מגלגל...

מקסיקו מרחק ימים מלהפוך לשוק הקנאביס החוקי הגדול בעולם

הקונגרס המקסיקני אישר אמש לגליזציה מלאה של קנאביס כולל פתיחת חנויות ומסחר לשימוש פנאי ורפואי. החזקה תותר עד 28 ג' ו-6 צמחים לשימוש עצמי. הסנאט והנשיא צפויים לאשר סופית בימים הקרובים. מקסיקו תהפוך לשוק הקנאביס הגדול בעולם. החוק בא בעקבות פסיקת בימ"ש בעתירה כמו זו שנידונה בישראל

מקסיקו, יודע כל מי שצפה ב”נרקוס”, היא מדינה מוכת קרטלי סמים, עם מספר מטורף של כ-270 אלף מקרי רצח מאז שנת 2006, שרובם קשורים למלחמות הקרטלים.

כדי לנסות להילחם באלימות הרצחנית הזו, כמו גם כדי לנסות ולמלא את קופת המדינה הריקה ולאושש את הכלכלה ממגפת הקורונה, החליטו במקסיקו, כך נראה לפחות בשנתיים האחרונות, לשנות גישה. 

הצעת החוק הממשלתית להסדרת הקנאביס במדינה, שעברה בנובמבר האחרון ברוב גדול בסנאט המקסיקני, אושרה השבוע גם בבית המחוקקים (הקונגרס) ברוב של 316 תומכים מול 129 מתנגדים.

ההצעה זקוקה כעת רק לאישור נוסף בסנאט ולאישור הנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדורש שעל פי הערכות צפויים שניהם להעניק לה את האישור הסופי. אלו עשויים על פי הערכות להגיע כבר במהלך השבוע הקרוב.

כשזה יקרה, תהפוך מקסיקו על 128 מיליון תושביה לשוק הקנאביס החוקי הגדול בעולם ולמדינה השלישית בעולם שמאשרת לגליזציה מלאה של קנאביס אחרי אורוגוואי שעשתה זאת ב-2013 וקנדה ב-2018, לצד כמובן 16 מדינות בתוך ארה”ב שהאחרונה שבהן, וירג’יניה, עשתה זאת בשבוע שעבר.

כזכור, בנובמבר האחרון אישרו חברי הסנאט במקסיקו ברוב של 82 תומכים מול 18 מתנגדים את הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי במדינה.

ההצבעה בסנאט התקיימה כתוצאה מפסיקת בית המשפט הגבוה במקסיקו כבר בנובמבר 2018, שלפיה ההפללה בעקבות השימוש בקנאביס מנוגדת לחופש הפרט ואינה מידתית.  

על פי הצעת החוק, החזקה וגידול עד 6 צמחי קנאביס לשימוש עצמי יהיו חוקיים לגילאי 18 ומעלה, וצריכת קנאביס תהיה חוקית גם במקומות ציבוריים כל עוד לא מדובר במקום שאסור לעשן בו טבק או שיש חשש להימצאות קטינים בקרבתו.

החוק מאפשר גם להחזיק עד 28 גרם של קנאביס, אולם מי שייתפס עם יותר מהכמות הזו כל עוד זה עם פחות מ-200 גרם, לא יופלל או ייעצר אלא ישלם קנס כספי בלבד. 

בנוסף, כך על פי הצעת החוק המנסה כאמור להתמודד עם שליטת הקרטלים הגדולים בשוק הקנאביס, לפחות 40% מעסקי הקנאביס יהיו שייכים לנציגי קהילות ילידיות ומוחלשות, למשל כאלה בעלות הכנסה נמוכה ותנאים סוציו-אקונומיים נמוכים. בשלב ראשון, כך על פי הצעת החוק, מי שיהיה אחראי על הסדרת השוק וועל הנפקת רישיונות המכירה הוא המכון המקסיקני לקנאביס.

לאחר האישור הראשון בסנאט בנובמבר 2020, שהגיע באיחור לעומת לוח הזמנים המקורי שקבע ביהמ”ש, נקבע שההצבעה הסופית על החוק תהיה כבר בדצמבר 2020, אולם הנושא התעכב בוועדות השונות ועקב מגפת הקורונה ובית המשפט האריך שוב ושוב את הזמן שנתן למחוקקים בכדי להסדיר את הנושא. 

הנשיא לופז אוברדור התייחס לנושא ואמר בחודש דצמבר כי ההצבעה על הלגליזציה התעכבה בגלל “טעויות” קלות בהצעת החוק. לדבריו, לא היה זמן לערוך ביקורת בבית המחוקקים לפני המועד האחרון שנתן בית המשפט, ה-15 בדצמבר, אך הוא ציין כי הנושאים שיש לפתור הם “לא מהותיים”.

על פי לוח הזמנים האחרון שקבע בית המשפט, על המחוקקים להסדיר את הנושא ולהכשיר את המדינה ללגליזציה ולהסדיר שוק קנאביס חוקי למבוגרים בפריסה ארצית עד סוף אפריל 2021, כך שניתן לקוות כי הצעת החוק תגיע להצבעה ולאישור כבר בימים הקרובים.

תהליך החקיקה והדיונים בנושא הלגליזציה במקסיקו היו רצופי אירועים נחמדים, כמו למשל זה שבו סנאטור ממפלגה השייכת דווקא לאופוזיציה העניק לשרת הפנים, אולגה סאנצ’ס קורדרו (שהיא מי שהגישה את הצעת החוק), עציץ קנאביס במהלך דיון בסנאט בספטמבר 2020. סאנצ’ז, בתגובה, הבטילה ש”תשתול אותו בגינה”.

החלטת בית המשפט במקסיקו לפסול את החוק הקובע הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס באה כאמו בעקבות עתירה. עתירה זהה הוגשה כזכור גם בישראל, נדחתה בפעם הראשונה כשהשופטים פסקו כי יש לתת הזדמנות לכנסת לעשות זאת בעצמה, והוגשה בשנית לאחר שהצעת החוק שאכן הותנעה על ידי הממשלה קרסה בעקבות פיזור הכנסת לבחירות רביעיות שיערכו בעוד כשבועיים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר