יותר ישראלים נעצרים בכל שנה על גידול קנאביס

דוח המשטרה בועדת הסמים: בשנת 2015 נתפסו והואשמו בייצור ביתי של סמים (בעיקר גידול קנאביס) יותר ישראלים מאי פעם בעבר. ירידה נרשמה בתפיסות על שימוש עצמי – אך רובן נעשו כלפי אזרחים שנתפסו בפעם הראשונה ונסגרו מחוסר עניין לציבור. “אנחנו לא משתמשים במשתמשים כדי לתפוס סוחרים,” הבהירו.

הבוקר (ג’) התכנסה ועדת הסמים של הכנסת בראשותה של ח”כ תמר זנדברג לדיון בנושא מעצרים כנגד עבירות סמים בישראל. בדומה לשנת 2014, גם בשנת 2015 נרשמה עלייה בתפיסות ומעצרים בגין “ייצור וגידול סמים” – שברובם כמובן נוגעים למגדלי קנאביס ביתיים.

מעצרי סמים בישראל 2015
עלייה חדה במעצרים כנגד גידול וייצור סמים

בדיון טענה המשטרה כי ישנה ירידה בשימוש בסמים לכאורה, זאת על פי מספר המעצרים בגין עבירות שימוש עצמי שהוצגו במצגת שהוכנה עבור הדיון (בתחתית הכתבה). אך כפי שציין בדיון ח”כ יהודה גליק, הנתונים שהוצגו מפרטים את כמות המעצרים שנעשו בגין שימוש בסמים ולא את מספר המשתמשים, שעל פי סקרים של הרשות למלחמה בסמים דווקא עלה משמעותית בשנים האחרונות, בעיקר בקרב צעירים ובני נוער.

“מכיוון שהיוזמה לפתיחת תיקים היא פעילות יזומה של המשטרה, אין קשר בין כמות העבירות שמתבצעת בשטח לנתונים. הנתונים הם ניתוח עבודת המשטרה,” הסביר גליק.

יותר מגדלים נעצרים

כפי שכבר דווח לאחרונה גם על פי הדוח המשטרתי החדש נראה שבשנים 2014 ו-2015 נרשמה עלייה חדה ביותר בתפיסות ומעצרים של אזרחים המגדלים קנאביס בביתם. המספרים תואמים את דבריו של בכיר במשטרה שהעיד כי “בכל יום נתפסת מעבדת הידרו” – הכינוי של המשטרה לאוהל ביתי לגידול קנאביס.

הסיבה העיקרית לעלייה זו היא כמובן בניית גדר והגברת האכיפה בגבול סיני – מה שעצר משמעותית את אספקת החשיש לישראל. “מכיוון שהגדר בגבול מצרים הושלמה, ולא מגדלים קוקאין בישראל, השאלה מה עומד מאחורי העלייה בגידול וייצור? האם מדובר בפנטהאוז עמוס עציצי קנאביס?” תהה עו”ד ערן צברי, מפרקליטות המדינה, וקיבל מנציג המשטרה תשובה חיובית: “לא מדובר בעציץ אחד אלא בכמויות גדולות.”

ח”כ דב חנין, החתום יחד עם ח”כ שרן השכל על הצעת החוק לאי הפללה שבוטלה לאחרונה, אמר כי “אני מעוניין להבחין בין סמים כענף כלכלי שמרוויחים ממנו שזו סוגיה רצינית, לבין אדם שמגדל בגינה שיח לשימוש עצמי”.

למרבה הצער נציגי המשטרה שוב הציגו את הנתונים הנוגעים למעצרים של כל סוגי הסמים וסירבו – למרות בקשה מפורשת – להציג את הנתונים בחלוקה לסוגי סמים. במקרה כזה ניתן היה כנראה לראות שרוב מוחלט של העבירות בגין “ייצור סמים” הן של אזרחים שגידלו קנאביס בביתם.

פחות תיקים על שימוש עצמי

בנושא השימוש בסמים – שוב ללא הפרדה של סוגי סמים – הציגו במשטרה נתוני ירידה קלה וקבועה במס’ התיקים שנפתחו. בעוד שבשנת 2011 נפתחו למעלה מ-19,000 תיקים על עבירות שימוש בסמים, בשנים שלאחר מכן נפתחו רק כ-15,000 תיקים מדי שנה, לצד ירידה מינורית קבועה.

יחד עם זאת מתוך עשרות אלפי התיקים שנפתחו הוגשו בפועל כתבי אישום במספרים נמוכים יותר, זאת לפי הדוח בגלל “חוסר עניין לציבור” במרבית המקרים וכן בגלל “חוסר ראיות”. בשורה התחתונה נמצא כי כמעט 50% מעבירות הסמים נסגרות מחוסר עניין לציבור – אך לא הוצג כמה כתבי אישום הוגשו בפועל בכל שנה בגין שימוש עצמי ועל כן לא ניתן לדעת האם הירידה היא רק במעצרים או גם בכתבי האישום.

מעצרי סמים בישראל 2015
ירידה קלה במספר התיקים שנפתחו בגין שימוש בסמים

“אחוז התיקים של השימוש בסם שנסגרו מחוסר עניין לציבור מראה שיש כאן אכיפת יתר,” אמרה זנדברג. “כלומר שעוצרים אנשים אבל סוגרים את התיק. השאלה היא האם אזרחים עוברים הליך משטרתי למען יראו ייראו, או שיש כאן הליך שנועד להפליל. למה להטריד את האזרח ולעצור אותו?”

בתשובה אמר זאב חכים, קמ”ד חקירות במשטרה כי במשטרה פשוט אוכפים את החוק כפי שהוא. “כל עוד שימוש בסמים הוא עבירה פלילית, נמשיך לנהוג כך,” אמר והסביר את הנחיית היועץ המשפטי שנקבעה בעבר על פיה במקרה של שימוש ראשוני בסמים (אם זהו התיק הראשון שלו בעבירה כזו, ואין עבירות נלוות) סוגרים את התיק.

אמנם רבים בציבור מעריכים שהמעצרים הסתמיים – אלו שלא מגיעים לכדי כתב אישום – נעשים על ידי שוטרים במטרה לתפוס את הסוחרים, הכחיש בדיון חכים את הדברים. “אין לנו מדיניות להשתמש במשתמש שעצרנו כדי להגיע לסוחר,” הבהיר.

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/police-cannabis-arrest-2015.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר