מגלגל...

אחרי הכישלון בישראל: משאף “סאיקי” ינסה את מזלו בקנדה

משאף Syqe המאפשר שימוש מבוקר בכמויות קבועות של קנאביס קיבל הכרה ממשרד הבריאות הקנדי כתכשיר רפואי ויחל שם בקרוב בשיווק עם תכולה מתוצרת חברת Genvion. בישראל הוא לא ממש הצליח אולי עקב מחירו הגבוה, אך החברה מציגה נתוני מחקר שלטענתה מוכיח הצלחה בהפחתת מינוני ה-THC

חברת הקנאביס הישראלית סאיקי (Syqe) העוסקת מאז 2011 בפיתוח משאף יעודי לקנאביס המאפשר דיוק של כמויות הרכיבים הפעילים בכל שאיפה ומעקב של רופא אחר מספר הטבליות (“מחסניות”) בהן השתמש המטופל, לא כל כך הצליחה בישראל. למרות שיתוף פעולה עם ענקית התרופות הישראלית טבע (TEVA) שלקחה בעלות על ההפצה ותאגיד הטבק הבינלאומי פיליפ מוריס (Philip Morris), המטופלים העדיפו להישאר עם הפרחים והשמן. על פי נתונים רשמיים של משרד הבריאות רק 2 מטופלים מתוך כמעט 90,000 משתמשים במשאף ואחת הסיבות לכך היא ככל הנראה מחירו הגבוה של המשאף העומד על כ-2,700 ש”ח בפעם הראשונה ומעל 700 ש”ח בחודש לאחר מכן.

משאף קנאביס סאיקי Syqe
משאף הקנאביס סאיקי Syqe (צילום: יח”צ סאיקי מדיקל)

עם או בלי קשר לתוצאות המאכזבות בישראל סאיקי תנסה כעת את מזלה בשוק הקנאביס הרפואי של קנדה החולש על כ-320,000 מטופלים נכון לסוף 2020, לא כולל שוק הפנאי (“לגליזציה”) בו סאיקי כמו כל חברת קנאביס ישראלית אחרת לא יכולה לפעול. בתחילת השבוע דיווחה החברה כי קיבלה את אישור הרגולטור בקנדה (MDL, Medical Device License) לשיווק המשאף למטופלי קנאביס רפואי במדינה וציינה כי “האישור מהווה את השלב הסופי בחדירת סאיקי לשוק הקנדי ויאפשר לייצא ולמכור את מוצריה בקנדה כבר השנה”.

סאיקי דיווחה עוד כי האישור לשיווק בקנדה ניתן “על בסיס המחקרים הקליניים שביצעה החברה במרכז הרפואי רמב”ם ונתוני האמת מהשוק הישראלי”. לדברי החברה “נתונים אלו הראו כי הטיפול שמציעה סאיקי מדיקל בקנאביס רפואי באמצעות המשאף שפיתחה מצליח להשיג את התוצאות הרצויות של הפגת הכאב במקביל להפחתה של 90% מתופעות לוואי, ובכלל זה השפעות פסיכואקטיביות”. עוד דווח כי “הניסוי הוכיח שהמינון האופטימלי לשאיפה עומד על 500 מיקרוגרם THC בלבד” וכי “מטופלי סאיקי מדיקל צורכים בממוצע כמות קטנה ממה שצורכים היום בעולם בתצורות צריכה אחרות כגון עישון בממוצע של גרם אחד של קנאביס ביום אשר מכיל כ-150,000 מיקרוגרם THC, מינון הגבוה פי 100 מהחלון התרפויטי אשר נמצא במחקר”.

פרי דוידסון מייסד ומנכ"ל סאיקי (צילום: איל יצהר)
פרי דוידסון – מייסד ומנכ”ל סאיקי (צילום: איל יצהר)

החברה סירבה למסור פרטים נוספים אודות תוכן הקנאביס במחסניות, מהיכן הוא מגיע ומה הוא מכיל, אך כפי שנחשף במגזין קנאביס במשך תקופה שיווקה החברה קנאביס מתוצרת חברת בדרוקאן בהולנד למרות שלא היה לכך היתר מתאים לכאורה. כעת עלתה השאלה האם הקנאביס במכשיר שישווק בקנדה יכיל את אותו זן קנאביס עם אותם רכיבים כמו זה שמשווק בישראל ושעל בסיסו נערך המחקר, זאת בהתחשב בכך שקנדה אוסרת ייבוא קנאביס רפואי למטרות מסחריות. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי החברה לא תייצא את הקנאביס מישראל אלא תקבל אותו מחברת הקנאביס הקנדית ג’נביון (Genvion Corporation) שתייצר אותו בתוך גבולות קנדה.

פרי דוידסון, המנכ”ל והמייסד של סאיקי מדיקל, אמר: “אנו גאים כי רשות רפואית בינ”ל נוספת מכירה בערך הטיפולי הפורץ דרך שמשאף סאיקי מדיקל מביא למטופלים. האישור בקנדה לא היה מתקבל ללא עשור של פיתוח טכנולוגי וניסויים קליניים שהראו כי מינון נמוך לצד דיוק גבוה מביא לטיפול האופטימלי הניתן בקנאביס. נתוני השימוש בישראל מראים כי המטופלים חוזרים לשגרת חיים תוך הורדת האפקט הפסיכואקטיבי ותופעות הלוואי הלא רצויות. בעוד תעשיית הקנאביס הישראלית נאבקת על הזדמנויות בכל הנודע לייצוא קנאביס מישראל, סאיקי מדיקל מביאה בשורה משמעותית לתחום – טכנולוגיית סאיקי מדיקל שפותחה ומיוצרת בישראל, מהווה ייצוא כחול לבן אמיתי של מכשיר רפואי-טכנולוגי בתחום הקנאביס”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר