משפחת המיליארדרים הישראלית תחלוש על ענף הקנאביס העולמי?

ליאון קופלר, הבעלים של רשתות בתי המרקחת הגדולות בישראל ובקנדה, נכנס לאחרונה בכל הכח לשוק הקנאביס העולמי. בנו של ליאון, שון קופלר, שהוא גם בנה של יורשת אימפריית ‘שטראוס’, הוא מנהל באחת מחברות הקנאביס הגדולות בקנדה. מנהל היחידה לקנאביס במשרד הבריאות, עבד בעבר אצל המשפחה.

מזה כשנתיים (ואולי אף יותר, מיד תבינו) מתכונן המיליארדר הישראלי ליאון קופלר – הבעלים של רשת בתי המרקחת ‘סופר-פארם’ – לקראת כניסה לתחום הקנאביס הרפואי.

כיום, עם חשיפת רשימת בתי המרקחת שמשתתפים בפיילוט מכירות הקנאביס הרפואי החדש, נראה שהמהלך הושלם בהצלחה כש’סופר פארם’, שקיבלה 84% מהפעילות (21 מתוך 25 בתי המרקחת בפיילוט), תחלוש בקרוב על מכירות הקנאביס הרפואי בישראל כמעט כולן.

ליאון קופלר
בעלי סופר פארם, ליאון קופלר – בדרך לחלוש על ענף הקנאביס העולמי? (צילום: יח”צ)

עוד בשנת 2014, מיד לאחר מינויו של הרוקח יובל לנדשפט לתפקיד מנהל היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר), חשפנו את הקשר בינו לבין רשת סופר פארם, תוך כדי נסיון משרד הבריאות להעביר את השליטה בענף הקנאביס הישראלי לידי החברה המונופוליסטית ‘שראל’.

יובל לנדשפט אבי בוסקילה שראל
יובל לנדשפט מנהל יק”ר (ימין) עם אבי בוסקילה מנכ”ל חברת “שראל” (תמונה: פייסבוק)

בין השאר נתגלה בתחקיר המגזין אז, כי במקביל לתפקידו כמוציא ומביא של רפורמת הקנאביס הרפואי בישראל, לנדשפט הוא גם הבעלים לשעבר של חברה אשר כתובתה ברשם החברות היה אצל סופר פארם.

חברת יובל לנדשפט
חברת יובל לנדשפט – קשורה לחברת “סופר פארם”

רבים חששו כבר אז מניגוד העניינים הברור לכאורה, וצפו כי הקשר בין הפקיד הבכיר במשרד הבריאות לבין הרשת הפרטית קשור גם, איכשהו, לכוונתה של סופר-פארם להיכנס לפעילות בתחום הקנאביס. למרות פניות בנושא זה לא נתקבלה כל התייחסות רשמית עד היום.

כעבור שנתיים, ב-2016, התיאוריה הפכה למציאות, כשסופר פארם הודיעה באופן רשמי כי בכוונתה למכור קנאביס בבתי מרקחת במסגרת רפורמת המדיקליזציה הממשלתית – עליה אמון כאמור מי שהיה בעבר קשור לסופר פארם.

ליאון קופלר שון קופלר סופר פארם (צילום מסך: אינסטגרם)
ליאון קופלר והבן – שון קופלר, שגם הוא נכנס לתחום (צילום מסך: אינסטגרם)

לצד פרסום התכנית של חברת התרופות ‘טבע’ להיכנס לענף הקנאביס הרפואי עם משאף הקנאביס של ‘סאיקי‘, וכן הצטרפות חברת התרופות ‘רפא’ לענף, התבהרה התמונה – הצפויה – של הדרך שעושים התאגידים להשתלטות על התחום, בהתאם לחזון ‘העשב של השכן’.

חברת IsCann - ליאון קופלר
בעלי ‘סופר-פארם’ חבר בחברת קנאביס רפואי ישראלית חדשה בשם IsCann (איזקן)

לפני כשבועיים חשף המגזין לראשונה את הפיילוט שמתכנן לנדשפט להוציא לפועל בשבוע הבא יחד עם סופר-פארם, במסגרתו יימכר שמן קנאביס במספר מצומצם של סניפי הרשת. כאשר הבוקר (ד’) כבר נחשפה רשימת בתי המרקחת המלאה המשתתפת בפיילוט, הכוללת כאמור בעיקר סניפים של הרשת (84% מהסניפים בכל הארץ) – התמונה התבהרה עוד יותר.

בין לבין דווח כי גם רשת בתי המרקחת הגדולה ביותר בקנדה – ‘שופרס’, שגם היא בבעלות משפחת קופלר – חתמה על הסכמי הפצה של קנאביס רפואי ברחבי המדינה.

וזה לא נגמר כאן. ליאון, בנו של מייסד סופר פארם מורי קופלר, שהלך לעולמו בסוף 2017, הוא לא היחיד במשפחה בתחום הקנאביס. שון קופלר, נכדו של מורי ובנם של ליאון ושל עירית שטראוס (יורשת אימפריית ‘שטראוס’), שהונו בשנת 2014 הוערך בכ-300 מיליון דולר, גם הוא נמצא חזק בתוך ענף הקנאביס העולמי.

שון הצעיר, שבצבא שירת ביחידת דובר צה”ל והמשיך משם לתפקידים בחברות ותאגידים כמו ‘סופר פארם’, ‘יוניליבר’ ועוד, הוא מנהל בחברת הקנאביס הרפואי הקנדית ‘נוברה’ (Nuuvera). לפני כשלושה שבועות התמזגה ‘נוברה’ בעסקה בשווי 425 מיליון דולר לתוך חברת הקנאביס הקנדית ‘אפריה’ (Aphria) – אחת משלוש חברות הקנאביס הגדולות ביותר בעולם.

שון קופלר וחבר (צילום מסך: אינסטגרם)
שון קופלר וחבר (צילום מסך: אינסטגרם)

מהלך זה העלה חשש בקרב גורמים בענף הקנאביס הישראלי, כולל בקרב מספר חקלאים המתכוונים להיכנס לתחום, כי ישראל תייבא לבסוף קנאביס ומוצריו מקנדה – אולי אף מאותה החברה הקשורה למשפחת קופלר ורשת סופר פארם.

עוד חשפנו לאחרונה קשר נוסף בין סופר פארם לקנאביס הרפואי – או נכון יותר של בעלי הרשת קופלר – עם “ישקאן” (Iscann), חברה פרטית ישראלית חדשה שמכנה עצמה “קבוצת הקנאביס של ישראל”.

אותה ‘ישקאן’ הודיעה לאחרונה כי חתמה על הסכם הפצה של ה’וייפוד‘ – עט האידוי החדש (וופורייזר) של חברת ‘ג’ופיטר’ האמריקאית, המיוצגת מחוץ לארה”ב על ידי החברה הישראלית ‘קנאבו’.

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל יק”ר: מה הקשר שלו לחברת סופר פארם? (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ה’וייפוד’ צפוי להיכנס לשימוש בענף הקנאביס הרפואי במקום הג’וינטים לעישון, כפי שרמז מנהל היק”ר לנדשפט בעצמו במהלך נאומו של מנכ”ל ‘קנאבו’ אביהו תמיר בכנס קנאטק 2018. לנדשפט צעק מהקהל כי למכשיר האידוי החדש יש “עתיד מבטיח”. כעת מתברר מה ידע כנראה לנדשפט אז, שידוע כעת לכל.

למרות שהפיילוט אמור להתחיל בעוד כשבוע, ברשת ‘סופר פארם’ מסרבים לחשוף מה יהיה מחיר הקנאביס הרפואי החדש למטופלים. כפי שחשפנו לראשונה כבר בינואר 2017, המחיר צפוי לעלות בעשרות ומאות אחוזים – בעיקר עבור החולים הקשים.

להלן סדר השתלשלות המהלכים של משפחת קופלר בתחום הקנאביס:

  • 2013: יובל לנדשפט, לשעבר בעלים של חברה הרשומה אצל ‘סופר פארם’ ומנהל סניף של הרשת, ממונה לתפקיד מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר).
  • 2013-2014: לנדשפט מנהל את הניסיון להעביר את הבעלות על ענף הקנאביס הרפואי למונופול הציוד הרפואי ‘שראל’, ונכשל.
  • אוקטובר 2016: מגזין קנאביס מדווח לראשונה כי רשת בתי המרקחת הגדולה בישראל ‘סופר-פארם’, בבעלותו של קופלר, מתכוונת להיכנס לענף הקנאביס הרפואי.
  • ספטמבר 2017: שון קופלר, צאצאם של בני הזוג לשעבר ליאון קופלר ועירית שטראוס (יורשת אימפריית ‘שטראוס’) ועובד לשעבר של ‘סופר פארם’, מתמנה לתפקיד בכיר בחברת הקנאביס הרפואי ‘נוברה’ (Nuuvera).
  • נובמבר 2017: מגזין קנאביס חושף כי לקופלר קשר עם חברת קנאביס חדשה (‘ישקאן’ – Iscann) המכנה עצמה “קבוצת הקנאביס של ישראל”.
  • דצמבר 2017: רשת בתי המרקחת הגדולה ביותר בקנדה, ‘שופרס דראג מארט’ – שגם היא בבעלותו של קופלר – מודיעה כי חתמה בדומה לסופר פארם על הסכם להפצת קנאביס רפואי בסניפי הרשת בכל רחבי קנדה.
  • מרץ 2018: חברת הקנאביס ‘נוברה’, בה מנהל כאמור שון קופלר, הבן, מתמזגת לתוך חברת הקנאביס ‘אפריה’ (Aphria) – אחת משלוש חברות הקנאביס הרפואי הגדולות ביותר בקנדה.
  • מרץ 2018: מגזין קנאביס חושף לראשונה את הפיילוט במסגרתו ‘סופר פארם’ מתעתדת למכור קנאביס רפואי בסניפיה.
  • אפריל 2018: מפורסמת רשימת 25 בתי המרקחת שישתתפו בפיילוט הקנאביס הרפואי החדש – 21 מתוכם (84%) של רשת ‘סופר פארם’.

מ’סופר-פארם’ לא נמסרה תגובה עד עתה.

ראו גם:
טבע פינת סופר-פארם: תאגידים על הקנאביס
כך אישר בכיר במשרד הבריאות הברחת קנאביס מארה”ב

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר