משרד הבריאות החל בהעברה חד-צדדית של אלפי מטופלים לבתי המרקחת

היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות פנתה בימים האחרונים אל חברות הקנאביס בדרישה להעביר לידיה את פרטיהם של אלפי מטופלים. המטרה: העברתם באופן חד-צדדי לאסדרה החדשה עד סוף אוגוסט, מועד כניסת הרפורמה לתוקף. איומים בסנקציות נגד חברות שיסרבו למסור זאת, דווח.

פרטיהם המלאים ונתונים אודות כמות וזני הקנאביס שקיבלו עד כה אלפי מטופלי קנאביס רפואי, הועברו בימים האחרונים מחברות הקנאביס לידי משרד הבריאות.

המטרה: העברת המטופלים באופן חד-צדדי לאסדרה החדשה ולקבלת אספקה בבתי המרקחת, במקום ישירות מהחברות כפי שהיה עד כה במתכונת הנוכחית.

מידע זה נחשף כעת לאחר בדיקת מגזין קנאביס בעקבות פניית מטופלים שקיבלו שיחות טלפון מחברות הקנאביס הרפואי במהלכן נתבקשו למסור מידע אודות השימוש שלהם בקנאביס רפואי.

נציגי היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) העבירו רשימות של מאות עד אלפי מטופלים אל כל אחת מחברות הקנאביס הרפואי הפעילות, וביקשו לדעת באילו זנים ובאילו כמויות משתמשים מטופלים אלו.

“אמרו לחברות לדבר עם אותם מטופלים טלפונית, ולעדכן אילו קטגוריות הם רוצים בהתאם לזנים שקיבלו עד כה,” מסר גורם בענף בשיחה עם כתב המגזין.

יתרה מכך עולה כי על מנת למנוע מראש סירוב של החברות מלספק נתונים אלו איימו לכאורה נציגי היק”ר בראשות יובל לנדשפט כי חברה שלא תעביר מידע זה לא תקבל אישור לחידוש רישיון העיסוק של עובדיה.

“זה הגיע למצב של איומים,” אומרים למגזין קנאביס גורמים המעורים בפרטים. “אמרו להם ‘אם אתם לא מעבירים את פרטי המטופלים, לא תקבלו הארכה של אישורי עובדי החווה’. זו סחיטה באיומים לכל דבר”.

עוד מדווח כי חלק מהחברות מסרבות בינתיים למסור את הפרטים, זאת מחשש לבעיה עם חיסיון רפואי של המטופלים. בנוסף מדווח כי מדובר בעיקר במטופלים של ‘תיקון עולם’ לשעבר.

פרטים אלו נתבקשו כאמור על ידי משרד הבריאות על מנת לנפק לאותם מטופלים רישיונות חדשים הכוללים שיוך לקטגוריות הטיפול החדשות (T/C), בהתאם לנתוני הזנים בהם השתמשו עד כה.

עם זאת, כפי שחשפנו, טבלת הקטגוריות החדשה של משרד הבריאות, המחייבת את המטופלים לקבל זני קנאביס מקטגורייה ספציפית אחת בלבד, אינה מבוססת מדע או מחקר והיא אף גורמת לכך שמטופלים לא מקבלים אספקה כלל עקב מחסור.

הסיבה המרכזית למהלך זה של משרד הבריאות היא כמובן המטרה להספיק להעביר את כלל 50 אלף המטופלים לקבלת אספקה בבתי המרקחת בטרם כניסת רפורמת בתי המרקחת לתוקף בסוף חודש אוגוסט.

סיבה נוספת היא ככל הנראה הארכה אוטומטית שניתנה למטופלים באסדרה הישנה עד 31.8, וזאת ללא עדכון פיזי של הרישיון עצמו, כל זאת, כפי שחשף מגזין קנאביס, גם מבלי לעדכן את המשטרה – מה שעלול להוביל להפללת מטופל שרישיונו אינו בתוקף.

“היק”ר עושים את זה למרות שהם יודעים שבבתי המרקחת יש מחסור חמור, כפי שאתם פרסמתם השבוע,” אמרו עוד. “נראה שיש כאן מטרה ועבורם כל האמצעים להשגתה כשרים”.

משרד הבריאות סירב למסור תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר