משרד הבריאות חושף: קופות החולים נגד קנאביס רפואי

נציגי משרד הבריאות חשפו הבוקר בדיון בועדת הסמים כי קופות החולים משקרות בגלוי ופוגעות בטיפול בחולים באופן מודע. "אנחנו לא יודעים מה לעשות," הסבירו נציגי המשרד ליושבת ראש הועדה הנדהמת, שתפנה כעת לשר הבריאות ליצמן להטיל סנקציות על הקופות. עוד עלה בדיון נושא הכשרת הרופאים לאספקת מרשמים לקנאביס רפואי וכן הדרישה להקל בתנאים לקבלת רישיונות קנאביס לסובלים מפוסט טראומה. ארגון הרופאים צפוי לנהל את הכשרת בעלי המקצוע בענף.

דיון בועדת הכנסת הבוקר חשף עדות חריגה, כשמנהל היחידה לקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות, יחד עם היועצת השפטית שלו, התחננו לעזרה מוועדת הסמים בטיפול בקופות החולים המשקרות להם בנוגע לטיפול בקנאביס רפואי ואינן פועלות על פי הנהלים.

במהלך הדיון נחשף כי בניגוד להצהרה לפרוטוקול שנתנו נציגי הקופות, בפועל הן נותנות הוראה לרופאיהן שלא לאפשר טיפול בקנאביס. יו"ר הועדה זנדברג הודיעה כי תפעל מיד מול שר הבריאות ליצמן.


(הודעת נציג משרד הבריאות בדקה 30:00)

קופות החולים משקרות

כזכור לפני מספר חודשים, במהלך דיון שהוקדש כולו לשאלה מדוע קופות החולים מסרבות לחולים לקבל טיפול בקנאביס רפואי, הצהירו לפרוטוקול נציגי הקופות שאין, לא היתה ולא תהיה כל הוראה לרופאים שלא לספק טיפול והמלצות לקנאביס רפואי לחוליהם, בהתאם לנהלי משרד הבריאות.

במהלך אותו דיון אף הדגיש סמנכ"ל משרד הבריאות שכבר הספיק לסיים את תפקידו מאז, ד"ר בועז לב, כי יורה לכל מרפאות הכאב לפתוח שוב את שעריהן בפני כל חולה, ללא כל אפליה. "לא ייתכן שמרפאות כאב יחליטו לסגור שעריהן, זה אינו הליך תקין," אמר.

הבוקר בועדת הסמים של הכנסת, שלושה חודשים אחרי, מתלוננים בכירי משרד הבריאות עצמם כי קופות החולים מסרבות לאפשר לרופאים לספק טיפול בקנאביס.

"הם מסרבים גם לחדש רישיונות"

"אנחנו רוצים לקדם את תכנית הכשרת הרופאים לספק קנאביס רפואי אבל אני נתקל בבעיה עם קופת חולים כללית ועם הפסיכיאטרים," אמר מיקי דור, מנהל היחידה לקנאביס רפואי. "אני מבקש מהועדה לעזור עם עניין קופות החולים שאסרו על הרופאים לספק קנאביס. הוצאנו מכתב לקופות החולים לבטל את ההוראה הזו, אבל היום עדיין הן לא מאשרות לרופאים לספק רישיונות קנאביס."

דוקטור מיכאל (מיקי) דור
ד"ר מיכאל דור – מנהל יק"ר

"הצרה הגדולה יותר היא שהם מסרבים אפילו לחדש רישיונות שכבר ניתנו. אנחנו נאלצים לעשות מעקפים כדי לנסות," הוסיף.

יו"ר הועדה תמר זנדברג נחרדה מהגילוי: "היו כאן נציגי קופות החולים והבטיחו שדבר כזה לא יהיה. אתה אומר לי עכשיו שהם לא נותנים? קופות החולים לא מאשרות לרופאים לספק טיפול רפואי לחולים שלהם?! אין למשרד הבריאות סנקציות בנושא הזה? מה אתה אומר לי? אם משרד הבריאות היה שומע שקופות החולים לא מוכנות לספק תרופה לסוכרת הוא היה מתעלם? יש תרופות מסוכנות אחרות ויש אחוזי זליגה גבוהים של תרופות מרשם. האם יעלה על הדעת שקופת חולים תסרב לרשום טיפול רפואי לחולה? מה מידת הפיקוח של משרד הבריאות על קופות החולים?"

"אני מתקשה לענות," השיב לה ד"ר דור והפנה אותה אל היועצת המשפטית של המשרד: "לא יכולה לתת תשובה," אמרה היא.

רק לאחר בדיקה עם היועצת המשפטית של הועדה הסתבר ש(מן הסתם) לשר הבריאות ולמנכ"ל יש סמכות לאכוף עבירה כזו על הנהלים. "קופות החולים פועלות בניגוד לטובת חוליהן ויש סמכות למנכ"ל המשרד ולשר הבריאות לפקח על זה," קבעה זנדברג, "אני מבינה ד"ר דור שפנית למנכ"ל ולאור מה שנראה כאן, גם אנחנו נפנה למנכ"ל המשרד. אנחנו מבקשים ממשרד הבריאות להפעיל את סמכותו. ישבו כאן מנהלים מקופות החולים, גם מ'כללית', וכאן אנחנו מגלים שזו כנראה לא אמת. אני מזועזעת מהמצב הזה."

"התכנית להכשרת רופאים נעשית במחשכים"

במהלך הדיון טענו רופאים ומומחים בתחום הקנאביס שמשרד הבריאות, שבימים אלו עובד על רפורמת הקנאביס החדשה, לא משתף אותם בתכניות ההכשרה ואינו נעזר בידע הרבה שנצבר במהלך השנים. עוד נחשף כי

עוד נחשף שהסתדרות הרופאים הישראלית (הר"י) – שבמשך שנים פעלה באופן אקטיבי נגד הרחבת הענף ונגד הטיפול בקנאביס רפואי – היא זו שתקבל לידיה את אחריות הקמת מערך ההכשרה לרופאים שיספקו מרשמי קנאביס רפואי.

"לתת להר"י לעשות את ההכשרות לרופאים שיטפלו בקנאביס, זה נזק גדול," אמר ד"ר איליה רזניק, מומחה לפסיכאטריה ומטפל בקנאביס רפואי. "זה ארגון שמתנגד והתנגד לנושא וזה לא ראוי. אף אחד לא חושף מה יהיה בהכשרות ואיך להשתתף בהן. יש לשתף את פורום הקנאביס הרפואי, כולל הרופאים המטפלים, בתכניות. אני מקבל 8 הפניות ליום, אנחנו רוצים שתחלקו את העוגה. זו בושה וחרפה שלא מצאתם לנכון לשתף אף אחד מהרופאים שטיפלו ב-8 השנים האחרונות. רופאים שטיפלו ובעלי ניסיון. אתם סוגרים דברים במחשכים. מי שידריך את הרופאים הוא שיקבע את הידע. המחקר שאנו מביאים באלפי דוגמאות טוב וחשוב יותר מכל מיני מחקרים Evidence Based. יש להעביר את הקנאביס לקו טיפול ראשון."

"ד"ר רזניק משקר בועדה," קבע ד"ר מיקי דור מנהל יק"ר. "ש הכשרה, הכל מתוכנן והכל מתקדם. זה נכון שעכשיו העוגה תתחלק ולא תישאר אצל מישהו אחד. אני לא יודע מי ירצה בהכשרות ולא נקבל התערבות של הועדה בתכנים של ההכשרה. השיקולים שלנו יהיו מקצועיים בלבד. אני הולך בכל שבוע בקופות כדי לספק ולהעביר את הידע. בחודש הבא אפגש עם הפסיכיאטרים כדי לקדם את זה אצלם. המספרים הולכים ועולים והכשרת הרופאים זה מה שחשוב עכשיו."

"להטיל סנקציות על הקופות"

ח"כ זנדברג השיבה: "אתם מתקדמים אבל יש אנשים בעולם האזרחי והרפואי עם המון ידע. למה לא להשתמש בידע הקיים? ההכשרה היא דבר מבורך אבל ביקשנו מכם לשתף את הידע הציבורי. עד שאתם התחלתם להסדיר יש אנשים שטופלו ורופאים שטיפלו. עליכם ללמוד מהם. אני חוששת שדעתם לא תילקח בחשבון בגלל ונדטה של מישהו כזה ואחר."

"בנושא הטיפול בפוסט טראומה בעזרת קנאביס התרשמנו שיש כיוון חיובי, פוסט טראומה הוכרה כהתוויה," סיכמה זנדברג את הועדה. "עם זאת אשים דגש על הנושא של 3 השנים ותק בפוסט טראומה שעל חולים יש להמתין לפני טיפול בקנאביס. אנו מעודדים אתכם להקטין את ההגבלה הזו. מדובר ברף גבוה מדי ואינו סביר בנסיבות אלו. בנושא הכשרות הרופאים – חבל שניאלץ לקיים כאן שוב ושוב דיונים כדי למצות את הידע הקיים, רק בגלל שאתם מסרבים להשתמש בידע הקיים. יש 6 רופאים בכירים, יש ידע מתקדם ונצבר ואני מפצירה מכם להשתמש בידע הזה, כדי הדבר יעשה באופן היעיל ביותר. לגבי קופות החולים – הועדה רואה בחומרה רבה את המידע הלא אמיתי שנמסר מטעם קופות החולים כאילו לא ניתנה הנחיה לרופאיהם שלא לטפל בקנאביס. משרד הבריאות עצמו מתלונן על כך. אנו דורשים משר הבריאות להטיל סנקציות נגד קופות חולים המורות לרופאיהן שלא לספק תרופות מסויימות לחוליהם.

תגובות קופות החולים לדיון בכנסת:

שרותי בריאות כללית ביקשו שלא להגיב לדבריו של ד"ר דור.

מכבי שרותי בריאות מסרה בתגובה: "רופאי מכבי מעבירים למשרד הבריאות המלצות לשימוש בקנאביס רפואי בהתאם לשיקול הדעת הרפואי וכך ימשיכו לעשות. מי שמוסמך לאשר את ההמלצות הוא משרד הבריאות עצמו".

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה: "לא מנענו, אנחנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות".

מקופת חולים לאומית נמסר בתגובה: "ככל שמדובר בקנאביס רפואי, לא מדובר בתרופה הרשומה בפנקס התרופות של מדינת ישראל ולכן לא מדובר בניפוק מרשם לתרופה. לקופת החולים אסור על פי חוק לתת מרשם רפואי לקנביס רפואי או להחזיק בבתי המרקחת שלהן קנביס רפואי. כמו כן, השירות של המלצה לרישיון לקנאביס רפואי או הארכתו אינם כלולים בסל הבריאות של מדינת ישראל".

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט