משרד הבריאות חתך ב-50% את רישיון הקנאביס של בן 95

'עם הקנאביס הוא נולד מחדש - האם יורידו ככה מינון לתרופה אחרת?' תוהה בתו של יחיאל, בן 95 הסובל מכאבים, שמשרד הבריאות חתך את רישיון הקנאביס שלו בחצי.

יחיאל צארום, בן 95 הסובל מכאבים, נאלץ להסתפק ב-20 גרם קנאביס לחודש במקום ב-40 גרם כפי שקיבל עד כה – זאת בהחלטת משרד הבריאות.

צארום, המטופל בקנאביס רפואי מזה 3 שנים, איבד 30 קילוגרמים ממשקלו בטרם החל בטיפול בקנאביס, כך לדברי בתו, אושרת, שהתראיינה בכתבתו של איתי עמיקם באתר Ynet.

יחיאל צארום
יחיאל צארום, בן 95: רישיון הקנאביס שלו נחתך ב-50% חד-צדדית

קיצוץ המינון עליו הורה משרד הבריאות חד-צדדית מצטרף למדיניות חדשה של היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר), כפי שנחשף שוב השבוע במקרה של חולה סרטן מוח שרשיונו נחתך ב-85%.

פניותיהם של יחיאל ובני משפחתו למשרד הבריאות בדרישה להשיב את מינון הטיפול למינון שקבעו רופאיו של החולה נפלו על אוזניים ערלות, כך על פי הדיווח.

“לא ברור על סמך מה מישהו במשרד הבריאות החליט לשנות לאבא שלי את הטיפול,” אומרת אושרת. “האם יעלה על הדעת שגורם כלשהו ישנה באופן חד צדדי ובלי הנחיה מרופא מינון לתרופה נגד כולסטרול או לחץ דם?”

בפנייה שלה למשרד הבריאות הסבירה אושרת כי הטיפול החזיר את אביה לחיים. “הכאבים גרמו לו לנבול מול העיניים שלנו,” היא אומרת. “הרופא שלו המליץ לו על קנאביס רפואי, זה עשה לו פלאים, הוא חזר לעשות פעילות גופנית כל יום והמשקל שלו עלה, הוא הולך לקאנטרי כל יום לשחות ושמחת החיים שלו חזרה – זה כאילו הוא נולד מחדש”.

אושרת מפרטת כי מינון הטיפול של אביה עלה בהדרגה עד ל-40 גרם תפרחת קנאביס בחודש, אך בהארכת רישיון הטיפול האחרונה הפחיתו ביק”ר את מינון הקנאביס של יחיאל ל-20 גרם תפרחת ו-20 גרם שמן בחודש.

לדבריה השינוי במינון נעשה באופן חד צדדי וללא המלצת רופא, וכן כי אביה אינו מסוגל לצרוך את שמן הקנאביס בגלל שהטיפול גורם לו לבחילה, כך על פי הדיווח.

“פנינו למשרד הבריאות והסברנו להם ש-20 גרם בחודש לא מספיקים לאבא שלי, אי אפשר ככה לקצץ בחצי את מינון התרופה של אדם שהתרגל אליה. הרופא שלו גם פנה למשרד הבריאות, אבל הם לא החזירו את המינון המקורי.”

“אחרי מספר פניות הם הסכימו להעלות את מינון התפרחת ל-30 גרם. הם נימקו את ההחלטה בכך שאבא שלי צריך להתרגל למינון הגבוה. להתרגל? הוא כבר מטופל יותר משנה במינון של 40 גרם חודש. מה פתאום מישהו מחליט שצריך להרגיל אותו למשהו אחר? על סמך מה מתקבלת החלטה כזו? זה שרירותי לחלוטין ומנוגד להמלצות הרופאים”, מסבירה הבת.

אושרת מוסיפה ותוקפת את החלטת משרד הבריאות: “איפה האנושיות? איפה חוק זכויות החולה? אנחנו בסך הכל דורשים את הטיפול שהרופא שלו המליץ עליו. כל הפניות שלנו למשרד הבריאות ולסגן השר יעקב ליצמן לא הועילו, אבל אני הולכת להילחם בשביל אבא שלי”.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי “מטעמי חיסיון ופרטיות ומדיניות ציבורית רפואית – משרד הבריאות לא מנהל שיח על מטופלים ספציפיים בתקשורת”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר