משרד הבריאות ביטל את רישיונות הגידול של חוות קאנומד

רישיונות הגידול והריבוי של חוות הקנאביס הרפואי "קאנומד" (Cannomed) במושב משואה בוטלו על ידי היחידה לקנאביס רפואי

היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) ביטלה סופית את הרישיונות לריבוי וגידול קנאביס רפואי של חוות “קאנומד” השוכנת במושב משואה שבבקעת הירדן.

החווה נמצאת כרגע בשליטת (74%) חברת קאנומד בע”מ (הפרטית, להבדיל מהחברה הציבורית קאנומד שהחזיקה בה עד כה אך פרשה מהתחום ועברה לנדל”ן) שבבעלות חברת בן ישראל השקעות בע”מ. היא שוכנת על קרקע חקלאית במושב משואה שבבעלות משותפת של החברות סנסימילה בע”מ ואלפיס פלורה בע”מ, בשליטת החקלאים איתמר ארבל וגיא הללי, המחזיקים ב-26% הנותרים ממנה.

בתקופה האחרונה מתחוללת מחלוקת עסקית ומשפטית מורכבת בין הצדדים השונים, לאחר שחברת בן ישראל השקעות בע”מ עצרה חלק מהצ’קים שהיא התחייבה להעביר לידי קאנומד הציבורית בתמורה לרכישה, זאת בעקבות אי-שביעות רצונה ממה שגילתה בחווה בדיעבד – דברים שלטענתה מצדיק את ביטול העיסקה.

בעקבות הסכסוך מונה כונס נכסים, עו”ד גיא גיסין, כדי לטפל בהשלמת העברת הבעלות, או בפירוק החברה ומכירת נכסיה לאחרים, אבל, בימים האחרונים התעוררה מחלוקת חריפה נוספת, הפעם בין ארבל והללי החקלאים לבין עו”ד גיסין עצמו – מה שהוביל בסופו של דבר את היק”ר לבטל את רישיונות העיסוק של החווה בתחום הקנאביס לגמרי.

במקביל, עצרה המשטרה רק לאחרונה כמה מעובדי החווה בחשד לגניבת 90 ק”ג קנאביס מהחווה, תוך שהתברר שחברת האבטחה ששמרה על החווה הודיעה כי היא מפסיקה את שירותי האבטחה. דברים אלו, יחד עם מידע חסוי שנמצא בידי המשטרה ומעורר לדבריה חשש לזליגת קנאביס לידי גורמים לא מורשים, הובילו לכך שהמשטרה פנתה אל היק”ר וביקשה גם כן את ביטול הרישיונות של החווה.

חוות הקנאביס של קאנומד נשרפת עולה באש
חוות הקנאביס “קאנומד” במושב משואה, בעת שעלתה באש לפני כשלוש שנים

מנהל היק”ר נתן בשבוע שעבר להנהלת החברה כמה שעות על מנת להעביר את הקנאביס ממחסני החווה אל גורם מורשה אחר, או להשמידו – דבר שלא ברור אם אכן נעשה. כמו כן, לאחר שחברת אבטחה שנייה שנשכרה במקומה של הראשונה עצרה גם היא את שירותיה, עקב אי-תשלום, ביטלה המשטרה ביוזמתה את התקן IMC-GSP (תקן אבטחה) של החווה וכך למעשה מונעת החזקת קנאביס בחווה.

גם זה בטח יעניין אותך

בעקבות האנדרלמוסיה פנו ארבל והללי אל היק”ר, בבקשה שהיק”ר תעביר את הרישיונות של החווה מהשם של קאנומד לשם של החברות סנסימילה ואלפיס פלורה שבבעלותם, וכך תשים כביכול סוף לסכסוך. אך לטענת עו”ד גיסין, פנייה זו רק הובילה לכך שמנהל היק”ר זיהה שהסכסוך הולך ומתרחב, מה שתרם גם כן להחלטה לבטל סופית את הרישיונות. “התנהלות החברות באופן עצמאי ללא הסכמת כונס הנכסים גרמו לנזק בלתי הפיך ולאובדן אמון אצל היק”ר ולביטול הרישיונות,” כתב עו”ד גיסין לבית המשפט.

לטענת ארבל והללי מנגד, עו”ד גיסין הוא זה שלא פעל כשורה והוביל לביטול הרישיונות, כשסירב לטענתם לשלם לחברת האבטחה השנייה, ובכך למעשה הוביל בפועל לסגירת החווה. בתשובה לטענה זו השיב עו”ד גיסין כי “רק לאחר שעלה בידי לתפוס את חשבון הבנק של השותפות התברר לי שבקופה יש כ-35,000 שקלים בלבד וכי ארבל והללי נמנעו מלספק חשבוניות על כספים שקיבלו וכתוצאה מכך נמנע החזר מע”מ משמעותי שיכול היה לשמש למימון ותשלום לחברת האבטחה והוצאות נוספות”.

כלומר, לטענת עו”ד גיסין, העובדה שהחווה לא קיבלה החזרי מע”מ שהגיעו לה כביכול, וזאת בגלל משיכת כספים על ידי ארבל והללי ומבלי להציג חשבוניות לכך לטענתו (טענה שעלולה אגב לעלות לכדי העלמת מס לכאורה) – היא זו שהובילה לכך שלא היה בקופה מספיק כסף לשלם לחברת האבטחה. לדבריו, המטרה האמיתית של הטענות שמטיחים בו ארבל והללי היא “להפעיל לחץ על כונס הנכסים במטרה שייכנע ויעביר להם את הזכויות”.

בתשובה, פנו ארבל והללי באמצעות עו”ד דוד זהבי ממשרד ויינשטוק זהבי אל בית המשפט, בדרישה להדיח את כונס הכנסים עו”ד גיסין מתפקידו. “הוא אינו מבצע את תפקידו ומסב נזק כלכלי לחברות,” כתב עו”ד זהבי בפנייתו לבית המשפט. “הוא לא עשה דבר על מנת שלא יישללו הרישיונות לעיסוק בקנאביס, הוא אינו מתאים לתפעל חוות קנאביס, הוא סירב לשלם את שכר העובדים בחווה וחוסר תפקודו גרם להשמדת 500 ק”ג קנאביס”.

כך או כך, לא נראה בשלב זה שיש מישהו ביק”ר או במשטרה, ובהתאם גם לא בבית המשפט, שישיב את רישיונות העיסוק של החווה לתוקף בהקדם, כך שנראה שגורלה של החווה בספק רב. לא ברור לכן מה יהיה עם סכומי הכסף שחברת בן ישראל השקעות כבר העבירה תמורת החווה או מה יהיה עם סכומי הכסף שהיא עדיין לא העבירה. ככל הנראה, הליך זה יימשך בבית המשפט בתקופה הקרובה עד פשרה או הכרעה.

במהלך השנים בהן כן פעלה החווה היא הצליחה להביא לשוק הקנאביס הרפואי 4 זנים בלבד, אחד מהם, “קנדי”, גודל עבור חברת קנאשור, ושלושה נוספים – “חגית”, “רונית” ו”גירל סקאוט קוקיז”, תחת המותג שלהם. כל הארבעה לא הצליחו להניב מכירות משמעותיות ולמעשה נכשלו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר