למרות החלטת בג"ץ: אין שינוי במחירי הקנאביס הרפואי

מבחינת עמותת הקנאביס הרפואי החלטת בג"ץ אמש היא ניצחון גדול, אך משרד הבריאות מבהיר כי לא צפוי שינוי משמעותי כלשהו, גם לא במחירים. לטענת גורמים בענף פיקוח מחירים יוביל לקריסה כלכלית. מטופלים רבים נותרו ללא אספקה בחגים.

פרסום ראשון: גורמים במשרד הבריאות מאמינים כי לבג"ץ אין סמכות להתערב במחירי הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת, ובכל מקרה בינתיים המחירים ישארו כפי שהם, עד הודעה חדשה – כך נודע הבוקר (ב') למגזין קנאביס.

מבחינה רשמית מעדכן משרד הבריאות כי "משרד הבריאות יפעל לפי הנחיית בג"ץ אך החלטת בג״ץ אינה מאפשרת לנו להטיל פיקוח מחירים ואנו חייבים להמשיך במסלול של חוק הפיקוח כפי שהתחלנו".

לפיכך, אם אכן לא יהיה כל שינוי במחירי הקנאביס הרפואי, שהגיעו בעת האחרונה לשיא של כל הזמנים עד קרוב למחירי השוק השחור, לא צפוי כל שינוי מהותי עבור המטופלים בשלב זה.

דברים אלו של משרד הבריאות באים על רקע החלטת שופטי בג"ץ אמש (א') בנוגע לעתירה להקפאת רפורמת הקנאביס הרפואי. לפחות מבחינת העותרות, הודעה זו של המשרד מהווה הפרה של פסיקת בג"ץ ותוביל אותן להגיש בקשה לביזיון בית המשפט.

בהחלטה עצמה סירבו השופטים להקפיא את רפורמת המדיקליזציה כפי שביקשה העותרת והתעלמו גם מהדרישה לחשוף את הבסיס המדעי עליו הסתמך משרד הבריאות כשניסח את המתודה הקלינית החדשה לטיפול בקנאביס רפואי ("הספר הירוק").

השופטים כן הורו להאריך את רישיונות חלק מהמטופלים באסדרה הישנה (אלו שרישיונם פג עד 31.7.19) עד סוף חודש מרץ 2020, כן התייחסו, במשורה, לסוגיית המחירים הגבוהים, וכן דרשו ממשרד הבריאות לדאוג "שלא יפגע איש מבעלי הרישיונות שניתנו בהתאם להסדרה הישנה".

החלטת השופטים לא היתה חד משמעית, נתונה לפרשנות, ויצרה בלבול בציבור. מבחינת משרד הבריאות אין כל שינוי, אך מבחינת העמותה ועורכות הדין מדובר בניצחון סוחף.

"עשינו זאת מטופלים יקרים," כתבה עו"ד יסמין מזרחי, המובילה את העתירה. לדבריה החלטת בג"ץ גוברת על ההחלטה של משרד הבריאות לחייב את חברות הקנאביס להעביר את הסחורה לחלוקה בבתי מרקחת, מה שהוביל לעליית מחירים.

"צו הביניים גובר על צו התפיסה שהוציא משרד הבריאות על דעת עצמו ללא קבלת היתר מביהמ"ש העליון," הסבירה. "כעת משרד הבריאות והספקים חייבים לפעול לפי צו הביניים ומי שלא יקיימו זה יהיה ביזיון בית המשפט שמקנה סנקציה אזרחית (קנס כספי) ופלילית (מאסר)".

להבנתה בעקבות החלטת בג"ץ אמורות כעת החברות להמשיך למכור את הקנאביס מהאסדרה הישנה במחיר 370 ש"ח. בפועל, רוב מוחלט של החברות כבר הודיעו כי העבירו את הסחורה לבתי המרקחת.

חלק מהחברות מציינות בשיחה עם מגזין קנאביס כי המלאי מהאסדרה הישנה בכל מקרה עתיד להיגמר בקרוב ועל כן גם אם ימכרו אותו במחיר הנמוך לא יחלוף זמן רב עד שתישאר רק תוצרת של האסדרה החדשה.

כפי שפרסמנו אמש, מאחר והרפורמה כבר עברה בפועל את השלב הקריטי, כלומר התקנים החדשים כבר הוטמעו, המפעלים והחוות כבר הוקמו, ורוב הקנאביס כבר החל להימכר בבתי מרקחת במחירים גבוהים, יש הטוענים כי בכל מקרה לא סביר שבג"ץ יורה על החזרת המצב לקדמותו וכי למעשה הרפורמה אושרה בפועל.

מנגד, עורכות הדין מאמינות שהשופטים לא יתנו יד למה שהן מכנות "ניסוי בבני אדם". לדבריהן "יש שופטים בישראל, ואנחנו נמשיך לבקש מהם צדק עד לתום המערכה. בינתיים, את הקרב הראשון, ניצחנו."

בכוונת משרד הבריאות לפרסם בקרוב הבהרה למטופלים ולחברות בעניין זה, מאחר ולא כולם הבינו את ההחלטה של בג"ץ אמש. כאמור לדברי גורמים במשרד מבחינתם בינתיים אין באופן מעשי כל שינוי של ממש.

כן לדבריהם יש סיכוי טוב למנף את החלטת בג"ץ כדי להשפיע על משרד האוצר וועדת המחירים לקדם את הפיקוח. יש לציין שמודל פיקוח המחירים זוכה גם הוא לביקורת, ולטענת העוסקים בענף יוביל לקריסה כלכלית שלהם.

בינתיים, בעקבות הטמעת הרפורמה והמעבר לבתי המרקחת, דווקא בתקופת החגים נותרו אלפי מטופלים ללא אספקת קנאביס סדירה. אלו שכן מצליחים לקבל את הטיפול נאלצים לשלם עד פי 3 ויותר מכפי ששילמו עד כה.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט