מגלגל...

משרד הבריאות החתים עשרות רופאים על מסמך שמעמידם בסכנה פלילית

בין 70 ל-100 רופאי הקנאביס החדשים עומדים בפני סכנה פלילית, לאחר שחויבו לחתום על מסמך סודיות בלתי חוקי לכאורה במהלך קורס שהעביר להם משרד הבריאות. “הופכים את הרופאים לרובוטים של היק”ר,” אומרת ד”ר שיף המסרבת לחתום. במשרד הבריאות מסרבים לתת תגובה אך צפויים לגנוז את המסמך

קורס הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות, המכשיר רופאים לאשר ולהנפיק רשיונות החזקה ושימוש בקנאביס, יסיים בקרוב מחזור נוסף של הכשרות מטעם היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר).

קורס זה, בעל 4 מפגשים שבועיים, מסמיך את 100 הרופאים החדשים לאשר בעצמם רשיונות קנאביס, לאחר שנים בהן רק רופאים בודדים ועלומים היו אלו שאישרו זאת בחדרי חדרים במשרד הבריאות ומבלי לפגוש את המטופלים עצמם.

“הופכים אותנו לרובוטים”

לקראת התנעת רפורמת הקנאביס הרפואי, שאמורה לפחות על פי הבטחות משרד הבריאות להיכנס לתוקפה עד סוף השנה, נערך קורס זה, במסגרתו כ-70 רופאים עד כה למדו כיצד לתפעל תוכנה ייעודית שבנו במשרד ובעזרתה ינופקו הרשיונות.

ברקת שיף
ד”ר ברקת שיף: “זכותי להשתמש בכל מידע שבידי – משרד הבריאות הופך את הרופאים לרובוטים”

אך כעת מסתבר שבמהלך הקורס הפכו למעשה מנהלי היק”ר את הרופאים המשתתפים בו למן עובדים של משרד הבריאות בניגוד לרצונם – ואף העמידו אותם בפני סכנה פלילית של ממש.

מנהל היק”ר יובל לנדשפט, יחד עם היועצת המשפטית של משרד הבריאות עו”ד שרונה עבר הדני, החתימו את בין 70 ל-100 הרופאים על מסמך בלתי חוקי – שהופך אותם בעצם ל’רובוטים’ של המשרד, כפי שמכנה זאת ד”ר ברקת שיף.

גם זה בטח יעניין אותך

כמו חבריה לקורס גם ד”ר שיף, רופאת הקנאביס המפורסמת בישראל, נתבקשה לחתום על המסמך – אך בניגוד לאחרים היא עצמה סירבה לאחר התייעצות עם עורך דין פרטי שהודיע לה כי מדובר במסמך בלתי חוקי שעלול לשים אותה בסכנה.

“זכותי להשתמש בכל המידע”

המסמך, שעותק ממנו הגיע לידינו וכותרתו “התחייבות לשמירת סודיות”, מיועד בכלל לעובדים של משרד הבריאות – מה שלא נכון לגבי אותם רופאים שעוברים את קורס ההסמכה – ובו מובהר כי כל הרופאים החותמים עליו מתחייבים שלא לדבר ולו מילה אחת ולא לחשוף כל מידע ממה שלמדו במסגרת הקורס “בין אם יגיעו לידיעתי בתוקף עבודתי… ובין אם… בכל דרך אחרת.”

מסמך זה, שהוא חלק מנספח נהלי אבטחת מידע של עובדי משרד הבריאות מאוגוסט 2012, הופך למעשה את כל הרופאים משתתפי הקורס שחתמו עליו לעבריינים בפוטנציה, זאת לאור סעיף הקובע כי “…ידוע לי, כי אי מילוי התחייבויותיי הנ”ל מהווה עבירה פלילית… וכי אהיה צפוי לעונשים הקבועים בחוק בגין אי מילוי התחייבויותיי.”

במכתב ששלחה ד”ר שיף למשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו, טענה כי כל המידע שיהיה בידיה או בידיהם של רופאים אחרים שיסיימו את הקורס יהיה תמיד גלוי לקופת החולים בה מטופלים אלו שמגיעים לקבל את הרשיונות.

“אם החולים יסכימו לכך, זכותי להשתמש בכל המידע שבידי לצרכי התייעצות ומחקר,” כתבה והוסיפה כי ההתנייה לחתום על מסמך זה היא תמוהה וכי אין בכוונתה לעשות זאת.

“למה אף אחד לא משלם על הטעות?”

“אמרו לי שאני צודקת ושהמסמך שעליו נדרשתי לחתום לא מתאים וצריך לשנות אותו,” אומרת לנו כעת ד”ר שיף ומספרת כי בתגובה שקיבלה מלשכתו של פרופ’ גרוטו נאמר לה כי הנושא נמצא בבדיקה וכי המסמך ישונה.

“אני לא מבינה איך אף אחד לא משלם על הטעות הזאת,” היא אומרת. “משרד הבריאות שם רופאים בסכנה פלילית ואם לא הייתי מזהה זאת זה היה נשאר כך באופן קבוע. משום מה זה מתקבל בשקט מבלי שאפילו נעשה שימוע בעניין.”

אך גם ללא קשר למסמך עצמו מתעקשת ד”ר שיף שרופאי הקנאביס הרפואי העתידיים הופכים למן עובדים-רובוטים של משרד הבריאות, בעיקר מפאת הרשאות מצומצמות וקשיחות ביותר ששמו להם בתוכנה עמה יאלצו לעבוד מעתה.

“התוכנה הזו לא מאפשרת שיקול מקצועי אישי של רופא, שמכיר את החולים שלו ויודע להמליץ מה הטיפול המתאים עבורם,” היא מסבירה. “התוכנה הופכת אותנו לרובוטים פקידותיים שמסמנים איקסים במחשב ותו לא.”

ממשרד הבריאות סירבו למסור תגובה בעניין.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר