משטרת ישראל מחפשת ‘ינשוף’ לקנאביס

אחת הטענות העיקריות של השר גלעד ארדן כנגד אי הפללת צרכני הקנאביס, היא האפשרות שאלו הנהנים מהצמח יעלו לאחר השימוש בו על ההגה. בעולם מנסים למצוא מכשיר הדומה ל’ינשוף’ שבודק אלכוהול – וכעת גם משטרת ישראל בודקת את הנושא.

מכשיר ‘ינשוף’ שמסוגל לבדוק האם נהג נמצא תחת השפעת קנאביס הוא עניין שנמצא בבדיקה מזה מספר שנים, במהלכן קמו ונפלו פרויקטים שקיוו למצוא פתרון לחשש של הרשויות מפני נהיגה תחת השפעת מריחואנה.

השנה דווח על פריצת דרך בתחום זה כשמדענים מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה הודיעו כי גילו שיטה למציאת שרידי קנאביס בעזרת בדיקת רוק פשוטה – בתוך 3 דקות בלבד.

כעת מדווח ערוץ 10 כי במשטרת ישראל בוחנים גם כן בימים אלו אפשרות לאמץ מכשיר ‘ינשוף קנאביס’ שכזה, שיאפשר בקרה יסודית יותר אחר נהיגה תחת השפעה. במשטרה החלו לחפש לאחרונה טכנולוגיה חדשה לבדיקת סמים לנהגים,” דווח.

בניגוד לאופן בו מבוצעות בדיקות אלו כיום, החלופה אותה מחפשים במשטרה היא כזו שלא תצריך בדיקות דם או שתן, בדומה לבדיקת הינשוף שמשמשת כיום לבדיקת אלכוהול.

גם זה בטח יעניין אותך

יחד עם זאת חשוב לציין שבמשטרה ככל הנראה כלל לא מבינים את מהות הבעיה של הבדיקות למציאת קנאביס, והיא ששרידי רכיבי הצמח, ובעיקר ה-THC, החומר הפעיל, נשארים בדם גם עד שבועות לאחר השימוש, זאת בניגוד לאלכוהול שמתנדף די במהירות.

כלומר גם אם למשטרה תהיה שיטה חדשה לאיתור שרידי קנאביס בתוך דקות ספורות ללא צורך בבדיקות שתן, אזי גם מי שעישן ג’וינט בלילה שלפני, או אפילו קודם לכך, עלול להיחשב כמי שנהג תחת השפעה – וזו הבעיה האמיתית, שהופכת אגב את כל מטופלי הקנאביס הרפואי לעבריינים בעל כורחם.

הפתרון האפשרי לבעיה זו שמשום מה פרח מראשם של בכירי המשטרה כנראה, הוא לעשות מה שעשו במדינות שאישרו לגליזציה: קביעת גבול של אחוז THC מותר בדם בעת נהיגה, בדיוק כפי שנקבע לאלכוהול.

מי שיימצא כשבדמו מעל כמות זו ייחשב כמי שנהג תחת השפעה ומי שבדמו יימצא אחוז נמוך יותר ייחשב כמי שלא נהג תחת השפעה.

יחד עם זאת בניגוד לנאמר בכתבה בערוץ 10, לא נראה שלעניין החיפוש אחר מכשיר ‘ינשוף קנאביס’ יש כל קשר לנושא אי ההפללה הנמצא בימים אלו בכותרות, שכן החיפוש אחריו אינו חדש ואותו ערוץ דיווח על כך עוד בשנת 2011.

צפו בהשפעת קנאביס על נהיגה:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר