משקיעים או משתמשים בקנאביס? אל תספרו את זה בכניסה לארה”ב

בכיר במשמר הגבול האמריקאי מזהיר כי ארצות הברית עשויה לאסור לכל החיים את כניסתם של משתמשים, עובדים ומשקיעים בקנאביס, גם כאשר הדבר הוא חוקי במדינות המוצא מהן הגיעו

בעוד חודש (17 לאוקטובר) תהפוך קנדה למדינה המתועשת הגדולה בעולם שאישרה לגליזציה של קנאביס. שוק הקנאביס הקנדי צפוי לגלגל מיליארדי דולרים בשנים הקרובות, וקנדים רבים מיהרו למצוא עבודה בתעשייה החדשה או לקנות מניות של חברות קנאביס.

המהלך המדובר בקנדה גורם למתח במעבר הגבול עם ארה”ב, שבה קנאביס עדיין נחשב לסם מסוכן תחת החוק הפדרלי. בעבר שוטרי משמר הגבול של ארה”ב כבר אסרו את כניסתם של קנדים שהודו בצריכת קנאביס אבל כעת היא מאיימת לאסור גם על עובדים ואפילו משקיעים בתעשיית הקנאביס החוקית של קנדה להיכנס למדינה.

למרות ש-9 מדינות בארה”ב כבר אישרו לגליזציה של קנאביס, החוק הפדרלי עדיין קובע כי מדובר בחומר אסור. מאחר ובמעבר הגבול החוק הפדרלי הוא שקובע, כל מי שמעורב בדרך כזו או אחרת בתעשיית הקנאביס מוגדר בארה”ב כסוחר סמים וכניסתו למדינה תיאסר.

“השוטרים שלנו לא הולכים לחקור כל אחד בנוגע לשימוש בקנאביס, אבל אם שאלות אחרות יובילו לשם, או אם יש ריח מהאוטו – הם עשויים לשאול,” מסביר טוד אוון (Todd Owen), בכיר במשמר הגבול האמריקאי, בראיון עם אתר פוליטיקו. לדבריו כלבי הגישוש של משמר הגבול יכולים לזהות ריח של קנאביס שנשאר במכונית גם שבועות לאחר מכן, וזה עשוי לעורר שאלות בנושא.

“אם אתה נשאל לגבי שימוש עבר בסמים, עדיף לא לשקר,” הוא טוען. “אם אתה משקר לגבי זה ונתפס, זה נחשב להטעיה מכוונת של משמר הגבול וכניסתך למדינה תיאסר לכל החיים”.

אך גם להיות כנה לא יעזור. הודאה בשימוש בעבר בסמים בלתי חוקיים, כולל קנאביס, תביא לאיסור כניסה לארה”ב ורישום לכל החיים במאגר של משמר הגבול. ישנה אופציה לערער על האיסור, אך הגשת העירעור עולה 585 דולר ולוקחת מספר חודשים עד לקבלת תשובה שגם אז עשויה להיות שלילית.

אך החריג המפתיע כאמור הוא העובדה שלא רק הודאה בשימוש בקנאביס עלולה להביא לסנקציות, אלא גם עבודה בתעשייה ואפילו השקעה במניות קנאביס עלולות להוביל לפסילה מכניסה לארה”ב.

“אנחנו לא מחשיבים את זה לעסק חוקי,” מסביר אוון ומציין שבעבר ארה”ב כבר סירבה להכניס אליה משקיעי קנאביס ממדינות אחרות כולל מישראל. משמר הגבול האמריקאי לא מציין סכום מינימאלי להשקעה כך שייתכן והשקעה של כל סכום במניות קנאביס עלולה להוות עילה לסירוב כניסה.

“מי שמעורב בדרך כזו או אחרת בתעשיית הקנאביס החוקית עשוי למצוא את עצמו מסורב כניסה לארה”ב”, הוא קובע.

בראיון לאתר Vice, אמר בכיר בתעשיית הקנאביס הקנדית שהמהלך נועד למנוע מכסף קנדי להגיע למדינות ארה”ב שאישרו לגליזציה. “הם לא יכולים לעצור את תעשיית הקנאביס החוקית [בארה”ב], אז הם מנסים להאט את קצב הגידול שלה”, הוא אומר. “דרך אחת לעשות זאת היא על ידי הפחדת המשקיעים הזרים עם איומים מהסוג הזה”.

בכירים אחרים בתעשייה, כמו המנכ”ל לשעבר של חברת הקנאביס הקנדית ‘טוויד’ (Tweed), צ’אק ריפיקי (Chuck Rifici), הודיעו שיפסיקו לבקר בארה”ב במסגרת עסקיהם מחשש שכניסתם למדינה תיאסר לכל החיים. “בכל פעם שאני חוצה את הגבול אני דואג האם יתחילו לשאול אותי שאלות על התעשייה”, הוא אומר.

* עדכון: בעקבות ידיעה זו עידכן משמר הגבול האמריקני את הנהלים (פרטים כאן).

חדשות