טוען...

משרד הבריאות יבחן שינוי במדיניות: קודם קנאביס – אחר כך תרופות

כדי לצמצם את תופעת ההתמכרות למשככי כאבים צפויה בקרוב ועדה מיוחדת במשרד הבריאות להמליץ על שינוי מדיניות דרמטי: קנאביס, המוגדר כיום כטיפול "קו אחרון" שניתן רק לאחר שנה של שימוש באופיאטים, יוגדר כטיפול "קו ראשון" ויינתן קודם לתרופות. המלצה נוספת: יצרני התרופות יידרשו להציג סמלילי אזהרה על גבי אריזות התרופות, בדומה לאזהרות על טבק ומוצרי מזון

פרסום ראשון: ועדת האופיואידים של משרד הבריאות צפויה להמליץ בקרוב לראשי משרד הבריאות להפוך את הסדר הקיים: במקום הנוהל הקובע כיום כי קנאביס רפואי הוא “טיפול קו אחרון” וכי על המעוניין במרשם קנאביס רפואי להיות קודם מטופל במשך שנה לפחות במשככי כאבים אופיואידים המכילים חומרים נרקוטיים ממכרים שעלולים אף להוביל למוות ממנת יתר, יוצע הקנאביס לסובלים מכאבים כרוניים כ”טיפול קו ראשון”, לפני מעבר לשימוש בחומרים הממכרים המקובלים (“תרופות”).

הצעה מעניינת נוספת שככל הנראה תזכה לדירוג גבוה מצד חברי הועדה כפתרון יעיל להתמודדות עם מגפת האופיואידים ותוצג כהמלצה למשרד הבריאות, תהיה לחייב את יצרני התרופות להציג על גבי אריזות התרופות סימוני אזהרה (“סמלילים”) שיבהירו שמדובר בחומרים ממכרים ומסוכנים, זאת בדומה לסמלילי אזהרה המוצגים על אריזות סיגריות, אלכוהול, קנאביס, ולאחרונה גם על מוצרי מזון.

ועדת האופיואידים, שהוקמה לפני כשנתיים על רקע ממצאי דו”ח ה-OECD שדירג את ישראל במקום ה-1 בעלייה בשימוש במשככי כאבים נרקוטיים, הוקמה כדי למצוא פתרונות להתמודדות עם התופעה הגוברת של שימוש לקוי והתמכרויות לתרופות מרשם ומשככי כאבים אופיאטים. בראש הועדה עומד ראש האגף לרפואה קהילתית במשרד הבריאות ד”ר הדר אלעד, שסירב להתראיין לידיעה זו.

אופיואידים ואופיאטים נמצאים ברוב ה”תרופות” המיועדות לטיפול בכאב, כגון פנטניל, אוקסיקודון, פרקוסט, טרמדקס ועוד. הם נחשבים לחומרים רעילים וממכרים והתמותה בקרב המשתמשים בהם גבוהה עד פי 20 מאשר באוכלוסייה הכללית. בארה”ב אף הוחלט בשנת 2017 להגדיר את תופעת ההתמכרות לחומרים אלה כ”מגפה” וכמצב חירום וסכנה לבריאות הציבור.

שינוי כמו זה שצפוי להיות מוצע, הוא בעל משמעות עצומה לא רק מהזווית של הפחתת הסיכון להתמכרות לחומרים אופיואידים רעילים, אלא גם לנגישות לקנאביס למבוגרים. נכון להיום מתוך למעלה מ-90,000 המחזיקים ברישיון קנאביס רפואי בישראל מעל ל-50% מחזיקים בו בגלל סעיף של כאב כרוני, כלומר, בכפוף להטמעת השינוי, המספר הזה צפוי לגדול משמעותית.

לפני כשנתיים, עם הקמת הועדה, אמר חבר הועדה אביתר סמולסקי, יו”ר הקרן לליווי חולים נרקוטיים, בריאיון לערוץ 11, כי “משכך הכאבים האופיאטי על כל צורותיו הוא נשק כימי הרסני שמשמיד את החברה הישראלית מבפנים”. לדבריו “ידוע כי יש זליגה של משככי הכאבים האופיאטים לשוק סמי הרחוב בשיעורים לא מבוטלים וכל כלי במלחמה למיגור התופעה הוא בעל חשיבות עליונה”.

גורם בועדה מספר למגזין קנאביס השבוע כי במהלך הדיונים האחרונים החליט יו”ר הועדה ד”ר אלעד לאסוף כ-40 מתוך שלל ההמלצות, ולתת לחברי הועדה לדרג את ההמלצות שלדעתם הן היעילות ביותר. לדבריו, ההצבעה עדיין לא נערכה אך “רוח הדברים” נוטה לכך שההצעות הנוגעות להפיכת הקנאביס הרפואי לטיפול קו ראשון במקום קו אחרון ולחובת הצגת סמלילי אזהרה על תרופות זוכות לתמיכה הרחבה ביותר.

לדברי גורם נוסף בועדה עמו שוחחנו “אין אפילו צורך בחקיקה בשביל זה, זה ברמת תקנות, כל מה שצריך הוא החלטה של שר הבריאות”. עוד לטענתו, העובדה שלמשרד הבריאות צפוי להיכנס בקרוב שר בריאות חדש, יו”ר מרצ ניצן הורוביץ, מהווה גורם שמשפר את הסיכוי שהמלצות הועדה כולל אלו בדבר הקנאביס הרפואי וסימוני האזהרה, אכן יתקבלו.

דו”ח שפירסם מבקר המדינה בשנת 2019 הציג ביקורת חריפה כלפי משרד הבריאות על כך שלא ביצע כל מעקב ולא ידע כמה מכורים לתרופות יש בישראל. ביקורת זו היתה אחת הסיבות להקמת “ועדת האופיואידים” ע”י מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן טוב. מחקרים מהשנים האחרונות מצאו ירידה בשימוש במשככי כאבים ככל שהשימוש בקנאביס נגיש יותר.

משרד הבריאות מסר בתגובה כי “הועדה לא סיימה את הדיונים ולא ידוע עדיין אילו המלצות יוגשו בסופה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר