טוען...

משרד הבריאות האמריקני ממליץ לראשונה להקל על חוקי הקנאביס

מניות הקנאביס בארה"ב מזנקות בעקבות החלטת משרד הבריאות האמריקני להמליץ לראשונה על הורדת הקנאביס מדרגת מסוכנות 1 לדרגת מסוכנות 3 - דבר שיאפשר למעשה שוק קנאביס רפואי חוקי גם ברמה הפדרלית, כולל יבוא ויצוא של קנאביס לחו"ל

משרד הבריאות האמריקאי (HHS) המליץ אתמול (30.8) באופן רשמי למנהל אכיפת הסמים (DEA) לסווג מחדש את הקנאביס כסם מסוכן מדרגה 3 במקום כסם מסוכן מדרגה 1 כמו היום. משמעות השינוי הזה בסיווג הפדרלי של קנאביס, אם אכן יאושר על ידי ה-DEA, היא למעשה לגליזציה של קנאביס רפואי באופן פדרלי בארה”ב.

למרות שכ-40 מדינות בארה”ב כבר אישרו שימוש רפואי בקנאביס ו-23 מדינות אישרו גם שימוש פנאי, קנאביס עדיין מסווג מבחינה פדרלית כסם אסור מדרגה 1 (Schedule 1 Drug). עובדה זו מגדירה את הקנאביס למעשה כסם מסוכן ללא תועלת רפואית ויוצרת סתירה בין החוק הפדרלי לחוק המקומי ברוב מוחלט של מדינות ארה”ב שאישרו שימוש חוקי בקנאביס בשטחן, בין אם למטרות רפואיות בלבד או במסגרת לגליזציה מלאה.

הסיווג של קנאביס כסם אסור מדרגה 1 הוא אחד ההיבטים הכי שנויים במחלוקת במדיניות הקנאביס של ארה”ב, שכן אפילו סמים מסוכנים בהרבה לכל הדעות כמו קוקאין, מת’אמפטמין, פנטניל, מורפין, ואוקסיקודון, מסווגים כסמים אסורים מדרגה 2 – סיווג שמגדיר אותם כמסוכנים אך כן בעלי תועלת רפואית, מה שמאפשר לרופאים לרשום אותם למטופלים. בנוסף לכך, עריכת מחקרים על סמים שמסווגים בדרגה 1 מצריכה אישורים ממשלתיים והליך ביורוקרטי מסורבל, מה שמעכב את המחקר בקנאביס מזה עשורים.

מי שאחראי על הסיווג החוקי של סמים ברמה הפדרלית בארה”ב הוא המנהל לאכיפת סמים (DEA), שמזה עשורים התנגד לסיווג מחדש של קנאביס למרות קריאות חוזרות ונשנות. אך כעת הקריאות האלו מגיעות מסמכות בכירה במיוחד – משרד הבריאות האמריקאי.

אתמול, לאחר 11 חודשים של בחינת הנושא בעקבות בקשת הנשיא ג’ו ביידן, הגיש משרד הבריאות האמריקאי ל-DEA את ההמלצות שלו בנושא, כאשר השורה התחתונה היא המלצה לסווג מחדש את הקנאביס כסם מסוכן מדרגה 3, במקום דרגה 1.

“בעקבות הנתונים והמדע, HHS הגיבה בזריזות להנחיית הנשיא ביידן וסיפקה את המלצתה בעניין המריחואנה ל-DEA ב-29 באוגוסט 2023,” מסר דובר משרד הבריאות האמריקני. גם שר הבריאות חבייר ביסרה בעצמו, פרסם דברים דומים בחשבון ה-X שלו (טוויטר לשעבר).

כאמור, המשמעות העיקרית של שינוי כזה היא למעשה לגליזציה של קנאביס רפואי באופן פדרלי בארה”ב, דבר שיאפשר למשל יבוא ויצוא של קנאביס מהמדינה, וחופש פעולה הרבה יותר גדול לתעשיית הקנאביס הרפואי בה.

עם זאת, למרות המלצת משרד הבריאות האמריקאי, בסופו של דבר הסמכות לקבוע את הסיווג החוקי של הקנאביס נמצאת בידי ה-DEA, שיכול לבחור להסכים או לא להסכים עם ההמלצה שהוגשה לו ע”י משרד הבריאות.

“אנחנו יכולים לאשר כי ה-DEA קיבל מכתב ממשרד הבריאות שבו מפורטים ממצאי הסקירה שלו וההמלצות שלו בנושא הסיווג החוקי של קנאביס, בהתאם לבקשתו של הנשיא ביידן לערוך בחינה מחודשת של הנושא”, אמר דובר של ה-DEA. “כחלק מהתהליך הזה, משרד הבריאות ערך בחינה מדעית ורפואית של הנושא והגיש את מסקנותיו ל-DEA. ל-DEA יש את הסמכות הסופית לקבוע את הסיווג של סמים תחת החוק, והוא יחל כעת בבחינת הנושא”.

בעקבות פרסום ההמלצה זינקו מניות חברות הקנאביס בארה”ב בעד עשרות אחוזים. יש המעריכים כי בשנה הקרובה, לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו בדצמבר 2024, צפוי הממשל האמריקני הנוכחי להקל משמעותית על ענף הקנאביס.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר