משרד הבריאות אישר לאשה בהריון לצרוך קנאביס רפואי

בעקבות פנייה לבג”ץ אישר משרד הבריאות למטופלת בקנאביס רפואי לצרוך את התרופה גם במהלך הריונה. זאת לאחר שנים בהן נאלצו נשים בהיריון לוותר על התרופה. “לא יתכן שלמשרד הבריאות יינתן כוח בלתי מוגבל,” אומרת העו”ד שייצגה בתיק.

לפני כחצי שנה עלה לדיון בועדת ההתוויות של משרד הבריאות שאלת השימוש בקנאביס רפואי בקרב נשים המחזיקות ברשיון מתאים ונכנסו להריון. הדיון בועדה בא בעקבות סיפורה של ענת אבישר-קורן שמשרד הבריאות גזל את רשיונה לאחר שגילה כי הרתה.

עורכת דין טל אור מועלם
עו”ד טל אור מועלם, ייצגה את המטופלת בעתירה לבג”ץ בדרישה להתיר שימוש בקנאביס רפואי לנשים בהריון

לבסוף החזירו במשרד הבריאות את רשיון הקנאביס הרפואי לאבישר-קורן, אך מבלי לקבוע מדיניות ברורה בנושא זה.

כעת, לראשונה בעקבות עתירה לבג”ץ שהגישה ר’, מטופלת בקנאביס רפואי החולה בפיברומיאלגיה ושרשיונה נשלל לאחר שנכנסה להריון, החליט משרד הבריאות בצעד דרמטי לאפשר שימוש בקנאביס גם לנשים בהיריון.

עד כה כאמור משרד הבריאות שלל באופן גורף את האפשרות לאשר לנשים בהיריון שימוש בקנאביס רפואי – מה שגרם לכך שנשים רבות המשתמשות באופן קבוע בתרופה נאלצו להפסיק את השימוש עם כניסתן להיריון, גם במצבים בהם הפסקת השימוש הביאה להתדרדרות במצבן הרפואי, עד כדי סכנת חיים של ממש.

ר’, חולת פיברומיאלגיה בשנות ה-30 לחייה הסובלת מחולשה בגפיים ובעמוד השדרה, כאבים קשים, עייפות, סחרחורות ובעיות קשות אחרות, קיבלה לפני כשנתיים אישור להשתמש בקנאביס רפואי. בעקבות השימוש בתרופה מצבה הבריאותי השתפר באופן ניכר והיא חזרה לנהל שגרת חיים נורמלית.

אלא שלאחר שנכנסה להיריון, בבואה לקבל את התרופה כמידי חודש, נאמר לה במפתיע שבשל הריונה רישיון השימוש שלה מתבטל לאלתר.

פניותיה של ר’ למשרד הבריאות, שכללו מסמכים רפואיים המראים שאין סכנה בשימוש בקנאביס בהיריון, זכו להתעלמות. מצבה הבריאותי הלך והחריף עד כדי כך שהיא אושפזה לשמירת היריון בחודש החמישי להריונה תוך שהרופאים מיידעים את קרוביה שהיא והעובר שבבטנה נמצאים בסיכון גדול למוות.

בשלב זה פנתה המשפחה לעורכת הדין טל-אור מועלם העוסקת בתביעות מול משרד הבריאות בנושא קנאביס רפואי, שהגישה בשמה עתירה לבג”ץ. בעתירה הדחופה התבקש בית המשפט לתת צו המורה על החזרת רישיונה של ר’ להשתמש בקנאביס כדי למנוע החרפה במצבה הרפואי.

בעתירה נטען כי שלילת רישיונה של ר’ מהווה פגיעה אנושה בזכויותיה החוקתיות לרבות בזכויות המנויות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו לאי פגיעה בחייו, בגופו או בכבודו של האדם. עוד הוזכר חוק זכויות החולה המכיר בזכותו של אדם לקבל את הטיפול הרפואי המתאים לו באופן דחוף וללא התניה.

משרד הבריאות טען שהשימוש בקנאביס יכול לסכן את העובר וכי מאחר שלא נעשו מחקרים בתחום, הוא לא מוכן לקחת את הסיכון לתביעת רשלנות עתידית נגדו באם יגרם נזק לאם ולעוברה.

בעקבות העתירה החליט משרד הבריאות לשנות את עמדתו ולאשר שימוש בקנאביס גם לנשים בהיריון (המחזיקות ברישיון לשימוש בקנאביס).

סיפורה של ר’ הסתיים בצורה חיובית והיא ילדה תינוק בריא. ואולם, המקרה מדגים את הבעייתיות שבמונופול המוקנה למשרד הבריאות בכל הקשור למתן רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי.

הפסקת שימוש בקנאביס רפואי דומה להפסקת השימוש בכל תרופה אחרת והדבר יכול להיות הרסני ואף להוביל למוות.

“לא יתכן שלמשרד הבריאות ולצוות הממונה ביק”ר יינתן כוח בלתי מוגבל לאשר או לדחות חולים מבלי לבצע בדיקות מקיפות ולתת אבחנה מדויקת,” אומרת עו”ד מועלם. “יש לקוות שהחלטה דרמטית זו במקרה של ר’ תוביל לשינוי גם ביחס לחולים אחרים הזקוקים לטיפול בקנאביס רפואי באופן שימנע ביטול שרירותי של רישיונם.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט