מריחואנה ללא מריחואנה: מדענים מפתחים שמרים שיפיקו THC

הנדסה גנטית איננה דבר חדש בעולם הקנאביס, אבל מומחי ביו טכנולוגייה עובדים כעת על פרוייקט שייקח את זה למקום אחר לחלוטין: שמרים שיפיקו THC וקנבינואידים אחרים בתהליך ביולוגי טבעי ובתוך ימים ספורים, ללא כל צורך בצמח הקנאביס עצמו.

בשנת 2002 כתב אד רוזנטל, ‘הגאנג’ה גורו‘, מומחה הקנאביס המפורסם, טור מיוחד עבור מגזין Cannabis Culture הקנדי ובו טען כי ניתן לקחת את הקוד הגנטי שאחראי להפקת קנבינואידים (הרכיבים הפעילים בקנאביס – THC, CBD) ולהעבירו לצורה אחרת.

“סביר ביותר שניתן יהיה להעביר את הקוד לשמרים,” כתב אז. “ה-DNA שלהם מפוענח היטב וכבר נעשה בהם שימוש רב במשך אלפי שנים. הם לא זקוקים לאור, רק מים, סוכר, מזינים וטמפרטורה מתאימה והם יוכלו להפיק THC בתוך 5 ימים.”

קנאביס מהונדס

כעת, מומחים לביוטכנולוגיה מחברת Hyasynth Bio עובדים בדיוק על החזון של רוזנטל. “כיום גידול מריחואנה הוא תהליך יקר ואיטי שנמצא תחת פיקוח צמוד,” מסבירה שרה צ’וקה, מנכ”לית החברה, בראיון למגזין VICE. “אנחנו מקווים לעקוף את כל העניין הזה ובעזרת הטכנולוגיה לאפשר הפקה מהירה של רכיבי הקנאביס בסוגי שמרים שונים.”

שרה צ'וקה
שרה צ’וקה

מטרת הפרוייקט, כך על פי צ’וקה, היא לאפשר פיתוח מהיר ומדוייק של הרכיבים הפעילים של הקנאביס בעבור טיפול במחלות שונות. באתר האינטרנט של החברה הם כותבים כי “במקום להיסמך על זני צמחים המופקים בצורות גידול שונות, ניתן להפיק [את הרכיבים] בעזרת מיקרו אורגינזם ובתוך ימים ספורים”.

צ’וקה ושותפה קווין צ’ן טוענים כי הם טרם יודעים כיצד תיראה הגרסה הסופית של הפיתוח אבל בטוחים כי היא לא תהיה ניתנת לעישון. כפי הנראה ההתמקדות תהיה בפיתוח מדבקות THC, קרמים שונים ושמנים לאידוי. “ייתכן שבהמשך, אם ישנו את החוקים, נגיע גם לתחום עישון הפנאי, אבל כרגע אנו מתמקדים בפיתוח רפואי,” הסבירה.

“מפעל THC”

התהליך בעזרתו מקווים המדענים להפיק את הרכיבים הפעילים הוא תהליך הדומה לזה בו הפיקו לאחרונה בשר מהונדס ללא בשר ובמהלכו יוטמע DNA של קנאביס לתוך שמרים אשר בתהליך ביולוגי יהפכו למעשה ל”מפעל ל-THC”.

“אנשים כבר חשבו על הרעיון הזה בעבר,” הסביר צ’ן. “אנשים לא אוהבים לעבוד במחקר קנאביס בגלל שיש אילוצים רגולטוריים נוקשים להתמודד איתם. אני מניח שכנראה ישנו גם עניין אתי כלשהו שמפריע להם לעבוד עם סם בלתי חוקי.”

השניים, שכבר קיבלו מימון לפרוייקט, צפויים להיכנס כבר בשבוע הבא למעבדה ולהתחיל לעבוד על הפרוייקט, ולדבריהם עד החודש הבא כבר ידעו בוודאות האם ניתן אכן לעשות זאת.

החברה מתכוננת להציג את ממצאי הפרוייקט בתערוכת ביולוגיה סינטטית באירלנד ב-19 ביולי. “עד אז כבר נדע אם הבאנו את המכה,” אמר צ’ן.

ראו גם: מעצמת הקנאביס החדשה? מעבדות מחקר מכל העולם בדרכן לאורוגוואי
ראו גם: לראשונה: ניסוי קליני בבני אדם – קנאביס לטיפול בסרטן המוח

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר