלי המפעלים, חוות הגידול ונציגי בתי המרקחת, כמו גם עם נציגי מטופלי הקנאביס הרפואי באותו "שולחן עגול" שנערך ובו נבחרו נציגי המטופלים על ידי משרד הבריאות עצמו ולא על ידי המטופלים. "יוער כי העותרת הוזמנה למפגש שקוים עם המטופלים, אך לא הגיעה," נכתב.

"החולים לא מטומטמים"

עו"ד מרים בריינין, המייצגת בעתירה יחד עם עו"ד יסמין מזרחי, מסרה למגזין קנאביס: "משרד הבריאות כהרגלו, לא רק מנותק מהמציאות אלא מטעה את בית המשפט הנכבד. טענתו כי המחסור הוא במוצרים ספציפיים מעידה על חוסר הבנה בסיסית בקנאביס, שכן ברור כי 'מוצר ספציפי' שלטענתו חסר, הוא תרופה שמקימה מטופל או חולה אונקולוגי על הרגליים או מפסיקה פרכוסים אצל ילד פגוע. ככל שהמשרד ימשיך לטעון כי קנאביס איננו טיפול ייחודי, סובייקטיבי המותאם אישית לכל מטופל באמצעות ניסוי וטעייה, כך ימשיך להוכיח לחוקרים, לרופאים, ולמטופלים את חוסר הבנתו הבסיסית בתחום. וזה גבירותי ורבותיי, מי שאמון על העניין.

עוד הוסיפה עו"ד בריינין כי "בעניין המחירים שמענו רק לפני שבוע את כבוד סגן הנשיאה מלצר מזהיר את המדינה מפני האמרת מחירים ושגשוג השוק השחור והנה רק אתמול ראינו את האטרקטיביות של טלגראס על פני ה'שירות' המדהים שמקבלים המטופלים הכי קשים בישראל מהמדינה. ברגעים שכאלה, אני מתביישת במדינה שכך נוהגת עם חוליה, מבינה את מי שלוקח את החוק בידיים ובטוחה שבג"ץ, בהרכב השופטים מלצר הנדל וסולברג, שכבר הבינו את גודל האסון, יתנו החלטה כבר בימים הקרובים שתפסיק את הקטסטרופה עליה אנחנו מתריעים חודשים."

לגבי טענות משרד הבריאות על כך שהעותרת לא השתתפה בדיוני 'השולחן העגול' משיבה עו"ד בריינין, בסרקזם, כי "אנחנו שמחים לשמוע שהשולחן העגול הבא יתקיים בפורמט פייסבוק לייב. ברור שזאת הדרך הכי נכונה לקיים דיאלוג מקצועי על רופאים, קלינאים והמטפלים בקנאביס המיוצגים בבג"ץ על ידי העמותה, שכבר שנים מתריעים מהאסון אותו המשרד מקדם, באמצעות וועדות בכנסת, שדולת הקנאביס, פגישות עם אנשי מפתח והעוסקים בתחום."

לדבריה "'שולחן עגול' שינוהל באמצעות הפייסבוק לייב הוא עוד דרך לשחרר כמה הבטחות לאוויר ולמסך את עיני החולים שמוכנים בשלב הזה לעבור על החוק, לעשות דברים שלא ייעשו והכל כדי לחזור לשגרת חיים מינימאלית שמופרת ברגל גסה על ידי המשרד שאמור לדאוג לבריאות הציבור. חבל שהמדינה לא מבינה את תפקידה בשמירה על אמון הציבור, עושה שימוש ציני במטופלים, מבטיחה הבטחות, מקדמת מטופלים בולטים ברשתות חברתיות רק בשביל לגרוף כמה לייקים ומחיאות כפיים. בל נשכח שהחולים, חולים. לא מטומטמים."

עדכון (3.12): מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי משרד הבריאות שיקר לבג"ץ (פרטים כאן).

חדשות
Back to top button