טוען...

משרד הבריאות אישר שיווק שמן קנאביס המכיל זיהום חיידקי וחומרי הדברה

משרד הבריאות אישר שיווק של שמן קנאביס רפואי המכיל שאריות חומרי הדברה וזיהום חיידקי. לדברי המשנה למנכ"ל המשרד "מי שצורך את זה הסיכון הוא כנראה נמוך".

למרות איתור של זיהום חיידקי ושאריות חומרי הדברה בחלק מאצוות חומר הגלם ממנו הופק שמן קנאביס רפואי של חברת “תיקון עולם”, אישר משרד הבריאות לחברה לשווק את השמן לילדים אוטיסטים, כך חושף הבוקר המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו בראיון לגלי צה”ל.

לדברי פרופ’ גרוטו מדובר בכמויות נמוכות של חיידקים וחומרי הדברה שנמצאו בחלק מהשמנים, אשר אינן מסכנות את החולים בשימוש חד-פעמי לדבריו, ועל כן אישרו את השיווק בתנאי שהחברה תיידע את המטופלים על כך.

“הילדים האוטיסטים התרגלו לשמנים שלהם, לזנים מסויימים, ולכן אישרנו לחברה להמשיך לשווק שמנים מאצוות שיוצרו מחומר גלם שלא עומד בתקנות המחמירות, למרות שבחלק מהאצוות היה זיהום חיידקי ובחלקן שאריות של חומרי הדברה שאסורים לשימוש בקנאביס,” אמר.

“ראינו שמי שצורך את זה חד פעמית הסיכון הוא כנראה נמוך, חייבנו את החברה להודיע על כך למטופלים,” הוסיף. “אנחנו מאשרים המשך שימוש בשמנים, למרות שהיו אצוות חריגות”.

לפיכך אושר לתיקון עולם לספק שמני קנאביס ל-2000 מטופלים שנשארו אצלהם באסדרה ישנה, זאת רק לאחר יידוע והחתמת המטופלים שהם יודעים שמדובר בזיהומים הנובעים מחומר הדברה אסורים. בכל מקרה נוהל זה יתאפשר רק עד 01.09.19 שכן מתאריך זה גם אסדרה ישנה מחייבת בתקנים החדשים, כך בהודעה שמסר מנהל היק”ר יובל לנדשפט ליצרנים אתמול.

לגבי הטענות על מחסור בתפרחות אמר גרוטו כי “המחסור בתחום הקנאביס נוגע רק לתפרחות ולא לשמנים, למעט השמנים של חברת ‘תיקון עולם’. כל המגדלים התיישרו לפי הכללים ומייצרים לפי תנאי ייצור נאותים. לחברת ‘תיקון עולם’ לקח זמן והם יהיו מוכנים לזה רק עוד מספר חודשים, היתה להם גם תקלה בייצור שהובילה לכך שלא ייצרו עוד תפרחות,” הסביר פרופ’ גרוטו.

לגבי תלונות על עובש שנמצא בתפרחות של חלק מהחברות השיב: “קיבלתי הרבה תמונות אבל לא באו אליי עם זה. אני יכול להגיד שהחברות עוברות תהליך בקרה של תרופות ממש”.

לגבי סירוב משרד הבריאות לאשר למטופלים לבצע בדיקות מעבדה, השיב, בדומה לדברים שנחשפו לראשונה במגזין קנאביס: “כדי לקחת את זה לבדיקה נדרש רישיון מיוחד, נוציא בימים הקרובים נוהל שיאפשר לכל מטופל לגשת לכל מעבדה מורשית”.

איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

מחברת “תיקון עולם” נמסר כי “חברת תיקון עולם קיבלה אתמול את אישור משרד הבריאות, לשיווק הסחורה שלה שגודלה בחוות החברה, הפועלת בהתאם לתקן IMC-GAP, בעמק יזרעאל. האישור שניתן הוא למוצרים: שמנים וקפסולות שיועברו למרכזי ההפצה של החברה ומהם ללקוחות בעלי רישיון טיפול בחברה. כל אצווה ואצווה נבדקה במעבדה חיצונית, הועברה ואושרה לשיווק על ידי משרד הבריאות. כל החומרים שנמצאו באצוות הם חומרים אשר אושרו לשימוש ע״י משרד הבריאות וכאמור אינן מסכנות את בריאות המטופלים. גם חומר ההדברה שאותר במספר קטן של אצוות, אושר בכתב לשימוש בגידול על ידי משרד הבריאות. תוצאות בדיקות התפרחות מהמעבדה החיצונית, שנועדו להבטיח את שמירת נורמת האיכות הגבוהה הנהוגה בתיקון עולם, יתקבלו ויחזרו לשיווק עד סוף החודש.”

באשר לטענת היערכות של חודשים של תיקון עולם מסרה החברה כי “כידוע לכל וגם למשרד הבריאות החברה כבר מגדלת למעלה מחצי שנה בחווה שלה בעמק יזרעאל הפועלת בהתאם לתקן IMC-GAP ומקימה מפעל לייצור הקנאביס בפארק התעשייה ציפורית, המיועד לפעול לפי תקן IMC-GMP”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר