מגלגל...

המשטרה הורתה לסגור את חוות קנאפארם: “ליקויים במניעת זליגה”

חוות קנאביס אלמונית יחסית השוכנת בכפר הנוער מאיר שפיה קיבלה ממשרד הבריאות הנחיה להיסגר ולהשמיד את צמחי הקנאביס לאחר ביקורת שנערכה במקום על ידי המשטרה ובה נמצאו ליקויי אבטחה. היא הגישה עתירה לבית המשפט שעצר את המהלך זמנית לפחות עד תגובת המשטרה בתוך שבועיים

חוות הקנאביס הרפואי החדשה קנאפארם (Cannafarm) השוכנת בכפר הנוער מאיר שפיה הסמוך לזכרון יעקב, וגידלה קנאביס בין השאר עבור חברת קנאשור (Cannassure), עתרה לבית המשפט וקיבלה סעד של צו מניעה זמני כנגד החלטת משרד הבריאות לבטל את רישיונה ולהשמיד מאות שתילי קנאביס במשקל 600 ק”ג המצויים בשטח החוה. 

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר היום (שני) את בקשת הסעד וקבע כי שתילי הקנאביס הרפואי לא יושמדו וזאת למרות דרישת המשטרה ומשרד הבריאות ולמרות שהרישיון לפעילות בתחום הקנאביס של החווה, הפועלת על שם חברת ס.סידן בע”מ, פג אתמול, ב-5.12.21.

“לא יהיה זה מידתי כי תושמד סחורה בשווי מיליוני שקלים רק בשל מחלוקת בין העותרת למשטרה אודות פערי אבטחה (מוכחשים) שיש בחווה,” נכתב בעתירה. “החווה עומדת בכל דרישות נוהל האבטחה של קנאביס. אי מתן צו מניעה על ידי בית המשפט יביא לנזק של מיליוני שקלים ולפגיעה באינטרס הציבורי עת מאות ק”ג של קנאביס רפואי יושמדו חלף אספקתם לציבור החולים הנזקק לטיפול בקנאביס רפואי”.

חוות קנאפארם
חוות קנאפארם
חוות קנאפארם
חוות קנאפארם
חוות קנאפארם
חוות קנאפארם

חוות קנאפארם קיבלה רישיון ראשוני לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי עוד בשנת 2017 ובשנת 2020, משעברה האחריות למתן האישורים לאבטחת החוות לידי משטרת ישראל קיבלה החברה את אישור האבטחה לאחר עריכת מבדק בהתאם.

אך השנה (2021) עם חילופי תפקיד של הקצין האחראי באזור, החלו לצוץ כשלי אבטחה ועל פי האחראי מטעם המשטרה נקבע כי אין מקום לחדש את רישיון החווה.

“ליקויים במניעת זליגה”

בעקבות בקשת המשטרה הוזמנה החברה, בהובלת עו”ד סיון סלמה, לשימוע, במהלכו אמר מנהל היק”ר יובל לנדשפט כי “בוצעה ביקורת פתי של ראש היק”ר ובתנאי האבטחה ישנה רשימת פערי אבטחה וחוות דעת של קצין הקנאביס במשטרה המפרטת ליקויים קיימים בתחום האבטחה וליקויים בטיפול בפסולת / מניעת זליגה”.

רפ”ק ענת חן מיכאלי מהמשטרה ציינה כי פערי האבטחה חוזרים על עצמם מאז ינואר 2021 ו”יש רושם שתחום האבטחה אינו חשוב שכן יש רצף של תקלות אבטחתיות”. עוד לדבריה “המשטרה ערכה שימוע, ניתנה אפשרות לתיקון ליקויים, לא נעשה דבר”.

עוד ציינה רפ”ק מיכאלי כי “נעשתה החלטה חד צדדית וללא אישור לצמצם את תגבור מערך האבטחה ביום ובלילה ונמצא שהיו מאבטחים ללא אישור והסמכה, יש סכנה לשלום הציבור”.

למשל, בצו הפסקה מנהלי שניתן לחוה בחודש ספטמבר נכתב כי “בביקורת פתע על כי בעמדת המאבטח נכח המאבטח ראמזי חוגיראת ללא נשק, שמסר שגם שני המאבטחים הנוספים במשמרת בלילה יהיו ללא נשק”.

לאחר שהחברה פעלה לתיקון הליקויים כפי שהוצגו בשימוע, נערך לה מבדק מחדש על ידי המשטרה, אולם לאחר סיום המבדק, לטענת החברה המשטרה לא העבירה את הדו”ח לידיה.

במקום זאת, המשטרה העבירה את הדו”ח למשרד הבריאות ובעקבות הממצאים בדו”ח החליט משרד הבריאות לא לחדש את רישיון הגידול של החווה.

“לדעת היק”ר ומשטרת ישראל ישנו צבר של ליקויים חוזרים ונשנים בהיקף בלתי סביר וחריג ביחס לשאר החוות, המעורר חשש להתנהלות שאינה רצינית מספיק ושאינה עומדת בנדרש בתקינת האיכות,” נכתב בדו”ח מטעם היק”ר. “קיימת דאגה לבריאות הציבור ולשלום הציבור וביטחונו ונראה כי מדובר בדפוס התנהלות קבוע”.

לטענת החברה, שהשקיעה לדבריה “25 מיליוני שקלים בהקמת החווה ו-2 מיליון שקלים באבטחה”, החלטת משרד הבריאות מבוססת אך ורק על עמדת המשטרה ומבלי שניתנה הזדמנות לחברה להעלות טענותיה, במה שמוביל לפגיעה כלכלית קשה בחברה ובעובדיה.

על פי הנכתב בעתירה פקד אביעד כהן מטעם משטרת ישראל פנה אל אחראי חברת האבטחה בחווה, יוסי ליברמן, וביקש להבהיר, כי “אינו האיש הרע בסיפור” ולמעשה “קיבל הוראות מלמעלה”.

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את טענות משרד גדעון פישר ושות’, כי מדובר בפגיעה בחופש העיסוק והזכות לקניין של העותרת ועובדיה, והוציא צו שמונע את השמדת השתילים ואת ביטול מתן הרישיון לחברה, לפחות באופן זמני ועד הודעה חדשה.

השופט דוד גדעוני הורה למשטרת ישראל להשיב תוך שבועיים לעתירה וקבע כי “נראה כי השמדת כל הקנאביס שבחזקת העותרת עלולה להסב לה נזק רב. בנסיבות אלה ועל מנת להימנע מנזק משמעותי כאמור  ניתן צו מניעה ארעי, המתיר לעותרת שלא להשמיד את הקנאביס שבחווה וזאת עד להחלטה אחרת”.

בחברת קנאפארם השקיעו בין השאר לאורך השנים איש העסקים הישראלי-צרפתי פייר ברוך (באוש), הבעלים של רשת בורגר קינג וחברת רותניום ששם כ-10 מיליון שקל, וכן שני משקיעים נוספים שהוא הביא עמו, משפחת גמפל ומשפחת פריאנטי.

משרד הבריאות מסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס בנושא: “הנושא נמצא בבירור. אין אנו יכולים להגיב לפניות בנושאים שעדיין לא התבררו עד תומם; מסחריים, מקצועיים או כלכליים, ובפרט שהינם עניינם של צד ג’ שיכול להינזק קשות מפרסום דבר מה שעדיין נמצא בבירור.”

מהמשטרה נמסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס בנושא: “בשל פעילות החווה בניגוד לתנאי הרישיון ולאחר שנערך שימוע של משרד הבריאות הורה מפקד מחוז חוף כי העסק ייסגר. בכל הנוגע לטיפול בצמחים יש לפנות למשרד הבריאות.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר